Bilmek istediğin her şeye ulaş

HIV laboratuarda mı yaratılmıştır?

Aids hastalığının ortaya çıkışı ile ilgili bir çok bilgi bulunuyor. Araştırdım bir kaç oluşum senaryolarını sizlerle paylaşmak istiyorum;
  1. Bilinen ilk AIDS vakaları 1981'de ABD'nin New York ve California eyaletlerinde rapor edildi. AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler ve şırıngaları ortak kullanan damardan alınan uyuşturucur bağımlılarıydı. Bu nedenle bu hastalığın bu tür durumlara ceza olarak verildiği bazı kesimler tarafından öne sürülmüştür. Ancak ortada bir bulaşıcılık bulunuyor ve bu bireysel bir cezalandırma olamaz. 1981-2008 yılları arasında, 20 milyon kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetti. Önüne geçilemeyen bir boyut kazandı.
  2. Hiv'in ortaya çıkışı ile ilgili; AIDS hastalığının Afrika’da maymunlardan insanlara geçtiği düşünülüyor. Bu virüsün orta Afrika’da şempanze avlayan insanlara bu esnada aldıkları yaralar vasıtasıyla veya sonrasında şempanze etiyle temas ettiklerinde geçtiği düşünülüyor. Bilim adamları bundan emin olmak için Hiv virüsünü maymunlara verdiklerinde maymunların bunu tolere ettiğini görmüşlerdir. Ancak yine nasıl ortaya çıktığını göstermemiştir. Çünkü yüzyıllardır Afrika'da insanlar maymunlarla içli dışlı oldukları halde neden 1950'li yıllarda bu hastalık oluşmuştur? Yada yüzyıllardır maymunlarda bulunan virüs mutasyona uğramıştı ve HIV meydana gelmişti... Bu konuyla ilgili olarak kimyasal silah denemeleri yapılan laboratuvarlardan kaçan maymunlara ilişkin bir komplo teorisi de bulunmakta.
  3. Diğer bir senaryo; bilim adamları çocuk felcine karşı ürettikleri aşıları maymunların iç organlarını kullanarak elde etmişler. Bu nedenle maymunlardan insana bu virüs bulaşmıştır. Ki bu açıklama da yine 2. Maddeyle aynı kapıya çıkıyor ve mantıklı gelmiyor...
  4. Diğer görüş; kapitalizmin uyguladığı sağlık politikalarıyla ilgilidir. Biyolojik silah olarak üretilmek istendiği hakkında görüşler bulunuyor. AIDS’in ortaya çıkış tarihi ve yeri, çocuk felci aşısının ilk kez denendiği tarih ve yerle çakışıyor. 1957-1960 yılları arasında Kongo civarındaki bir milyon kişi üzerinde çocuk felci aşısı denemeleri yapılmıştır. Afrika’da teşhis edilen 28 AIDS vakasından 23’ü, bu aşıların yapıldığı merkezlerin yaklaşık 300 kilometre civarındaki yerleşim birimlerinde ortaya çıkmıştır. AIDS’in ortaya çıkış yeri ve zamanının aşılama kampanyası ile çakışması Afrika’nın yoksul halkları üzerinde denenmesi, bir politika olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

585 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt