Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hukuk fakültesinde verilen eğitimin yeterli görülmediği daha doğrusu avukatlığın pratik ve stajla kazanılabileceği olgusu yerleşmiş durumda. Bu durumu yıkmak sizce mümkün mü?

Hukuk fakültelerinde iyi bir hukukçu olmak değil,iyi not almak için yapılması gerekenler öğretilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak, özgüvenli ve işini severek yapan hukukçuları ortaya çıkaracaktır. Kanaatimce bu durumu ortadan kaldırmanın en güzel yolu, farazi mahkeme salonlarında verilen eğitim ile öğrencileri ödevler kapsamında dava izlemeye yönlendirmektedir.Bunları mümkün olması için de hukuk fakültelerinin mevcutlarının azaltılması gerekmektedir.Zira bu kadar kalabalık tutulan bir bölüm için bu seçenekler mümkün olmayacaktır.
  • Paylaş
Hukuğun çok için de bir iş yapıyorum, yıllar içerisinde bir çok hukukçu ile iş yaptığım gibi birçoğu ile de arkadaşlık yaptığım oldu. Soru avukatlık mesleğine indirgendigi için bende oradan yürüyerek bazı gözlem ve tespitlerimi yazacağım.

Avukatlık son derece dejenere olmuş bir meslek olarak karşımıza çıkıyor bir kere,esnafla karıştırılmaktan yıllar içinde öylesine yılıyor ki avukatlar mesleğe başladığı anda ki idealist duruşları mecburen bozuluyor. Haliyle okulda ne kadar iyi bir hukuk eğitimi almış olursa olsun bir faydasını göremiyor. Baroların duruşları da tamamen siyasi gelecek üzerine inşa edilmiş durum da. Nerdeyse tüm avukatlar bu durumdan şikayetçi ancak bir yerde başkan varsa, seçim vardır. Seçim varsa siyaset vardır bu sebeple bundan kurtuluş ta yok.

Evet iyi bir avukat olmanın birinci yolu adliye koridorlarından geçer. Çünkü fakülte size doktirini verir. Bu temeldir binayı da bunun üzerine kurarsanız ve kuracağınız bina da dejenere olmuş bir önce ki nesilin üzerine olacaktır.

Iyi avukat hukuku en olmaz şekilde kullanıp müvekkiline fayda sağlayan değil, bağlantılarini en iyi kullanarak en çok parayı kazanandır maalesef. Bu da hukuk fakültelerinde ogretilmez.
  • Paylaş
Anlaşılan avukatlık da mühendislik gibi çıraklığı, kalfalığı ve ustalığı olan bir meslek. Gayet de mantıklı, üniversiteden çıraklık sertifikasıyla çıkılıyor, bir iki sene karın tokluğuna çıraklık yapıp kalfa olunuyor, usta olmak da artık kişinin kendi çalışmasına kalıyor. İşin komiği doktorlar da aynı dönemlerden geçiyorlar; avukatlar. Bu iki meslek erbabından daha mı akıllı, daha mı zeki ki dört yılda usta oluversinler. Bence durum yıkılmamalı, zaten "durumu yıkmak" da acemi bir avukatın edebileceği bir laf, mesleğin onuru için çıraklık evresine diğer çıraklığı olan meslek erbabı gibi katlanılmalı, hatta o evre iyi kullanılarak işin incelikleri tamamen öğrenilmeli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

224 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları