Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hükumet gezi parkı olaylarında nasıl kararlar alsaydı, ileri demokrasi olurdu?

Tüm bu süreç boyunca aldığı kararların tersini diyebileceğimiz kadar kötü kararlar aldılar bence. Yani, süreci tırmandıran tüm etkenleri destekleyici kararların alındığını düşünüyorum.

İleri demokrasi denen terim aslında son dönemde bizim ülkemizde ortaya çıkmış bir şey. Başka hiç bir yerde bahsedildiğini, duyduğumu hatırlamıyorum. Nasıl bir şeyse, ileri demokrasi : ) İlginç bir kavram.

Bence "ileri demokrasi" diye bir şeyden bahsedebilmemiz için öncelikle sağlam bir demokrasiye sahip olmamız gerekir. Mantık olarak bu böyle. Yani, demokrasiniz yoksa onun ilerisinden bahsetmek anlamsız. Demokrasi ise bizim ülkemiz için her zaman gündemde olan, özellikle siyasi kararların çoğu zaman ardına konulduğu, bir türlü erişemediğimiz ve hep iyi bir şey olduğunu düşündüğümüz, ulaştığımızda rahat ereceğimizin söylendiği bir kavram. Halbuki demokrasi öyle bir anda erişilebilecek bir şey olmadığı gibi sayısız argümanın gerçekleşmesini gerektiren bir anlayıştır ve elde etmek çok kolay değildir. Hele de bizim ülkemiz gibi eğitim seviyesi ve kalitesi olması gerekenin çok çok altında bulunan ülkeler için...

Bence demokrasi gibi kocaman bir hedef koymak yerine, hedefleri daha küçük tutup zamana yaymak çok daha mantıklı. Düşünsenize kaç yıl kaybettik ve hala kaybediyoruz, hayatlarımız akıp gidiyor ama anlayışlar değişmiyor sadece dönüşüyor...

Aslında hepimizin en iyi yaptığı şeylerden biri, sorunları tespit etmek. Bu konuda başarılıyız. Dolayısıyla tespit ettiğimiz sorunları sırayla ve hazmederek çözmeye çalışsak ve bu sorunları çözmeden ya da yarım yamalak bırakmadan devam etmezsek bu ülkenin halledemeyeceği çok az sorunu kalmaz mıydı? Tabi tüm bunlar güzel de, nerde çözümler üretip uygulayacak siyasetçiler ve partiler. Maalesef olmaması için her şey yapılıyor. Yani sistem kendi kendini bu şekilde beslemeye programlanmış durumda zaten. Bu sistemden pozitif bir siyaset anlayışının çıkabilmesi gerçekten kolay değil, çünkü daha oluşum aşamasında uyumsuz taraflar törpüleniyor ve köreltiliyor. Dolayısıyla yönetimdeki kişiler, partiler değişse bile anlayışlar çok değişmiyor ve sonuç; çok fazla mücadele ve az miktarda yol kat etme.

Gezi olayları ile yeni nesil kendini ve gerçekleştirmek istediği hedefleri, yaşam biçimini ortaya koydu, sesini çıkardı. Duyanlar umutlandılar, duymayanlar gözlüklerini çıkarmadan devam ettiler, duymak istemeyenler ise içlerinde bir korku yaşadılar. Umarım bu ülkede daha fazla ifade özgürlüğü olur ve herkes kendini ifade edebileceği bir platform bulabilir... Çünkü, en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri özgürlükler, diğeri ise adalet bence. Bu ikisi gerçekleşmeye başladığında her şey değişmeye başlayacaktır. .
  • Paylaş
İleri demokrasi bu hükumetin icadı olan bir kavramdır, dolayısıyla bu hükumetin tüm icraatları ileri demokratiktir. İleri denilirken ne yönde ilerleme olduğu belirtilmediğinden herhangi bir yönde evrilmiş demokrasivari bir yönetim biçiminden söz edildiği anlaşılmaktadır. Kısaca artık demokrasi olmaktan çıkmış bir yönetim biçiminden bahsedilmektedir. Unutmayın ki 40'lı yıllarda bazı aklı uzun Almanlar nasyonal sosyalizm diye sosyalizmle uzaktan yakından bir ilgisi olmayan hatta diktaların kralı diyebileceğimiz bir yönetim biçimi uydurmuştu, politik açıdan gayet de başarılı olmuştu. Gördüğüm kadarıyla aynısı sadece isim değiştirilerek bizde uygulanmaya çalışılmaktadır ve adına ileri demokrasi denmektedir. Kısaca Gezi Parkı eylemlerinde alınan tüm kararlar "ileri demokrasiye" %100 uymaktadır.
  • Paylaş
Bu konuda o kadar çok şey söylenebilir ki; ama yine de tek bir cümlede toparlamaya çalışayım: Halka karşı kullanılan şiddete göz yummayarak, yalan beyanlar vermeyerek, olayları kızıştıracak açıklamalar yapmasaydılar belki birazcık demokrasiden bahsedilebilirdi... Lâkin asla ileri değil. .
  • Paylaş
Gezi Parkı Olayları üzerine o kadar çok konuşuldu ve yorum yapıldı ki... O kadar çok kişi haksızlığa uğradı ve ölümler oldu ki... Bana kalırsa bu noktadan itibaren "İLERİ DEMOKRASİ"nin bahsi bile söz konusu olamaz. Her şeyden evvel şu "ötekileştirme" politikası ortadan kaldırılmadığı sürece benim adıma bu konu tartışmaya kapanmıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

691 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt