Bilmek istediğin her şeye ulaş
Birey, toplum ve devletin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen kurallar bütünüdür. Hukuk, birey-toplum-devlet ilişkilerinde ortak iyilik ve ortak çıkarı gözetir. Hukuk eski bir alan olmasına rağmen günümüzde tanımı hala tartışılmaktadır.

Günümüzde hukuk devlet tarafından güvenceye ayrılır. Toplumu düzenleyen diğer gelenek ve görenek, din gibi unsurlardan bu yönüyle ayrılır. Hukuk, insan davranışlarını düzeltir ve bulunduğu toplumun değer yargılarını taşır. Üç işlevi vardır: Toplumsal düzeni, insanların ihtiyacını ve adaleti sağlamaktır.
  • Paylaş
İnsan sosyal bir varlıktır yani tek başına yaşayamaz diğer insanlarla iç içe yaşaması doğasında vardır. İnsanlar beraber yaşamaya başlayınca isteğiyle ya da doğuştan tabi olduğu küçük ya da büyük topluluklara ait olur misal TC Devletinin vatandaşı olmak, bir okulda öğrenci olmak, apartmanda oturmak gibi... Hayatın her alanında dahil olduğumuz her kurum, topluluk düzeni sağlamak için belirli kurallar içerir. Hukuk insanın dahil olduğu topluluklar içerisindeki kuralların bütününe verilen addır. Kısacası hukuk toplumsal ilişkileri düzenleyen kralların bütünüdür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

404 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları