Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hırsızlık ve Kul Hakkına girme sizce normal bir şey mi? İnsanlar bunu niye normal olarak algılıyor? Utanma, Karakter duygusu giderek insanlarda azalıyor mu?

Sanırım insanlarımızda "bana dokunmayan yılan" psikolojisi çok yaygın. Kul hakkına girme o kadar az insanın umrunda ki, kendi çıkarları söz konusu olunca her yolu mübah sananlar var.

Bir işe torpille giren çok dindar bir tanıdığıma "yaptığın adil mi, belki senden çok hak eden birinin önünü kesiyorsun" dediğimde kaderi zorlamakla ilgili bir hadis anlattı bana :) Bir diğeri "Ben torpil yaptırmasam başkası yaptıracak" dedi Bir başkası "O kadar diplomam var torpilim yok diye işe giremiyorum yıllardır, birini bulsam istediği partiye girerim" diye dert yandı. Herkes kendine göre mantıklı davrandığını düşünüyor, ya adalet?

"Günah işleme hakkına saygı" diye bir şey de söylendi ya... Kıvırmanın son noktası.

Öğrencilerime sınıfı- bahçeyi- çevreyi temiz tutmayı anlatıyorum sürekli. "Ben hizmetçi miyim ne temizlicem ya" diye konuşuyorlar aralarında.

Geçenlerde tüm notları zayıf olan bir öğrencim sınavda 95 aldı. Aynı sınav kağıdını önüne koyup sınavı tekrarladığımda 45 aldı. Sınıfa açıklama yaptım "Onu sevdiğinizi biliyorum, ben de seviyorum.Ama hak etmediği halde 95 almasının size haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şimdi bir oylama yapacağız, oy sonucu ne çıkarsa o notu kabul edeceğim. Düşünün bakalım sevgi mi, adalet mi? " %70 oranla 95 notunu kabul ettim. Tam Soma faciasının yaşandığı zamandı. "Soma'da işlerini düzgün yapmadıkları için yüzlerce insanın ölümüne neden olanlar da birilerinin çok sevdiği insanlar olduğu için o işi yapıyorlardı belki, üzülmeyelim" dedim

Yılan sadece bize dokunduğunda üzülmek... .
  • Paylaş
1

Şaman, Çok beğendim...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

187 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları