Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hosting firmalarının müşterileriyle birlikte kendi siteleri dahil 3-5 ayda bir çökerken büyük satış siteleri (örneğin amazon, hepsiburada, sahibinden) neden çökmüyor. Sitemizi bunlar gibi güvenli hale nasıl getirebiliriz?

Bu şirketler genelde cluster yapısındaki serverler ile çalışırlar. Birden fazla sunucu makina aynı amaca hizmet eder. Load balancing (yük dağıtma ve dengeleme) ile bir sunucunun aşırı yük yiyerek çökmesini, gelen istekleri birden fazla makinaya yönlendirerk sağlarlar. Ellerindeki inanılmaz büyüklükteki datayı da farklı coğrafik lokasyonlardaki sunuculara yedekler ve herhangi birinin fiziksel olarak çökmesi halinde uygun olan başka bir sunucuyu kullanırlar.

Sunucu mimarilerinin aslında etten kemikten (kablodan, switchten, transistörden :) ) farklı bir şey olmadığını, her an çökebileceklerini unutmamak ve paraya kıyıp bu tür hizmetleri veren hosting firmalarını seçmek faydalı olur.

Şu an için bildiğim kadarıyla Instagram, FourSquare gibi masif kullanıcı ve datası olan siteler Amazon AWS kullanıyor ve bildiğimiz gibi sayfalarına ulaşamadığımız hiç olmuyor. Amazon AWS sistemi son derece profesyonel olduğundan sizin istediğiniz verimi ve sağlamlığı sağlayacaktır. Bunun masrafı size ağır gelirse cloud serverlara yönelmenizi tavsiye ederim. eapps.com, cloud serverların içerisinde en iyilerden diyebilirim. İşlemcinizi ve dahi raminizi başkalarıyla paylaşarak masraflarınızı azaltabilir aynı zamanda sağlamlıktan da ödün vermemiş olursunuz.
  • Paylaş
3

Göksel K, Çok teşekkür ederim verdiğiniz faydalı bilgiye...

Burak Talha Ocakçı, yanıtımı güncelledim. umarım daha somut bir cevap olacak bu haliyle.

Mesut Sarı, Aslında sorunu okuduğumda yüzümde güzel tebessüm oldu, geçmişi şöyle aklımda canlandırdım. Büyük pazar yerlerinden birinin yaşadıkları geldi hemen aklıma, silikon vadisinden çıkmış 1000 projeden 999 tanesi olaya amazon gibi bakarak kendilerine en uygun partner ile çalışıyorlar. Ülkemizde ise şu anda sektörün mihenk taşı olmuş şirketler ise bu yolda çok acılar yaşamışlardır eminimdir. Bunun sebebi belki seçtikleri partner denebilir, belki ülkenin mevcut alt yapısı denebilir, illa bir şey söylenecekse burası Türkiye denebilir :) İsmini vermek istemiyorum 2007 yılıydı bir veri merkezindeyiz ülkemizdeki büyük pazar yerlerinden birisi ile aynı raflarda sunucularım var. Elektrik kesintisi yaşandı, jeneratör çalışmıyor, o gece birde ddos saldırı gerçekleşmişti, yani yaşananlara şöyle bir bakıyorum da, bizde girişimciyiz onlarda dedim kendime, ne farkımız var, aynı kaderi paylaşıyoruz. Amerika'da da böylemi acaba? demiştim kendime şimdi soruyu okuduğumda geriye bakıyorum iyi yatırımlar artı markalaşmış girişimler kendilerine iyi partnerler seçiyorlar, yada işte o gece aynı kaderi paylaştığım pazar yeri gibi gidip kendi ISP'lerini kuruyorlar :)

Ama artık ülkemizde iyi partnerler var, ülkemizde malum artık eski Türkiye değil... Doğru partneri bulabilirsin bence, en azından ben kendi çalışmalarımda öyle yaptım.

Güvenilirlik, her şeyden önce geliyor. Hele ki Türkiye gibi bir ülkede internet sektöründeyseniz çok zor çünkü öncelikle müşteriler hala çok ön yargılı davranıyor :)

Hosting, domain sektörü ise bugün herkesin yapabileceği bir iş haline geldi, yanlış anlaşılmak istemem. Reseller ya da VDS, VPS alan herkes kendisini hosting firması gibi tanıtabiliyor bunun yanına birde domain reseller'ı ekliyorlar tamamdır. Hayır değildir! Bu şekilde bir hizmet politikası tamamen etik kurallara aykırıdır. Kazanacağınız para, sunucu masrafı, bakım, yazılım, tasarım gibi oradan buradan her an çıkabilecek eksikliklere gidecek. O yüzden tam anlamıyla bir hosting, domain şirketi olmadan önce güvenilirliğiniz tartışılır, bu diğer sektörlerde de böyledir, e-commerce'de b2b, b2c hizmetler bile verseniz bu işi stoğuna indirmeden yapanlar gördük bugüne kadar. İşte her şey burada sarsılıyor yada sıkı sıkıya bağlanıyor.


Öncelik bence şirket profili oluşturmakta. Şirketinizi birbirinin eksiklerini tamamlayacak ortaklar ya da çalışanlar ile kurduğunuzda bu güvenilirlik kendiliğinden bir süre içerisinde gelecektir. Tabii şirketinizin izlediği diğer hizmet politikalarıda önemli rol oynuyor (müşteri hizmetleri, hız, kalite gibi)


Verdiğiniz örneklerdeki gibi başarılı ve güvenilir olmanın sırrı, kaliteli hizmet üretip, güvenli bir temel atmak olacaktır. Tabii işinize de tutkuyla tutunmanız gerekir :)
  • Paylaş
3

Hakan Köse, Önemli noktalara değinmişsiniz, tebrik ederim.

Göksel K, Teşekkürler ...

Hakan Köse, Soruyu soran kişi olarak sizi de ayrıca tebrik ederim @gokselk.

Bahsettiğiniz problem tamamıyla tercih ettiğiniz firmanın kurumsallığına ve hizmet kalitesine bağlı bir durum. Piyasada bir çok kurumsal hosting hizmeti sunan firma bulunmakta. hostbul.net 'ten firmaların müşteri sayısı, güvenirliğini görebilirsiniz. Doğru firmaları tercih ederseniz yukarıdaki problemleri yaşamazsınız. Ve unutmayın ki "Ucuz etin yahnisi yenmez!"
  • Paylaş
Web sitenizi o tarz siteler gibi güvenli hale getirmek için öncelikle onlar kadar özgün bir konunuz olması gerekir. E tabi haliyle biraz da maddiyata dayanıyor bu iş. Öncelikle sağlam bir hosting sitesinden profesyonel bir hosting kiralarsınız. Yok bu olmaz derseniz kendinize iyi bir sunucu alabilir ve yüksek hızlı bir internet ile komplesi ile kendiniz ilgilenebileceğiniz bir makine oluşturabilirsiniz. Bunu da yaptıktan sonra artık size web sitesiyle ilgilenmek kalıyor ve gerçekten o tür siteler için büyük emekler, çabalar sarf ediliyor. Biraz zahmetli olur ama umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.
  • Paylaş
1

Göksel K, Teşekkür ederim.

Sorunuz çok doğru bir konuya değinmiş. Bugüne kadar birçok sunucu firmasını denemiş biri olarak hosting firmalarının büyük bir bölümünün bu konuda yetersiz kaldığını gözlemlemekteyim. Hosting firmalarında çökme olması durumunda ilgililere ulaşmak imkansız hale geliyor. Sorun giderilene kadar firmalardan herhangi bir yanıt almak neredeyse imkansız. Ancak bunun için ya kendi sisteminizi kurmamız ya da sektörün en büyükleri ile çalışmak gerekir ki iki durumda da olay bütçenizi ilgilendiriyor. Maalesef ki bu durumda da gerekli parayı finanse edemediğimiz için sorunu ortadan kaldıramıyoruz. Şu an için yapılacak tek şey bütçemizin el verdiği en iyi sunucu ile çalışıp düzenli back up almak.
  • Paylaş
Bu direkt olarak para ile alakalı ancak şu da var ki; geçtiğimiz yıl tüm dünyaya cloud ve hosting hizmeti veren AMAZON'un sunucuları da dünya çapında hizmet veren bir çok firmayı etkileyecek şekilde 2 kez çöktü. Bunlardan birisi bir günden uzun sürdü ve bu bir servis şirketi için çok uzun bir süre. Yine de Türkiye'deki birçok sunucu barındırma merkezine göre hala daha iyiler ama problem çıkma ihtimali her zaman her yer için var. Konuya gelirsek; bulut yapısı artık her yere bulaşmış durumda ve bir sunucuya ihtiyacınız varsa Amazon ya da Windows Azure ya da Rackspace gibi firmaları tercih edebilir ve kullandıkça ödeyebilirsiniz. Sunucu barındırma veya VPS kullanmak çok daha ucuza geldiği için bu yapılar büyük firmalarca daha çok kullanılıyor. Bir diğer seçenek de kendi sunucu yapınızı kullanmak ve sadece bağlantı altyapısını satın almak. Bu daha pahalı bir çözüm ama uzun soluklu bir firma iseniz ilerleyen süreçte verimli bir yatırım halini alabilir. Sonuç olarak siteniz doğru kodlanmış ise geriye sitenizi ayakta tutmak için yapmanız gereken tek şey iyi bir altyapı ve sunucuya sahip olmanız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1375 Görüntülenme11 Takipçi6 Yanıt