Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hukuk bürosunda sözlü danışmanın saat ücreti 210 TL sonraki her saate ise 110 TL ilave ediliyor. Sizce adalete ulaşmanın başlangıcı bu kadar pahalı olmak zorunda mı?

Türkiye'de neredeyse hiçbir avukat sözlü danışma ücreti almıyor. Bu sebeple ücretten şikayet etmenin anlamı yok. Mesleğim dolayısıyla neredeyse 200-300 avukat tanıyorum ve hiçbirisi hayatında hiç sözlü danışma ücreti almamış durumda.

İlintili kısa bir hikaye: 50 yaşında bir ressam bir mekana girerek garsondan bir kahve istemiş, o sırada kağıt kalem çıkararak bir resim çizmeye başlamış, 1 dakika sonra kahve geldiğinde garson şaşırmış, çünkü müthiş bir resim tamamlanmış. Ressama "1 dakikada nasıl yaptınız bunu? " diye sormuş. Ressamın cevabı manider: "1 dakika değil, 50 yıl + 1 dakika! "

Velhasıl, bir avukat, avukat olmak ve danıştığınız konuda uzman olmak için ne aşamalardan geçiyor, biliyor musunuz? Bana kalırsa bu ücret, düşük bile. Neyi ne ile satın almaya çalışıyorsunuz? Bir doktor, özel muayene için onbinlerce lira alıyor. Doktorun yaptığı somut olup, avukatın yaptığı sözel olup elle tutulabilen bir alan olmadığı için değeri anlaşılamıyor, oysaki avukatın yaptığı en az doktorun yaptığı kadar hayati bir meslektir.
  • Paylaş
1

Ferit Binici, İlker bey tanıdığınız avukat arkadaşlarınızı tebrik ederim.Ancak bu sizin çevre genellemeniz bütünü yansıtmaz.Çatır çatır parasını alanını da bilirim.Böyle bir prosüsüdür oluşturulmuşsa almasını eleştirmem.Mesele burada değil sorun bu tür prosüdürün hazırlanması.2.Konu avukat olma aşamaları.Her meslek grubunun aşamaları olur.Çoğu emek ister çalışma ister. Metro projesinde çalışan bir işçinin yaptığı işte çok önemlidir.Hayati tehlikesini ortaya koyar.Ve döşediği raylardan avukatlar doktorlar sizin gibi hukukçular geçer.Ama yaptığı iş elle değil yürekle tutulabildiği için size soyut gelebilir.Siz durumu kişiselleştirip kendi mesleğiniz persfektifinden bakarsanız benim söylediklerimi anlamanız pek mümkün olmayacaktır.Ben ülkenin sosyoekonomik yapısı karşısında belirlenen ücretleri karşılaştırırım.Buradan yapmış olduğum çıkarımla da bu ücretlerin adalet arayışında olan birçok insan için engel olduğunu belirtmek isterim..

Türkiye'de ne kadar paran var o kadar haklısın.

Hukuk öğrencisi sormuş hocasına:
"Hocam bir dava var ama iki tarafta haklı. Nasıl karar vereceğim" der.

Hocası da şöyle der:
"Evladım hangisi daha zenginse o haklıdır".
  • Paylaş
Çok çabuk zengin olmanın bu kadar kolay olduğu bir ülkede, adaleti sağlamak için o kadar emek ve zaman harcayan, mücadele eden hukukçuların aldığı ücretin bu kadar az olmasının aksine üzücü olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Ferit Binici, Soruyu tekrar okuyup bir daha düşünüp sonkez ccevaplamaya çalışın.Kendim için değil sizin için istiyorum.Bu kadar kendi perspektifinizden olaya tek boyutlu bakıp bencil olmamalısınız.

Danışılan avukata ya da firma sahibine bunun beşte birinin kaldığını düşünürsek saati önce 42 TL ardından 21 TL... Çok pahalı değil, özel ders veren bir öğretmen de bundan fazla kazanıyor.
  • Paylaş
5

Ferit Binici, Size katılmıyorum.Ben 5 te bire bakamam benden giden 5 te 5 e bakarım.Toplumda azgelirle geçinen milyonlarca insan var.Bunlardan binlercesi adaletsizliğe uğruyor.Hakkını aramanın başlangıcı bu kadar pahalı olmamalı.Bunun devamında avukat ücreti dava açma ücreti de var.Ve bu parayı ödeyemediği için hakkını arayamayan mağdur insanlar var.Düzenleme şart.

Şaman, Nasıl yani okumuş adam temizlikçiden, boyacıdan fazla kazanmasın mı? Devletin vergileriyle kazanç onun beşte biri oluyor. Bu problem uygar ülkelerde de var, oralarda hukuk sigortası diye bir sigorta tipi var, gerektiğinde avukatı sigorta ödüyor. Her şeyi devletin sağlaması gerektiğini düşünmek yanılgıdır. Tabii devletten de avukat yevmiyeleri üstünden, avukatlık bürolarının kazançları üstünden vergi alınmamasını, bu tür yerlere kira yardımı yapılmasını isteyebilirsiniz. Yine de devletçi bir anlayış olur, kapitalist sistem boka püsüre sigorta yaparak işler aslında.

Ferit Binici, Şaman bey adaletin sınıfı olmaz.Adalet boyacıya da temizlikçiye de mühendisi de sizin tabirinizle okuyana da benim tabirimle okumayana da lazımdır.Tabiki de mesleki seçimlerinden dolayı herkes hakettiğini kazanmalıdır.Aksini iddia etmiyorum.Ancak prosüdürleri sosyoekonomik yapıyı dikkate alarak belirlemek gerekir.

Şaman, Sanırım iyi anlatamamışım... Ben kimin adalet bulmasından ziyade mesleğine daha fazla yatırım yapmış kişinin daha fazla da kazanması gerektiğini yazdım, kapitalist sistem böyle işliyor. Yazdığım yanlış şey aslında bu indirim isteklerinin devlete yapılmasıydı çünkü her insanın adalete ihtiyacı olduğu gibi eve, kıyafete, yiyeceğe vb de ihtiyacı var. Eğer herkes için adalet olması gerektiğinde hemfikirsek avukat da hak ettiği parayı kazanmalı. Tek çözüm ülkede hukuk sigortacılığının gelişmesi. Kapitalist sistemlerde bu iş ancak böyle çözülebiliyor.

Ferit Binici, Şaman bey hemen hemen aynı fikirdeyiz.Ufak ayrılıklarımız var.Meslek yönünden ve uzmanlık durumundan insanlar fazla kazanması doğrudur.Ben burada bir mağduriyetten bahsederken başka bir mağduriyetin oluşmasını istemem.Zaten mesele avukatların para alması değil.Tabiki de almalıdır.Sorun bu prosüdürü hazırlayanlarda.Sizin vermiş olduğunuz bilgide 5 te 1 i avukata kalıyor.Diğer 5 te 4 ü nereye gidiyor bilmiyorum.Ancak neticede bu dağılımın tamamı hak arayışında olan kişiden çıkıyor.Bu problem.Ve bu problemin sorunu sistemsel.Sizin çözüm olarak belirtmiş olduğunuz sigortacılık önermesi ile işleyiş açısından bilgim yok..Ancak bu mağduriyete alternatif çözüm getirecekse bu uygulanmalıdır.Ayrıca dikkatimi çeken ve eksiklik olarak gördüğüm bir sorun daha var.Sağlık bakanlığının danışma hattı var 184 çalışma bakanlığının hattı var 170.Fakat adalet bakanlığının bir hattı yok.Bu kesinlikle olmalıdır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

279 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları