Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hipnoz gerçekten var mıdır? Varsa etkili midir ve hangi konularda yardım sağlayabilir? Kişi hipnozdan sonra kendisiyle ilgili neleri öğrenme imkanı bulabilir?

Evet, gerçekten vardır ve neredeyse filmlerde gösterildiği kadar da etkilidir.
Hafıza, erişilebilir bir kayıttır ve hipnoz, odaklanma yöntemiyle bizi hatıralarımıza çok daha net ulaştırabilir.
Ek olarak, samimi bir doktor arkadaşımdan aktarıyorum.
"Telkin, insanlara var olmayan nesleri fark edip var olan nesneleri de görmezden gelmelerini sağlayabilir. Mesela insanların, telkin vasıtasıyla kesinlike birilerine zarar vermeleri sağlanamaz denir ama bir örnekte masanın çekmecesine boş bir silah konularak tekin sırasında yeri ve yapması gereken söyleniyor. Sonuç olarak kişi boş olduğunun farkında bile olmayan silahı sözde kurbana doğrultarak ateş ediyor. Başka bir denemede ise kişiye kapıdan içeriye girdiğinde sağa döndüğünde karşısında duran kitaplığı görmemesi telkin telkin ediliyor ve kişi içeri girdikten sonra dolabı görmeyerek ona çarpıyor. "

Telkin gibi insanlar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilecek bir konuda uzmanlar haricinde kimselere güvenmeyin ve sakın ola ki kendi başınıza internet bilgisi ile deneme yapmaya kalkışmayın.
Bir iki kişi bu konuda başarılı olarak çok hoşunuza gidecek şeyler yazmış olabilir, bu kaideyi değiştirmez.
  • Paylaş
1

Simay Ayan, Teşekkür ediyorum. Bu konuda uzman dışında birine güvenmek şuan okuduğum bölüme hakaret sayılır.

Hipnoz, psikoloji ve terapide en çok yanlış anlaşılan ve sömürüye en açık alanlardan biridir. Hipnozun belli sorunların çözümü için bu konuda uzman kişiler tarafından kullanılmasına hipnoterapi denir. Hipnoterapi, özünde psikoterapidir. Bu durumda hipnozu da diğer psikoterapiler gibi değerlendirmek mümkündür. Yani, doğru yapılırsa etkili olabilir. Kişiyi transa sokmak beceri değildir. Asıl soru, transa soktuktan sonra ne yapılacağıdır.

Ancak hipnoz, mucizevi bir yöntem, her derde deva bir yaklaşım değildir. Yurt dışında ve yurtiçinde hipnoz kullanan hemen hemen tüm psikoterapistler başka terapi yaklaşımlarını da beraber kullanırlar. Özellikle Erickson'cu hipnoz kullanan terapistler bu yöntemi terapi yaklaşımlarının içinde kullanırlar. Bazen de hipnoz süregelen bir terapide 1-2 seans destek amaçlı kullanılır.

Hipnozun özellikle dürtüsel problemlerde daha hızlı çözüme ulaştırdığı düşünülmektedir (sigara içme, tırnak yeme vs). Ancak, hipnozun diğer terapi yaklaşımlarından daha başarılı olduğunu söylemek doğru olmaz.

Hipnoz ile sorun çözümünde kişi çaba göstermeyeceğini düşündüğünden ve sihirli değnek değmiş gibi tüm sorunlarından bir anda kurtulacağını düşündüğünden, hipnoz cazip gelir. Ancak, hipnoz da kullansanız, kişi sorun çözümü için çaba göstermezse o sorunu çözmesi oldukça zordur.

Sorun çözümünde hipnozun yararlı olup olmayacağı sorunun ne olduğuna bağlıdır. Ancak, bence, hipnoz denenmeden önce çözüm odaklı yaklaşım, bilişsel yaklaşım gibi sorun çözme yaklaşımları denenmelidir.

Hipnozda pek çok yaklaşım ve ekol vardır. En bilinenlerini Klasik Hipnoz ve Erickson'cu hipnozdur. Klasik hipnoz filmlerde gördüğünüz saat vb objelere bakarak transa sokan kişilerin yaptığıdır. Klasik hipnoz sırasında olan biteni genellikle hatırlamadığınız söylenir. Erickson'cu hipnoz son yıllarda ülkemizde özellikle de NLP ile birlikte oldukça yaygınlaşmıştır. Erickson'cu hipnoz da olan biteni tamamen hatırlamanız mümkündür. Bu kişiye göre değişir. Erickson'cu hipnozda trans değişik bir bilinç seviyesine geçmek olarak tanımlanır ve bunu gün içinde çok kere yaptığımız düşünülür. Örneğin derin hayallere dalmak, dış dünyadan koparcasına bir işe konsantre olma Erickson'cu hipnoza göre transa yakın deneyimlerdir.

Hangi formu olursa olsun, terapötik amaç ile yapılan hipnozun mutlaka psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman gibi ruh sağlığı alanında uzman biri tarafından yapılması gerekir. Terapötik amaç dışında kullanılan (örneğin dil öğrenme vb) hipnozu ise doğru bulmuyorum.

Toparlamam gerekirse:
  • Evet hipnoz yararlı olabilir ancak sorunun ne olduğu önemlidir.
  • Hiçbir yaklaşım için garanti vermek doğru olmaz. "Senin sorununu ..... Seansta mutlaka çözerim" diyen bir kişiye kuşku ile yaklaşmak doğru olacaktır.
  • Sorun çözümü için öncelikle başka yöntemlerin denenmesi, kanımca, daha doğru olacaktır.
  • Hipnoz diğer yöntemler gibi, sadece bir yöntemdir. Mucizevi ve her derde deva bir yaklaşım değildir. Hipnoz doğru uygulanan diğer terapötik yöntemler kadar (hatta bazı durumlarda daha az) etkilidir.
  • Hipnozun kim tarafından ve nasıl uygulandığı çok önemlidir. Psikoloji ve psikoterapi alanında eğitimi ve deneyimi olmayan NLP ve Hipnoz gibi 1-2 kişisel gelişim kursu ile Hipnoterapist olması imkansızdır.
  • Hipnoz, sanılanın aksine ruh sağlığı profesyonelleri tarafından çok tercih edilen bir yaklaşım değildir. Psikoterapi ve bilimsel olarak kanıtlanmış yüzlerce psikoterapi yöntemi çoğu zaman daha sağlıklı bir sonuç verecektir.
  • Paylaş