Bilmek istediğin her şeye ulaş

HSYK'nın iktidar partisine bağlanması konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Başbakan yasama da yürütme de benim demişti, sanırım yetmedi yargıyı da istiyor. Olmaz inşallah yani olmamalı bir de Arap Baharında adamlara demokrasi öğretmeye çalışıyorduk. Hangi demokrasi de üç erk bir başbakana bağlı? Bu olursa diktatörlükten başka bir şey olmaz.
  • Paylaş
Hukukun ırzına geçildiği bir dönemde bu soru çok absürt kalır ve herkes de eminim ki cevabını biliyor.
  • Paylaş
Bkz. Ahmet G.'nin yanıtının yorumuna
  • Paylaş
Kaba bir ifade olmuş doğrusu. Yargının yürütmeye bağlanması mümkün değildir. Biraz sabredip yasalaşmasını beklemek, işin ehillerinin yorumlarını beklemek daha doğru olur sanırım.
  • Paylaş
9

Şaman, Kaba olan nedir? Adalet Bakanlığının hükumetin bir organı olması mı yoksa bağımsız yargının Adalet Bakanlığının merhametli ellerine bırakılması mı? Her şey olup bittikten sonraki fikriniz değil önceki fikriniz soruluyor...

Serkan Aydın, Ta başında demokrasinin kendisi adaletsizliğin başlangıcıdır. En fazla oyu alan diğerlerinin haklarını çiğneme hakkını elde ediyor. Eğer oyunu demokrasi kuralına göre oynayacaksak adalet sistemi de en fazla oyu alanın elinde olmalıdır. Adaletin gerçek tanımını şimdiye kadar kimse yapamadı. En iyimser tanımı yapanlar da halkın çoğunluğunun razı olduğu yol şeklinde bir tanım yapıyor. Rusyada votka yasaklansın mı diye bir referandum yapılsa emin olun ki halkın %70 i bu hayır diyecektir. Alın size adalet. Geçek tanımıyla adalet: çoğunluğun onayı olup olmadığına bakılmadan doğal zararı def etmektir. Adalet bir konuyla en alakasız insanı yada durumu baz almalı. Bir kişi rahatsız oluyor diye bir ortamda sigara içmeyi yasaklayan zihniyet, bir kişi rahatsız oluyor diye korna çalmayı neden yasaklamaz? Malesef adalet, birilerinin elinde maymuncuk anahtar gibi.. İşlerline gelince çıkaracakları yasalara çoğunluğun talebini dayanak gösteriyorlar, işlerine gelmeyince çoğunluğun zararına olacak kanun çıkarıyorlar.

Ahmet G., 1.Adalet Bakanlığı hakim ve yargıçların odak noktalarının eline geçmesinden ürktüğü için bu değiişikliği ele aldı,son derece demokrasi dışı bir yöntem olarak gözüküyor.

2.Demek istediğim biraz daha kibarlık olsa keşke,yoksa sizin görüşünüze bir diyeceğim yoktur.

3.Kanun değişikliği komisyonda Genel Kurula geçtiği zaman net haliyle olrtaya çıkar o zaman fikir beyan ederiz. @chamacon

4.Serkan bey size de diyecek bir şey yok

Gökhan Biçer, Aslında soruya olan eleştiri şöyle olmalıydı: "Soru yönlendirici olmuş. " Eh Ahmet Bey, siz de hiç Amerikan filmi izlemiyor musunuz? Orada mahkemelerde bu şekilde 'sayın yargıç'a itiraz edilmiyor mu? Böylece soruyu soran makam sorusunu başka şekilde soruyor. Soru şu şekilde olabilirdi: "HSYK'nın bazı önemli üyelerinin Adalet Bakanlığı tarafından atanması konusunda düşünceleriniz nelerdir? " Muhtemelen cevap verenler içinde yukarıdaki ifadeyi kullanacak olanlar çıkacaktır: "HSYK'nın iktidar partisine bağlanması... " Soruyla cevap iç içe olabilir ama usturuklu bir biçimde olursa şık olur.

Ahmet G., Usturuk nedir? Kfam karıştı sonuna kadar okudum usuturukta kaldım

Gökhan Biçer, Doğrudan söylemeden ama bir şekilde taşı gediğine koymak.

Gökhan Biçer, Bu arada Ahmet bey, size olan tek eleştirim, "kaba bir ifade" demeniz konusunda. Tabii siz 'kaba' derken, başka bir anlam kastediyor olabilirsiniz. Sorunun soruluş tarzıyla ilgili olarak eleştirim soruyu soran kişiyedir.

Ahmet G., Gökhan bey size demiyorum zaten de usturuk diye bir kelime yok ya emin misin?

Gökhan Biçer, Stresli ve yorgun bir günün ardından bilgisayar başına geçiyorum. Bu yüzden dikkat etmemişim, siz ve bu yorumları okuyanlar kusura bakmasınlar. Usturuplu yazacakken usturuklu yazmışım, bir de yazdığımı okuyorum, hatamı göremiyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

466 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Adaletin en yüksek organının iktidar partisi yönetiminde olması ne tür tehlikeler doğurur?