Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hollandaca'da neden isimlerde 'van' ve 'der' çok kullanılıyor?

Van ve der ismin den halidir. Hollandalıların bir çoğunun soyadı geldikleri, ait oldukları köy, kasaba, çiftlik, göl orman ismidir. Eric van der Woodsen gibi ya da Rafael van der Vaart ya da daha meşhuru Vincent van Gogh gibi. Eğer den haline gelen isim bir özel isimse yani bir kasaba, köy gibi yerin ismiyse sadece "van" olarak kullanılır ve çekilmiş "der" artikelini almaz. Eğer bu isim bir cins isimse çekilmiş "der" artikelini alır.
  • Paylaş
Van, Almanca'da von bir yerden, bir şeyden anlamına gelir; İngilizce'deki "from". Der ise die (dişil) artikelinin üçüncü hali dativ'dir. Yani tek başına pek bir anlam ifade etmez ama van ile birleşince İngilizce'deki "from the" olur. Ardından dişil bir yer ismi gelir. Mesela bir Hollandalı Türkiye asıllı olsun, diyelim adı da Vincent olsun; soyadı olarak von der Türkei'ı alabilir. Vincent von der Türkei ☺ Dişil olmayan yer isimlerinde soyadı olduğunda artikel kullanılmaz Ludwig van Beethoven gibi.
  • Paylaş
Hakan (@hakkan) 'ında belirttiği gibi Van ve Der isimleri bir, tek anlamında kullanılmaktadır. Aileler çocuklarına bu isimleri verip, onların tek ve özel olduğunu belirtmek istediği için yaygın olabilir.
  • Paylaş
'van' ilk ya da birinci anlamındaymış isim içinde soy isimden önce geliyormuş ve van 'fvan'' diye okunurmuş ööle mal gibi 'v' bastırmayacakmışız yani :) muş muş muş . koy adam gibi ali, veli geç kardeşim nedir bu :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11794 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt