Bilmek istediğin her şeye ulaş

Home office iş verimliliği artırıp, maliyeti düşürüyorsa kurumların bu düzene geçmesi gerekmez mi?

Önde gelen uluslararası firmalarda bu sistem var. Üst düzey toplantılar bile online yapılabiliyor. Bu düzende çalışmak mantıklı değil mi sice de?Düzenle
yazı şimdi çıktı karşıma... :)
Geleceğin ofisleri nasıl olacak?
retailnews.com.tr//sn/news/pt/full/lang/tr/catıd/54/id/20667

Gelecek beş on sene içinde günümüz sabah 8 akşam 6 mesaili ofis çalışma ortamının kalmayacağını düşünüyorum... insanlar bunca saat boyunca zorunlu olarak kapalı -hatta çoğu kez penceresi açılmayan akıllı diye sunulan binalarda- yerde saatlerce masada oturmak zorunda bırakılıyor... saatlerce oturup bilgisayara bakıyorsun.... hasta olsan gidip biraz uzanamıyorsun, kalkıp bir dolaşayım hava alayım güneş göreyim diyemiyorsun.... geneli anlatıyorum... çoğu ofiste durum böyle... manevi ve fiziksel olarak bu durum insan doğasına aykırı... bu sebeple de ofis hastalıkları diye abuk bir şey çıktı karşımıza... velhasıl ofis ortamı denen kısıtlayıcı cezaevi benzeri ortamların ömrü çok uzun değil....

alternatifi evden çalışmak mı olur, daha doğa ile uyumlu kuralları daha insan doğasını esas alan esnek yapıda yeni çalışma ortamları mı olur bilemiyorum...
18 sene ofiste çalışan bir tecrübenin ofisi rededen ruhudur konuşan....
  • Paylaş
Ben evde çalışamam fazla, çoğu kişide bence evde rahat çalışamaz, ekip çalışmalarında homeoffice uygun olmayacaktır genellike, tabi ekip çalışması için bazı proğramlar var diyebilirsiniz hemen, ama bazen anlatmak istediğini yazarak yada sesli konuşarak anlatamazasın, vurgular ve mimikler ile daha iyi anlaşılabilir, bla bla bla, ayrıca şirket sahipleri çalışanlarını çalışırken görmek isterler :D
  • Paylaş
Home-office (Ev-Ofis) çalışma düzeni, yapılacak işe göre türlü avantajları ve dezavantajları olan tartışmalı bir düzendir. Bir çok kişinin "evi, ofis niyetine kullanma durumu" gibi algıladığı bu düzen, aslında evin bir kısmını tamamen ofis formatında düzenleme ve işyeri olarak tahsis etme durumuyla özdeştir. Yani; bildiğiniz standart ev formatına sahip bir daireye, bilgisayar, hepsi bir arada yazıcı ve bir kaç ofis eşyası koyarak home-office elde edilmiyor aslında. O, "evden çalışmak" oluyor.

Bir diğer önemli nokta ise, söz konusu mekanda çalışacak kişinin kişilik özellikleri ve karakter tipidir. Kimi insan, çalışırken dış etkenlerden fazla etkilenmezken, kimisi apartmanın yakınındaki okuldan gelen gürültüler nedeniyle bile çalışmakta; işine konsantre olmakta zorlanır.

Kuşkusuz home-office çalışma düzeni, bir çok şirket için maliyet düşürücü cazip bir alternatiftir. Buna rağmen, eğer home-office çalışma insiyatifine sahip kişi, bu çalışma düzenine uygun özelliklere sahip değilse, sonuç gerçekten hüsran verici olabilir.
  • Paylaş
%100 evde olmak yerine, hem ev hem ofis şeklinde mobil bir yöntem olabilir. Yani bilgiyi taşımak varken insanı niye taşıyoruz? Gerektiğinde, gözler önünde, baskı altında olmak yerine, tek başımıza çalışarak daha yaratıcı olabilir miyiz?
  • Paylaş
1

Soner Yildirim, arada sırada patron ofise damlayacak ki millet çalışsın yani. insan geçer mutfağa yemekle uğraşır, evi temizler, çocuğa bakar peki nasıl çalışacak bu insanlar ?

Özellikle ev kadınının ekonomiye kazandırılması kapsamında cok önemli bir unsur home office çalışması. Ancak burada da hep olduğu gibi önünüze kapitalizm çıkar. Üretilen sosyal projeler dahil home office te kapitalizmin gel gel yaptığı bir tuzak şuan ki haliyle. Biraz tarih çalışalım beraber :) sanayi devriminden önceye dayanır ev ofis ler, şöyle ki evin hemen altında ahır, yanında yöresinde bir tarla yada bostan alın size home office'in kralı. Hem kendi ihtiyaçlarınızı üretiyor hemde fazlasını satarak para kazanıyorsunuz. Peki bu sistem neden çöktü de sanayi devrimi ile berabet o köylüler köle olup fabrikalarada çalışmaya ve pis şehirlerde yaşamaya başladı? Ekonomi boşluk kaldırmaz, bir yerde para oluşmaya başladıysa beraberinde borsa oluşur, bu borsa da toplanan para da, kendine yeni bir kanal arar ve genel de bu kanal büyümedir. Işletmeler sahiplerinin en büyük rakibidir sürekli büyümek ister, hem de zarar etse bile, işte bu sebeple de home office ler zamanla evin dışına çıkma sorunsalı ile karşılaşır. Ticaret , son tahlil de para kadar sıcaktir, temas yoksa ticarette yoktur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1212 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt