Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hızlı opiate detoks nedir? İşe yarıyor mu?

Opiate detox, madde bağımlılığına karşı hızlandırılmış bir tedavi sürecidir. Bu süreçte hastaya Naltrekson denilen ilaç verilir. Bu ilaçla birlikte vücudun temizlenmesi ve kurtulma süreci (detox) hızlandırılır. Bu süreçte hastanın eksiklik belirtilerinin sancıları en aza indirgenmeye çalışılır. Naltrekson verilen hasta uyurken bu belirtiler 4-6 saat kadar kısa bir sürede geri çekilmeye başlar. Hızlandırılmış opiate detoks sayesinde hastada eroin, alkol gibi bağımlılık yapan maddelerin isteği azaltılır. İşlem yapılırken anestezi uygulanır. Bu sırada hasta dikkat ve titizlikle incelenir. Tedavinin eksileri ise pahalı ve güvenlik riskinin olmasıdır. Dikkat ve titizlikle yapılan hızlı opiate detox tedavileri olumlu sonuçlar vermekte. Eroin, metadon, morfin, kodein gibi afyon bazlı bağımlılıklarda etkilidir.

Naltrekson nedir?

Bağımlılık

Bağımlılık

Naltrekson, insan vücudundaki her çeşit opiat reseptörlerinin tam bir antagonistidir. Opiat reseptörleriyle güçlü kimyasal yakınlığı olduğu için Naltrexone söz konusu bu reseptörleri eroin, metadon, tramadol, buprenorfin, morfin – sülfat ve benzer maddelere karşı güvenli bir şekilde kapatır.

Formülü 60'lı yılların sonunda ABD’de Du Pont Merck Pharmaceutica tarafından keşfedilmiştir. Naltrexone formülü, haşhaş alkaloitleri bazlı olup opiat maddelerinin uyandırdığı hiçbir his uyandırmaz. Tam tersine, Naltrexone, doğal ve sentetik opiat maddelerinin beyin reseptörlerine etkileyip uyuşturucu sarhoşluğunu ve zevk almasına izin vermez. Zevk olmaz, bağımlılık da olmaz. İnsan engelleyici ile korunduğu zaman uyuşturucu maddelerinin suistimalinin anlamı ve ihtiyacı yok oluyor.

Son 40 senede Naltrexone iyi araştırılıp tedavi uygulamasında kendini harika bir şekilde gösterdi. ABD’de Naltrexone’a, alkol ve uyuşturucu tedavisinde FDA tarafından izin verilmiştir. Naltrexone’un medikal formülleri devamlı geliştirilmekte. Çeşitli hastalara faydalı olmak ve kendi ihtiyaçlarını yerine getirmek üzere çok çeşit opiat antagonisti yapılmaktadır. Bazıları, klinik araştırmalarından geçirilir, bazıları ise patentli, kayıtlı ve bağımlılık tedavisinde resmi olarak önerilmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1732 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Opiate detoks nedir?

  • Madde bağımlılığının tedavisi nedir?

  • Madde bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

  • Naltrekson nedir?