Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hükümet, 15 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak tablet bilgisayarları ‘Türkçe F klavyeli’ olarak ürettirme kararı aldı. Bu karar gelecek neslin, şu an çoğunlukla kullanılmakta olan Q klavyeden uzaklaşması anlamına geliyor.

Değerli arkadaşlar, bu konuyla ilgili bir alıntı veriyorum; F klavye Türkçe için daha uygun oluyor bu durumda

F Klavyenin Üstünlükleri

Türkçeye en uygun klavye olan F klavye (pek çoğunun dediği gibi Ef klâvye değil, harflerin Türkçe okunuş biçimine göre Fe klavye) uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti.

Türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin “F klavye”de kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, Türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen ‘F klavye’ bu özellikleri bakımından Türkçe’ye uyduruk ‘Q klavye’den çok uygundur.
Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler bu klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmişti. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13–542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9–669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. (Bunlar Türkçede en çok kullanılan harflerdir). Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.

Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır.

F klavye nasıl yararlar sağladı? Sorusuna İhsan Yener' şöyle cevap vermiştir:
"1955'ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başlamıştı. Hemen biz de başvurduk ve 1956'da dâhil olduk. Öğrencilerim bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular. Bu birinciliklerin 14'ünde dünya rekoru kırıldı. Hatta fransızlar itiraz etmişlerdi ilkinde, 'Türkler yarışma için özel olarak tertip edilmiş bir klavye kullanıyorlar' diye. 6 saat süren tartışmalardan sonra, fransızlar'a 'siz de yapın o halde özel bir klavye' dediler."

2003 Dünya Bilgisayar ve Stenografi Şampiyonası’na “F klavye” ile katılan Türk yarışmacıları takım halinde dünya 2’ncisi olmuşlardır.


Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir. (6)
Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz.

 • Paylaş
Aslında hem avantajlı hem dezavantajlı bir durum olduğunu söyliyebiliriz,çünkü;
 • F klavye ulaşılabilirliği notebooklar için özellikle zor bir durum olduğundan ciddi bir dezavantaj olacağı yönünde düşünmekteyim.
 • Lakin hala kullanılmakta olan Q klavyelerde de Türkçe karakterlerin (ğ.ü,ş,ç gibi) klavyenin en uç noktalarında yer alması günümüzde Türkçe karakter kullanımını azaltmaktadır ve bu sebeple Türkçe de imla ve yazım hataları özellikle sanal ortamda gitgide düşmekte,dilimiz ve alfabemiz deformasyona uğramaktadır.Bu nedenle F klavyenin kullanımının bir yandan da avantajlı olacağı da su götürmez bir gerçektir.
 • Paylaş
Katılmıyorum.Evet çok geç kalınmış olsa da F klavyeye alıştırmak,Türkçemiz için çok daha güzel olacaktır.Ben de Q klavye kullananlardanım ve çok da hızlı yazarım.Ama zaten birçoğunun henüz bilgisayarlara alışmadığı çocuklarımıza şimdiden F vermek çok mantıklı.
 • Paylaş
Saçmalık ...... hem tablette klavye yok ki bu neyin haberi şimdi. istediği klavyeyi ayarlar kullanıcı... sizin tabletlerde klavye mi var lan bu akp bunu da yapar iyi mi :)

Bu soru ya verdiğim yanıtta birgüncelleme gereksinimi doğdu.


Bir iki okul hariç bu tabletler fason çıktı. daha doğrusu fatih projesi komple fason çıktı ne akıllı tahtalar. ne tabletler, öğrencilere verilmedi. verilemiyor daha doğrusu.


BÜTÇE 5,8 MİLYAR TL AÇIK VERİNCE. ÇAREYİ VATANDAŞIN CEBİNE GÖZ DİKMETE BULAN HÜKÜMET, BIRAKIN ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ TABLET DAĞITMAYI (-Kİ HALKIN BÖYLE BİR TALEBİ YOK SEÇİM DE VERİLMİŞ BİR SÖZ DÜ BU) EKMEĞE, ETE, OTA, SUYA, GAZA, ARABAYA, BENZİNE SİGARAYA, RAKIYA HEMEN HEMEN HER ŞEYE ZAM YAPTI.


VATANDAŞIN GİYMEYE DONU YOKKEN, HÜKUMET HALA DAHA NEREDEN SOYABİLİRİMİN PEŞİNDE, BEN BİR KAYNAK GÖSTEREYİM BARİ. ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNDE VERGİDEN MUAF TUTTUKLARI FİRMALARA VE KALKINMADA ÖNCELİKLİ YÖRELERDE TEŞVİK VERDİKLERİ FİRMALARIN DİĞER SEKTÖRLERDEKİ ZARARDA OLAN FİRMALARINA BAKSINLAR VE GÜÇLERİ YETİYORSA VERGİLERİNİ TOPLASINLAR.

 • Paylaş
2

Ramazan Bilgin, Tablette sanal klavye oluyor. Yani harflerin dizilimiyle oluşmuş bir giriş aracı. Ayrıca f klavye candır canandır. .

Hakan, Tamda bunu demek istedim işte ağzına eline klavyene sağlık sanal klavye ne secersen o. F candir doğru.

Bence gereği yok pek Türkçe - Q klavye ile de hem İngilizce hem Türkçe çok hızlı yazabiliyorum. Boşuna uğraş olduğunu düşünüyorum . Neden diyeceksiniz. Dünya küçülüyor haliyle insanlar İngilizce / Almanca vb dillerde de yazmak için klavye kullanacaklar , bu yabancı diller için de Q klavye daha iyi . 2 klavye seçeneği öğrenmek yerine Q öğrenilmesini tercih ederim.


Ayrıca Q/F dilimizi ve kültürümüzü kurtarmaz , dilimizi ve kültürümüzü , dil bilgisi ve edebi etkinliklerle , medya yardımı ile kurtarabiliriz ancak.

 • Paylaş
3

Ramazan Bilgin, size şunu ciddi olarak söyleyebilirim ki f klavyeyle ingilizceyi q klavyeye göre daha hızlı yazıyorum. bunu laf olsun f klavye övülsün diye söylemiyorum. ben q klavyeden f'e geçmiş birisiyim. avustralya'ya gittiğimde f klavyeye yeni geçmiştim. ingilizce olduğu için q'ya geri mi dönsem düşünceleri vardı. ama baktım f daha rahat geliyor o zamanlar q klavyedeki harflerin dizilimine hâlâ aşina olsamda f klavye daha rahat geldiydi. bir de önce dilimizi doğru kullanalım sonra yabancı dilleri öğrenelim. biz işi abartıyoruz matematik fen öğrenmeden dil öğreniyoruz. dil öğrenmek ikinci planda olmalı.

Abdurrahim Eke, Verdiğiniz bilgi için teşekkürler daha önce duymadığım bir bilgi :) .. Ben basitçe şu andaki piyasadaki Q ve F Türkçe klavye oranını düşünüyorum , sanırım Q klavye Türkiye'de çok fazla kullanılıyor , oturmuş bir şeyi diğer tarafa çevirmenin olabilirliğini siz düşünün .

Ramazan Bilgin, evet q klavye kullanan sayısı aldı başını gitti :)

Gayet mantıklı ve faydalı olmuş. 
 • Paylaş
:)))
 • Paylaş
Fos çıktı tabletler:) ben görmedim çevremde gören varsa söylesin:))
 • Paylaş
Okulda f klavye öğrenmiş biri olarak ben çalışma hayatımda hiç kullanmadım. Q klavyedede hiç zorlanmadım.
 • Paylaş
Bir tablet bilgisayarın klavyesi eğer dıştan takılmış bir usb klavye değilse zaten soft (yazılımsal) klavyedir ki isteyen istediği gibi değiştirebilir. Hadi diyelim o klavye bir usb klavye o zaman ihtiyaç olursa 3-5 liraya bir Q klavye alınıp takılabilir. Ayrıca çocuklar neden daha hızlı yazabilecekleri F klavyeyi öğrenmesinler? Sonuçta onun da üzerinde İngilizcedeki tüm harfler mevcut.
 • Paylaş
Yıldrıma çabaları...Sonuçsuz kalsınn
 • Paylaş
Yahu millet AKP'ye sallamak için F klavye muhabbetini bile fırsat sayıyo, anlaşılan içe baya bir oturmuş :) Konuya gelecek olursak F klavyeyi bende destekliyorum. Her ne kadar tablet bilgisayarlarda klavye kullanımı çok zorda olsa (iPad hariç) Türkçemiz için güzel bir haber. Hayırlısı olsun diyelim.
 • Paylaş
Bu haberi bu gün okudum, ve hiç hoşuma gitmedi. Alışkanlıklarımın bozulmasından korkuyorum sanırım. Ayrıca evrensel bir dile hitap eden Q klavye varken, neden kendi dilimize yatkın diye F klavyeyi tercih etmeliyiz.
 • Paylaş
5

Fatih Aktaş, Çünkü biz türk üz bunu unutma her ne kadar batılılaşmış bir hayat da yaşasak Kendi değerlerimizede sahip çıkalım değil mi örnek arıyorsan o Q klaveyeyle büyüyen neslin birde türkçeyi nasıl kullandığına bak.

Hakan Badik, Biz kendi dilimize yatkın olanı tercih ederiz, sen etme !

Ramazan Bilgin, Kendi dilini düzgün konuşamıyorsan zaten git Amerika'da oku. Sonra İngilizceyi kullanarak bilimsel araştırma yap sonra şunu söyle Türkiye gelişmiş ülke değil Türkçe bilim dili değil. Sen dil üzerine bir şey yapma diline sahip çıkma sonra ileri geri konuş. Alışkanlıklarından vazgeçmeyi bir dene istersen. F klavye kullanmanın ne kadar rahat olduğunu iki gün içerisinde anlarsın.

Aykut Kardaş, Q klavye ile kullandığım Türkçe'de bir eksikliği mi fark ettiniz?

Ramazan Bilgin, Türkçenizde istersem eksiklikler bulabilirim siz de benimkinde bulabilirsiniz bu gayet doğal bir durumdur çünkü Türkçedeki kurallar allak bullak bir böyle deniliyor bir şöyle neyin ne olduğu belli değil. Hatta çok hatalı şeyler var. TDK bilmesine karşın fazla bir şey yapmıyor. Ama adamın biri f klavye üretmiş. Uğraşmış didinmiş Türkçe için özel bir klavye sırf daha rahat yazalım diye. Ama biz burun kıvırıyoruz. Deneme gayreti göstermiyoruz. Sonra ah ediyoruz vah ediyoruz. Fransızca için azer klavye var onlar uluslararası kullanmıyor sorun olmuş mu sor bakalım. Sadece fransızlar değil bir çok ülke kullanmıyor. Eğer birilerine yaranmaya devam edersek küçük Amerika ya da Avrupa Birliğine gireriz. Kısacası değerlerimizin farkına varalım. Şu batıya özenme yaranma hastalığından kurtulalım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1724 Görüntülenme18 Takipçi14 Yanıt