Bilmek istediğin her şeye ulaş

HTML5'in getirdiği yenilikler nelerdir?

HTML5'i insanlar tamamen yanlış anlamaktadır. HTML5 sadece semantic tag değil getirdiği api'ler vasıtası ile zengin etkilişimli siteler oluşturmamızı sağlar.

  • OfflineStorage API ile tarayıcı belleğinde data depolamamızı sağlar. Bu API sayesinde girdiğiniz sayfalar cache'leyerek bir daha girdiğinizde cache'den verileri getirebilirsiniz. Buda sitelerin inanılmaz yüklenme performansı ile çalışabileceği anlamına gelir.
  • GeoLocation API ile kullanıcı izni alınarak kullanıcının bulunduğu lokasyon bilgisine erişebilirsiniz. Günümüz popüler uygulamalarının hepsi lokasyon mantığı üzerine kurulduğunu düşünürsek bizi bir çok bağımlılıktan kurtaracaktır.
  • WebSocket API ile client-server arası data aktarımı inanılmaz kolaylaşmıştır. Eski kullandığımız yöntemlere göre inanılmaz performans sağlamıştır. Facebook Message için bu teknolojiyi kullanmaktadır.
  • History API ile ziyaretçilerin hangi sayfalarınızda gezdiğini hangi sayfalardan yönlenme geldiğini bilebilirsiniz.
  • DeviceAccess API ile kullanıcıların mikrofon ve webcam gibi aygıtlarına erişebilirsiniz. Google'ın tanıttığı GetMediaUserAPI ile flash eklentileri kullanılmadan kamera görüşmesi başlatabilirsiniz(Güvenirliliği tartışma konusu)

HTML5 bunlarla sınırlı değildir ve halen gelişim göstermektedir. Bu konuda takip etmeniz gereken en iyi kaynağınız W3Schools olmalıdır ;)


w3schools.com/html5/default.asp

  • Paylaş
HTML5 bir çok yeni elementi beraberinde getirmiştir. Örnek vermek gerekirse:

<time>
<mark>
<meter>
<figure>


Bunlar elementlerden sadece birkaçı.


İnputlarda mail adresinin doğru olup olmadığını kontrol edebilmek için email tagı eklenmiş.


Videolar da HTML5 ile birlikte artık doğrudan çalıştırılabiliyor. Videoları desteklemeyen browser için de bir uyarı sistemi konmuş. Eğer bilgisayar başındaki kişi videoyu izleyemiyorsa indirebiliyor.

  • Paylaş

@ahmetkucukoglu zaten neredeyse bütün yeniliklere değinmiş. Ek olarak inploid.com/n/html5/posts/ bu linkteki paylaşımları incelerseniz, getirdiği yeniliklerin detaylarına göz atabilirsiniz.

  • Paylaş
Bizleri Mobil Uygulama çöplüğünden kurtaracak teknoloji.
  • Paylaş
1

Enis Özgen, biraz daha açıklayabilirmisiniz

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1291 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları