Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hipnozun bilimsel bir açıklaması var mı?

Hipnoz insanlar tarafından fenomen(duyularla algılanabilen) olarak kabul edilir. Sadece insanlar değil hayvanlar bile hipnoz edilebilir. Hipnozun varlığının ilk olarak ispatlandığı deney Stroop deneyi olmuştur. John Ridley Stroop 1935 yılında yaptığı deneyde ilk bölümdeki renklerin bulmanın ikinci bölümdeki renkleri bulmaya göre daha zor olduğunu anlatmaktadır. Çünkü okuma işlemi renk tespit etme işleminden daha çok otomatikleşmiştir.

Hipnoz

Hipnoz genel olarak bilinç durumunun değişmesi olarak açıklanabilir. Bilincimizde istemsiz değişikliklere sebep olabilir. Daha detaylı örnek vermek gerekirse Plasebo Etkisi ile insanlar kendi kendilerini hipnoz edebilirler. Fiziksel olarak bir etkisi olamayan ilacın vücuda iyi geleceğini düşünerek içmeleri hastalarda psikolojik bir etki yaratıyor. Yaşama sevinci ve iyileşme isteği ile bir çok hasta kanseri bu yöntemle yenmeyi başarmıştır. İnsanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücü yani plasebo etkisi en güzel hipnoz örneklerindendir ve bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hipnoz yönteminin süreci 3'e ayrılır:
  1. Dikkati yönlendirme: Bu aşamada kişinin algısının açık veya kapalı olması gereken konular belirleniyor.
  2. Olağan dışı bir dil kullanma: Böyle bir dilin kullanılması bilici bölümlere ayırarak telkinlere cevap vermesini kolaylaştırıyor.
  3. Deneme: Son kısım yani deneme kişinin hipnoza girip girmediğini belirleme aşamasında kullanılıyor. Mesela, hipnoz edici, kişiye göz kapaklarının ağırlaştığını söylüyor ve kişi bunu hissedebiliyor ise hipnoz başlamış demektir.
Hipnoz esnasında yaşanan translar tek tek saptanabilir. Bazı durumlarda kişinin 30'dan fazla trans geçirdiği ancak herhangi bir acı çekmesinin söz konusu olmadığı belirlenmiştir.

Milton Erickson hipnoz konusunda bir çok kişi tarafından bir numara olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde hipnoz konusundaki çalışmaları ile çığır açmıştır. Hipnozun dünya genelinde bu kadar yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Kanamalı hastaları bile hipnoz edebilme yeteneği ile iyileştirebilmesi tıp alanında onu çok farklı bir yere koymuştur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1276 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları