Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hukuk okuyan birinin ileride iş bulma sorunu olur mu?

İnsan ne yapıyorsa yapabildiği en iyi şekilde yapacak artık diplomaya dayanma zamanları geçti. Hukuk fakültesini bitirdiğinde eğer gerçek anlamda hukukçu olabildiysen işsiz kalmazsın ama sadece fakülteyi bitirmişsen işin zor.
  • Paylaş
Hangi bölümden mezun olduğunuz önemli olmadığını düşünüyorum. Sadece "mezun olan" birey olduktan sonra ne okuduğunuz bölüm ne mezun olduğunuz üniversite işinize yaramaz. Genel bir yorum yaptıktan sonra henüz daha yeni mezun olduğum hukuk fakültesi hakkında -fikrimce- özel üniversitelerin artışı fakülteyi ve özellikle avukatlığı tabiri caizse ayak altına düşürmüş olsa da bir rekabet ortamını da devamında getirdi.

Özel üniversiteden çıkanların devlet üniversitesinden çıkanlara göre daha başarısız olacağı konusu yine fikrimce tamamen asılsız. Eğer okuduğunuz bölümün farkında iseniz ve ilginiz varsa hangi üniversite olduğu fark etmeksiniz "içi dolu" bir hukukçu olarak çıkar ve iş bulma konusunda da en az sıkıntıyı çekersiniz.
Özetle hukuk okuyan birinin ilerde iş bulma sorunu OLUR ama hukuku gerçekten benimseyen ve işinin ehli olmak için çabalayan kimsenin iş bulma sorunu olmaz.
  • Paylaş
İnsan kendini geliştirdikten sonra işsiz kalmaz önemli olan kendine ne kattığın yoksa artık herkesin elinde diploma var mezun olmakla bşr yere gelinmez kendini geliştirerek bir yere gelinir devir rekabet devri
  • Paylaş
Olur. Fakülteyi besyo gibi okuyup sallantıda bitiren her öğrencinin fakülte sonunda iş sorunu olur... Ama bu demek değildir ki işsiz kalır. Hukuk fakültesi okumanın ayrıcalık olmaktan çıktığı günümüzde sadece fakülte bitirmek yetersiz. Vasıfsız mezun kaynıyor piyasa. Önerim mi? Bireysel uzmanlaşma çabasında bulunulmalı... .
  • Paylaş
2

Kübra Aykaç, Üniversiteye hazırlanıyorum. Birçok araştırma yaptım bu konuda. Ancak hukuk okuyanların çoğu halinden pek de memnun değil.. Bu nedenle aklıma çok fazla soru takıldı. Daha çok özel şirketlerde çalışma taraftarıyım. Aklımda hiçbir bölüm yok. İnsanın kafasında bir hedefi olmayınca da çalışma hırsı bulamıyor. Hukuk sizce iyi bir fikir mi? Yoksa farklı bir bölüm mü düşünmeliyim.

Suat Köroğlu, İyi bir fikir diye yola koyuldum ben açıkçası :) sana da tavsiyem koşullu olabilir. Okulun sana standarttan fazlasını katamycağını bilmelisin. Hukuk okumak zor değil, okulu bitirince donanım sahibi olmak ve standart hukuk mezunlarından belli başlı artılar kazanmak başarı sayılır bence... Hukuk düşünmek istiyorsan, belli bir dalda kendini ekstra çaba sarfederek geliştirmenin yararına olacağını bil. Okumakla da baya baya haşır neşir olmalısın... Hakkında hayırlısı...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

236 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları