Bilmek istediğin her şeye ulaş

HTML kodunun web tarayıcısı tarafından işlenilmesi nasıl gerçekleşiyor?

Html olarak yazılan kodu tarayıcı tarafından nasıl bir analiz ve parse işleminden geçiriliyor. Yani a kodunun tarayıcı tarafından link vermek olduğu nasıl anlaşılıyor. Düzenle
HTML tagları < ve > etiketleniyor. Zaten ekrana "< " karakterini basmak için < kullanılır. Yani bu iki karakter önemlidir. Bunlar arasında da bir hiyerarşi vardır. Buna DOM (Document Object Model) deniyor. Mesela bir div'in içinde p etiketi varsa div'in çocuğu oluyor. Sonra bu modele özellikler ve stiller uygulanıyor. Tarayıcılar bunları yaparken farklı metodlar kullanıyorlar. Mesela bir tarayıcı motoru "ben javascript'i %5 daha hızlı parse ediyorum" diyebiliyor. Bu obje modeli yaratıldıktan sonra yine dediğim gibi özellikler ve stiller de elemanlara uygulanır.

Daha sonra Javascript ile DOM elemanlarına müdahale edebiliyoruz. Bu da bildiğiniz renk değişme, sürükle bırak, tıklayınca kaybol gibi şeyler. Aynı şekilde tarayıcı motorlarının HTML parse sürelerinde iddiaları vardır. Burada tarayıcı motoru diyorum. Çünkü Mesela Mozilla Gecko, Safari ve Chrome Webkit, Internet Explorer ve opera da kendi motorlarını kullanıyorlar. Yani işin en başı string işleme ile başlıyor, sonra bunlar yapısal bir biçime çevriliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

257 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt