Bilmek istediğin her şeye ulaş

HİPOTROİDİ için kullanılan Levatirion ilacının ne gibi yan etkileri vardır? Bu hastalıkla alakalı önerileriniz nelerdir?

Öncelikle bu ilacı (ve diğer bütün ilaçları) kullanırken doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya dikkat edin.

Bu ilaç hipotroidizm hastalarında yani çeşitli sebeplerden dolayı troid hormonu azlığı çeken insanlarda sentetik olarak tiroit hormonu düzeyini arttırmak içim kullanılmaktadır.

Levotiron ilaç kalp ve damar hastalıkları olanlarda ya da ciddi ve uzun süreli hipotroidizm vakalarında (özellikle yaşlı hastalarda) kalp kaynaklı göğüs ağrısı, ritm bozukluğu, kalp yetmezliği, hipertansiyona neden olabilir. Ayrıca, Glikoz toleransını azaltabilir. Bu yan etkiler çoğu zaman kullanılan ilacın dozuyla alakalıdır. Bu tarz şikayetler ortaya çıktığında hemen doktorunuza baş vurun. İştah azalması, adet görmede periyodunuzda değişiklikler, ishal, tremor, göğüs ağrısı, olaylara aşırı tepki verme, huzursuzluk, kalp atım hızında artış, ritm bozukluğu, sıcağa karsı hassasiyet, kilo kaybı, uykusuzluk, terleme gibi yan etkileri olabilir.

Bu ilaç anne sütüne az miktarda geçer eğer emzirdiğiniz bir bebeğiniz varsa bu durumu doktorunuza belirtiniz. Gebelik kategorisi A'dır yani gebelik boyunca bebek için bir risk oluşturduğunu gösteren bir çalışma yoktur.(2013/vital ilaç rehberine göre) Hamilelik sürecinde kullanılabilir. Hamilelerde tedavi edici etkenliği azalabilir. Hamilelik gibi bir durumunuz varsa ve bu ilacı kullanıyorsanız doktorunuza başvurun

Bu ilacı doktorunuz tavsiye ettiyse kullanmaktan çekinmeyin.Herhangi bir yan etkiyle de karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza haber verin

Geçmiş olsun
  • Paylaş
3

Sıla, acıklamalarınız için cok teşekkür ederim.peki merak ettğim bir konu daha var..troid fonksiyonlarının tamamen kaybolması gibi bir durum olabilir mi hipotroidi hastalarında.

Kağan Şeker, bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz gibi bir durum sadece BTT yani tiroid bezinin tümünün ameliyatla alınması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Sıla, anladım .teşekkür ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

95 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları