Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hukuk okuyan biri nasıl avukat, hakim ya da savcı olur?

Hukuk Fakültesini bitiren biri 1 yıl avukatlık stajı yaptıktan sonra, kendi seçtiği bir konuda tezini yazar, sunumunu yapar ve geçer not aldığı takdirde avukat olabilir. Bu 1 yıllık stajın 6 ayı adliyede diğer 6 ayı avukat yanında yapılır. Hakim veya savcı olmak için ise sınava girmek gerekmektedir. Bu sınavlar ÖSYM'nin tercihine ve hakim-savcı ihtiyacına göre yılda 1 veya 2 defa yapılmakta ve genel olarak idari hakimlik sınavı kasım ayı sonunda, adli hakimlik sınavı aralık ayı sonunda yapılmaktadır. İdari hakimlik sınavında vergi, maliye, iktisat soruları da bulup adli hakimlik sınavında sadece hukuk konuları da vardır. Fakat ikisinde de 40 adet genel kültür sorusu bulunur. Sınavlardan en az 70 puan almak gerekir fakat kontenjan durumuna göre baraj değişir. Bu sınavlardan barajı geçip kontenjan içinde yer alanlar mülakata çağrılırlar. Mülakatı da başarıyla tamamlayanlar staja başlarlar ve hakim-savcı ihtiyacına göre hakimlik veya savcılık tercihi yapılabilir. Bu staj süresi genel olarak 1 buçuk yılı bulur ve sonrasında atama yapılır tabii önce doğuya.
  • Paylaş
Hukuk fakültesini bitiren biri, 1 sene avukatlık stajı yaptıktan sonra baroya kaydolup avukatlık yapabilir. Bunun yanında hakim ve savcı olmak isteyenler, bunun için varolan sınava girip 70 puan barajını geçmeli ve mülakatı başarı ile tamamlamalıdır. Bunun neticesinde hakimlik/savcılık için 1 yıl staj yapılır ve akabinde atama yapılır.
  • Paylaş
Hukuk Fakültesini bitiren biri 1 yıl avukatlık stajı yaptıktan sonra, kendi seçtiği bir konuda tezini yazar, sunumunu yapar ve geçer not aldığı takdirde avukat olabilir. Bu 1 yıllık stajın 6 ayı adliyede diğer 6 ayı avukat yanında yapılır.
  • Paylaş
Bir süredir avukatlık stajının 2 yıla cikacagi, staj sonun da da yeterlilik ve mülakat sınavı yapılacağı konuşuluyor, hatta bazı barolar bu konuda internette kanun taslağı bile yayınladılar. Staj hakkı kazanmış tüm genç hukukçulara tavsiyem olsun. Burası Türkiye ve bu ülke de hak verildiğinde yada kazanıldığını da kullanılır aksi halde ne oldu lan diyene kadar bir de bakmışsınız hakkınız kanunla elinizden alınmış. Stajını geciktiren varsa çabucak yapsın en azından başlatsın derim.
  • Paylaş
Son güncel gelişme artık hepsi içinde sınav gerekiyor zira hukuk fakülteleri senede 40. 000 öğrenci alıyorlar
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3612 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt