Bilmek istediğin her şeye ulaş

HTML5'de Article ve Section etiketlerinin doğru kullanımı nasıldır?

Örnekler hep bir blog sayfası veya haber detayı için verildiğinden tam olarak ana olayı kavrayamadım. Semantik olarak hangisi ne tür içerik için kullanılmalıdır?Düzenle
Section'ı yapısal bir grubu içine almak üzere, article da kahir ekseriyetle post blokları olarak kullanıyorum.
  • Paylaş
Yazdığın kodu w3 araçlarında check etmeyi dene. Bildirimler seni yönlendirecektir.validator.w3.org
  • Paylaş
4

Gökhan Çancılar, Abi o beni syntax için yönlendirmez mi? Semantik kullanım için bir öngörü olması lazım diye düşünüyorum. Mesela section etiketini bir gruba stil vermek için kullanmayın diiyor. Benim sorum da bu kodu daha semantik yazabilmek. Validator buna cevap vermez kanımca.

Mehmet Köse, yine de tüm bunlar icin konsorsiyumu takip etmek gerekli bence. orada sectiona stil vermeyin derken belki <section ="class"></section> gibi direk sınıfla işi çözün demek istemişlerdir ki, katılmam, kullanmam. google sırf daha rahat gezsin diye çalışma yapmıyorum. benim işimi kolaylaştırmak yerine fazladan iş çıkarıyor. madem html semantik oldu, css de ona uysun öyleyse.

Gökhan Çancılar, "The section element is not a generic container element. When an element is needed only for styling purposes or as a convenience for scripting, authors are encouraged to use the div element instead."

Stil vermek için gruplamayın bunla diyor. Öyle bir şey varsa div kullanın diyor.
html.spec.whatwg.org/multipage/semantics...

Gökhan Çancılar, Zaten bunlar henüz tavsiyeler, zamanla şekillenecektir. Ama etiketlerin ana görevlerinde çok değişim olacağını zannetmiyorum.