Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hızlı öğrenen insanların öğrenme stratejileri nasıldır?

Beynimiz bilgileri depolar, yeni bilgiler öğrenmek için var olan bilgilerle yeni bilgiler ilişkilendirilir ya da yeni bir zihinsel model yaratırız. Öğrenmeyi kolaylaştırmanın bir yolu onu pekiştirmektir. Bu şekilde her insan öğrenmeyi başarır, pekiştirme sıklığı kişisel olarak değişebilir. Bu da hızlı ve yavaş öğrenme gibi kavramları ortaya çıkarır.
Hızlı öğrenen insanlarda, mevcut zihinsel modeli belirleme işi başarılı yapılmaktadır. Bunu hafızayla da ilişkilendirebiliriz. Eğer hafızamız kuvvetli ise yeni bilgileri ilişkilendireceğimiz modeller önümüze daha hızlı gelir.


Öğrenme

  • Konular arasında bağlantı kurmak öğrenme olayında en önemli etkenlerden biridir. Zihninizi haritalama yöntemiyle daha geniş bir bilgi yelpazesi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Öğrenmeniz gereken bilgiyi yer çağrışımlı yöntem denilen yöntemi kullanarak daha hızlı öğrenebilirsiniz. Örneğin; bir toplulukta konuşma yapacaksınız ve bu konuşmada 8 temel ana düşünceden bahsedeceksiniz. Ancak bunları sırasıyla anlatılması çok önemli.. İyi bildiğiniz bir yeri, kendi evinizi dış kapısından girerken konuşmayı başlattınızı, misafir odasında ikinci konuyu, odadaki her koltuğa bir fikir bıraktığınızı düşününüz, daha sonra mutfağa girip buzdolabına bir fikir bıraktığınızı da düşünürseniz konuşmanızı sorunsuz olarak tamamlarsınız.
  • Kodlamalar yapmak ve bunu sürekli akılda tutmak da öğrenmeyi hızlandırıcı durumlardandır. Bunu İngilizce öğrenmekte zorlanan insanlar için önerebiliriz. Türkçe bir kelime ile arasında bir hayali bağlantı kurulur. Bu hayali bağlantı düşünülünce hemen akla o kelime gelir. Örneğin İngilizce'deki beer (bira) kelimesi okununca '1' gibi okunur. 1 harfi bira şişesine benzettiğimizde aklımıza İngilizce kelime gelir.
  • Hızlı okuma tekniğinin hızlı öğrenme ile ilişkili olabileceğini düşünülmektedir. Yeni öğrendiğimiz bilgileri eski bilgilerle birleştirirken hızlı okumak işe yarayabilir. Beyin yararlı olan bilgileri süzer ve gereksiz olan bilgileri öğrenmez. Ancak bunu yapabilmek için çok okumak gerekir. Her türlü dergi, kitap ve haberi okumakta yarar vardır.
  • Görsel teknikleri kullanmak öğrenme hızını etkiler. Resimlemeler ve semboller düşünmek işe yarar. Gördüğümüz bir şeyi hatırlamak genellikle daha kolaydır. Yeni öğrendiğimiz bir bilgiyi resimlemek, haritalamak ve şablonlar yaratmak her zaman daha kolay öğrenme sağlar. Ben öğrendiğim bilgileri ( özellikle sınav zamanı) tablo şekline getirir ve öyle çalışırım bazılarını ilişkilendirip aralarında bir bağ kurarak sınıflarım.
  • Öğrenmek istediğimiz bir bilginin bütün her şeyini öğrenip onun hakkında çok derin düşünmek sağlam ve kolay unutulmayacak bir bilgiye sahip olmayı sağlar. Hızlı öğrenmede genetik faktörlerin etkisi olsa da kendi öğrenme seviyenizi belirleyip, hangi durumlarda daha hızlı öğrendiğinizin farkına varabilirseniz hızlı öğrenen insanlardan bir farkınız olmadığını sizde görebilirsiniz...
  • Paylaş
Öğrenmeyi öğrenmek, bana göre hayattaki en sihirli sözcük. Çünkü öğrenmeyi öğrendiğim zaman benim hayatım değişti. O güne kadar gerçekleştiremediğim her şeyi o günden sonra gerçekleştirmeye başladım. Gerçekleştirdikçe motivasyonum arttı. Motivasyonum arttıkça daha fazla çalışmaya başladım. Özellikle benim gibi dijital pazarlama uzmanı olan ya da sürekli güncel kalması gereken bir işte çalışan biriyseniz öğrenmeyi öğrenmek çok önemli bir kavram olacaktır. Öğrenmeyi öğrenmek konusunda öncülük eden Tony Buzan'ı burada anmadan devam etmek olmaz.

Benim için en önemli ikinci kavram ise “Sorunu parçalara ayırmak” Aslında öğrenmeyi öğrenmek ile doğrudan ilişkili bir kavram. Ben bütün öğrenme ve iş yapış süreçlerimi bu iki kavram üzerine inşa ediyorum. Bu sayede son 2-3 yıldır ciddi yol katettim.

Bu konuda burada detaylı bir yanıt vermeyi çok isterim ancak bir hayli uzun kaçar ve kendi blog sayfamdaki içerik ile kopya içerik oluşturur. O sebeple sizleri buradaki ( mehmetortac.com/ogrenmeyi-ogrenmek-nedi... ) yazımı okumaya davet ediyorum.

Öğrenmeyi öğrenmek benimle pazarlama alanı dışında odaklandığım en önemli konulardan bir tanesi. Aslında yanıt içerisinde soru sormak gibi olacak ancak sizlerin de önereceği teknikler var ise lütfen benimle paylaşın. Ben de bu konuda oldukça yoğun araştırıyorum.
  • Paylaş