Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hollanda'da belli miktar uyuşturucu kullanmanın yasal olmasının sebebi nedir?

Hollanda/Amsterdam'da yaklaşık olarak 350 tane coffeeshop bulunmaktadır. Burada hafif uyuşturucular serbesttir. Devlet kontrolü altındadır. Değişik ülkelerde üretilmiş çeşitli esrarlar bulunuyor. Coffeeshopların genellikle Bob Marley resimleri bulunuyor, bu sayede anlıyorsunuz :) Esrar içmek istemeyenler haşhaşlı keklerden tüketebiliyor.

Yasal olmasının sebebinin ticaret kaynaklı olduğunu düşünüyorum, başka bir neden bulamıyorum.. :)


UyuşturucuUyuşturucu
  • Paylaş
Şöyle bir tarihi olduğunu duymuştum:

Hollanda'da da bir zamanlar esrar kullanımı yasakmış. Her ülkede olduğu gibi torbacılık denilen sistemle kaçak olarak satılırmış. Bir süre sonra torbacılar piyasadan esrarı çekerek eroin ve kokain gibi bağımlılık etkisi daha güçlü olan uyuşturucuları piyasaya sürmüşler ve bu uyuşturucuları kullanan kişi sayısı oldukça artmaya başlamış (verdiği zarar ve bağımlılık etkisi açısından esrar ile kokain ve eroin kıyaslanamaz). Hal böyle olunca devlet piyasayı kontrol etme gereği hissetmiş ve esrar satışını bazı sınırlar ile legal hale getirmiş. Esrarın eroin ve kokain kullanıma başlamada ön basamak olduğu düşünülürse oldukça akıllıca bir hamle. Böylece sadece esrar kullanacak kişileri eroin ve kokainden uzak tutmaya çalışmışlar.

Bunun yanında Hollanda'da eroin bağımlısı kişilere eroine alternatif olarak daha az zararı olan tam olarak bilmediğim bir uyuşturucu devletin bağımlılık kliniklerince belirli sınırlarla ücretsiz olarak sağlanmaya başlanmış. Böylece eroin bağımlısı kişiler bulaşıcı hastalıklardan ve eroini elde etmek için başvurulacak illegal yollardan korunmaya çalışılmış. Bunun bir diğer artısı ise bağımlı kişinin bağımlılık klinikleri ile temasının oluşturulması ve tedaviye başlama olasılığının artırılmasıdır.
Şu anda Hollanda uyuşturucu ile mücadelede dünyada önde gelen ülkelerden birisidir.
  • Paylaş
Bence deneysel bir durum bu . kobayı insan olan deneklerden elde edilecek sonuçları normal de para vererek bile yaptıramazsınız bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3714 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt