Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hisseler neyi gösterir? Neden değer kazanır? Neye göre alınıp satılır?

Hisselerin değerinin artıyor olması neyi gösterir? Spekülasyon olmaksızın değer kazanması şirketin başarılı olduğunu gösterir mi? Temettü dağıtmayan bir şirketin hissesi neden inip çıkar? Amaç tamamen ileride daha yükseğe satmak mıdır? Alırken neye göre hissenin artıp-azalacağını tahmin edebiliriz; kriterlerimiz nelerdir?Düzenle
Soru alabildiğine geniş olmuş :) Nereden başlamalı?

Hap haline getirmeye çalışacağım;

Temelde dışarıdan veya içeriden kaynak bulamayan şirketler, en son tercih edilen yöntemi kullanır, şirketin bir kısmını satar.(Tabi bu böyle olmamakta, birçok farklı nedenle şirketi halka arz ederler. Uzun vadeli bir borç gibidir, şirketin piyasa değeri oluşur ve bu değer ileride birçok alanda kullanılır, bir koruyucu kollayıcı otokontrol mekanizması oluşur,...)

Satarken o sektörün (daha önce o sektörden halka arz edilmişlerin ortak piyasa değeri) fiyat/kazanç oranı gibi bir gösterge vardır. Buna yakın birkaç metotla halka arzına karar verilen hisselerin fiyatı belirlenir. (Talep toplama yöntemi gibi) Amaç bu fiyatla halka bu hissenin satılması, kaynak yaratılması, yaratılan kaynakla şirkete yatırım yapılması, büyüme v.s. gibi sebeplerdir. Ancak bu fiyat konusu civcivlidir, prestijli olanı, halka arz fiyatının arzdan sonra aşırı düşmemesidir.

Halka arz edilen bu hisselerin bir kısmı durağanlaşır, bir kısmı ise takasbankta sürekli hareket halindedir. Sürekli dolaşımdaki hisse sayısı fazla olan hisselerde evet derinlik artar ancak hantallık da artar mesela.

Hisseler halka arz edilir, alınıp satılmaya başlar. Devasa bir meydan düşünün, 6 aylık bilançoda şirketin çok yüksek kar açıklayıp, fiyat/kazanç oranı gereği hisse başına düşen kardan fiyatın artacağını düşünenler alır, yeni çıkacak bir kanundan şirketin çok iyi etkileneceği ve sektörün lokomotifi olması nedeniyle uzun vadede çok büyük karlar elde edeceğini, emsal yabancı şirketlerin piyasa değerleri 10 kat iken 5 katta kalan bizim şirketin ileride çok yükseleceğine inananlar alır,

Yakında global piyasaların bozulacağı, ekonomik krizin geleceğine, karların düşeceğine, bu hisseyi çok düşük fiyattan taşıyan çok kar etmiş büyük hisse sahiplerinin olduğuna ve onlar satınca hissenin bir daha asla bu fiyatı görmeyeceğine inananlar satar;

Velhasıl, borsa tamamen psikoloji ve sosyolojidir. Habere erken ve geç ulaşanlar, içeriden bilgi alanlar, fırsatı ve öngörüyü erken yakalayanlar geç yakalayanlar, yatırım mantığı ve vadesi farklı olan insanlar, bir dalga yaratır.

Bu da hep bir artış, hep bir azalış şeklinde dalgalar yapısını ortaya koyar.

Beklentiler alınır, gerçekler satılır. Ekonomide döngüler vardır, uygulanan para politikaları, savaşlar, seçimler zaman zaman belirli periyot uzunluğunda iyimserlik, ya da kötümserlik ortamı yaratır. Para ortamda dolaşır daha çok kazanmak ister, bu mantıkla tahvil ve faizler düşerse, diğer enstrümanlar gevşerse, para borsaya girer. Para borsaya alım yaparak girer. Her alım varolan satıcı kitlesinin nötrlenmesidir. Yani o hissenin düşeceğine inanan ve sürekli satış baskısı yapanların hissesini yeni giren para alır ve fiyat yükseltir, bu malını kaptıranlar daha yüsek bu fiyattan almaya ikna olamaz, (demiştik ya borsa psikolojidir diye, 10 kat gideceğine inansın, sattığı fiyatın 5 kademe üzerine hayatta almaz, küser:)

Giden trene bineceksin. Hisse fiyatı yeni giren para ile artınca, sağdan soldan bunu fark edenler de hisseye girer, ve her taze para girişi ile hisse bir hedefe yönlenir....

Alırken neye göre hissenin artıp-azalacağını tahmin edebiliriz; kriterlerimiz nelerdir?
Bu çok değişken cevapları olan bir soru, hangi dönemde piyasaya girdiğinizle alakalı herşey. Temel Analiz yapıp, bilanço verileri, yeni yatırımlar, şirketin yeni anlaşmaları gibi dataları analiz edip bir kazanç fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin A yabancı şirketi bizim B şirketine ortak olacak ve 4000 TL den hisse başı anlaşma sağlanmışsa, hisse şu an 3000 TL ise, bu haber duyulduğunda bir anda 3000 TL den 4000 TL ye gidecek demektir, zira ona 4000 TL reel olarak fiyat veren bir şirket vardır, besbelli ki bu fiyat ucuzdur,

Ya da teknik analiz yaparsınız.Hisselerde mal toplanırken her mal alan aldığını yukarıya satışa koyar ki, kalkıp fiyat itmesin, buna takoz derler, yeteri kadar malı toplamışsa, takozu kaldırır, hisse yürür. Bu Teknik analiz datasına baktığınızda, sıkışık bir yatayın bir anda kırılması, ve bütün RSİ Stoch MACD gibi değerlerin al vermesi demektir, yani mevzuyu fark etmenizi sağlar.

Şöyle ki, bütün hisseleri bu şekilde tek tek takip etmektense, MACD ı al verenleri bu diye bütün hisseleri tarayıp yakalarsınız, alırsınız, zira giden trene binilir:)

Ya da Elliott Analizi yapılır, bütün fiyat hareketleri, formasyonlar o hisseyi alıp satan insanların psikolojisini resmeder, daralan üçgenler, kırılan trendler, OBO veya TOBO gibi formasyonlar...bu her formasyonun oluşma durumları vardır, her sonraki formasyona ipucu verir, fiyat hedeflerini öngörmeyi sağlar, çok derin bir konudur...Resim yapmayı öğrenirsiniz, ama sadece bazıları ressam olabilir. Bu analizi global piyasalarla birlikte takip ederseniz, bir anda ne olup bittiğini fark eder hale gelirsiniz.
---------------------------------------------------------------------
Yani buraya kitap yazmak lazım:)

Şuradan başlayın, 388 sayfa,
hisse.net/forum/showthread.php?t=6707

Bu topikte birçok şey var, her yerde bulamazsınız, okunup, anlaşılıp, özümsenirse, bu konuya dair başka katılımlar sağlayabilirim. Ancak temel bir bilgi seviyesi gerekiyor.
  • Paylaş
Yatırım amacıyla bir hisse senedi satın almak istiyorsanız, genel olarak karar verilmesinden zorlanan konu ne zaman satın alınmasıdır. Elbette bu soru için kesinlikle tek bir cevap olamaz. Her yatırımcının kendi stratejileri doğrultusunda belirlediği bir satın alma zamanı bulunmaktadır. Ama en genel yatırım felsefesi fiyatların en düşük olduğu noktadan satın almaktır. En basit şekliyle hisse senetlerinden para kazanmanın mantığı budur. Ama siz daha detaylı bilgi istiyorsunuz belli ki, bu yüzden de detaylı bilgi almak için sitemi de ziyaret edebilirsiniz. borsanasiloynanir1.com/hisse-senetleri
  • Paylaş