Bilmek istediğin her şeye ulaş

Web barındırma hizmeti (hosting) satın alırken trafikte neye dikkat etmeliyim?

Trafik nedir? Ne işe yarar?Düzenle
Trafik, sizin barındırma hizmeti için kullandığınız sunucuya gelen kullanıcı sorgularında; sunucunuzdan bilgisayar başındaki kullanıcının makinesine inen verinin boyutunun satın aldığınız bant genişliğine yansımasını temsil eder. Örneğin 100KB'lık bir kullanıcı fotosu sunucudan 5 farklı makineden istendiğinde 500KB bant genişliğinizden yer.

Trafik kısmı hosting hizmet sağlayıcılarında genelde aylık bazda bir limit ile gösterilir. Aylık 400GB, vs. gibi. Kullanıcnın bilgisayarından sunucuya giden istek paketlerinin de boyutu hesaplanmalı ama daha az olduğu için burada bahsetmiyorum.

Sonuç olarak, web sitenizin trafiğini tahmin için; sayfalarınızın boyutuna bakmalı ve tahmini olarak kaç kullanıcının aktif olarak sitenizi kullanacağını öngörerek bir hesap yapmalısınız.

Birçok web sitesi bant genişliği konusunda fayda sağlamak için sitelerinde genelde değişmeyen statik imajları ve dosyaları kullanıcın makinesindeki tarayıcı önbelleğinde saklamaktadır. Buna ek olarak CDN sistemleri de bu konuda hem daha ucuzdur hem de otomatik önbellekleme işlemi yapmaktadır.

CDN ile ilgili ek bilgi için: inploid.com/t/cdn-icerik-dagitim-agi-con...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

533 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları