Bilmek istediğin her şeye ulaş

Human Papilloma virüsü ve aşısı hakkında bilgileriniz nelerdir?

Dünya nüfusunun yarısından fazlasını etkileyen bir illet hakkında bilgilenelim .Düzenle
HPV özetle cinsel organlara tutunarak kansere kadar götürebilecek bir tablo oluşturan virüstür. Ayrıca bulaşma oranı enfekte olan kişiyle temas edildiğinde çok yüksektir. En çok bulaşma riski her cinsel yolla bulaşan hastalıkta olduğu gibi çok eşlilik.. Ancak burda tam temas olmasına gerek yok genital siğil dokunma ile de geçer.

Özellikle kadınlarda risk büyük çünkü virüs rahim ağzı hücrelerinden besleniyor. Bu aşının bizim rutin takvimimize koyulması şart ancak hala bir sonuç yok. Çünkü HPV karşı haydi bir aşılanayım demek gibi bir lüksümüz yok belli bir yaştan sonra hiç bir etkisi kalmıyor.Sadece 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olarak yapılabilmektedir. Erkekler üzerinde aşılama protokolleri söz konusu değildir. Bu nedenle erkeklerin tek korunma yolu tek eşlilik....
Tanısı için pap smear testine başvuruluyor. Bu testi genç kızlarda yapabilmek zor, çok profesyonel jinekolog bulmak gerekebilir.. Bu nedenle hpv de tanı konulmadan aşılama yaptırma gibi bir ön koruma durumu söz konusu. . .
  • Paylaş
Human Papilloma virüsü
-İtalya’da 1842’de servikal kanserin neredeyse sadece evli kadınlarda geliştiği ve rahibelerde nadir olduğu belirlenmiş.
-Günümüzde yapılan geniş ölçekli epidemiyolojik çalışmalar sonucu servikskanseri için majör risk faktörü olarak yüksek riskli HPV tipleri tespit edilmiştir.
-“Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı” HPV–16 ve HPV–18’in insanlar için karsinojenik olduğunu 1995 yılında onaylamıştır.
-200'den fazla insan papillomavirüs (HPV) genotipi tanımlanmıştır
-“yüksek riskli” ve “düşük riskli” tipler şeklinde gruplandırılmıştır. Düşük riskli HPV tipleri siğil ve kondilom gibi benign lezyonlara yol açarken, yüksek riskli HPV tipleri serviks kanseri ve diğer neoplazmalara yol açar.

Bulaşma yolları;
Deri ya da mukozadaki çatlaklardan direkt temasla,
Cinsel ilişki ile,
Bebeğin doğum kanalından geçişi esnasında,
Dirençli olduğundan mobilya yüzeyleri, banyo zeminleri ve havlular gibi cansız nesnelerle bulaşabilir.

Patogenez

Sağlık

Düşük Riskli Enfeksiyon
Virus hasarlı bölgeden (çatlak vs.) vucuda giriş yapar. Hedefi derinin oluşumunu sağlayan mitotik bazal hücrelere ulaşmaktır. Bazal hücreye girdikten sonra hücrelerin üremesiyle beraber yayılır. Bu yayılma bazal hücrelerin matüre olduğu skuamöz hücre tabakasına kadar devam eder. Aşırı üremeler sonucunda hücrelerde papiller (siğiller) oluşturur.

Yüksek Riskli Enfeksiyon
Virusların bir kısmı bazal hücrelerin kromozomuna entegre olursa farklı bir durum gözlenir. Virusun E6 ve E7 genleri aktive olur ve protein ürettirmeye başlar. Virus bu aşamada üremez. Bu proteinler hücrenin p53 ve Rb genlerini (tümör baskılayıcı genler) inaktive eder ve kanserleşmeye neden olur. Servikal hücrelerde üreme displazi şeklinde olursa bazal membranı geçmeyen CIN (servikal intraepitelyal neoplazi) şeklinde seyreder. BM yi geçerse invaziv neoplazi şeklinde seyreder.

KLİNİK
Deride siğiller
Genital siğiller (kondiloma aküminata)
İyi huylu baş ve boyun tümörleri
Servikal displazi ve neoplazi

EPİDEMİYOLOJİ
-HPV–16 hem sitolojik açıdan normal olan kadınlarda hem de servikal kanser olgularında en sık görülen tiptir.
-HPV enfeksiyonları erkeklerde de sık olarak görülmektedir ve en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir.

TANI
---> Sitopatolojik tanı
Smearincelemeleri, biyopsi örneklerinin patolojik değerlendirmeleri ve HPV’yespesifik in situ hibridizasyon testleri
Smearsonuçları normal olan kadınların %5–40’ında HPV DNA pozitifliği saptanmaktadır.---> Mikrobiyolojik tanı

Viral DNA veya mRNA’ların saptanması.
Yüksek riskli HPV tiplerine ait E6 ve E7 mRNA’ların veya proteinlerin saptanması. ---> Tarama amaçlı yapılan testler

Tarama amaçlı yapılan testler
18–21 yaşlarında ya da cinsel birlikteliğin başlaması ile ilk taramanın yapılması,
30 yaşına kadar 1–3 yıllık aralıklarla takip edilmesi, eğer bir problem saptanmazsa 65–70 yaşlarına kadar 3 yılda bir kontrol önerilmektedir.


Aşı
Çiğdem Çelik'inde yorumda yazdiği şekilde..
Uygulanan aşılarda 9 farlı genotip için aşılama yapılmaktadır. Yeni geliştirilen aşılar ile 13 farklı genotibe çıkartıldığını duydum ama net bilgim yok.
  • Paylaş
Ben yaptırmayı düşünüyorum... Çooooook önemli bence. gerçi ayrıntıları bilmiyorum.
  • Paylaş
5

Çiğdem Çelik, Bir hafta kadar mobilde olduğum için yapamayacağım ama bu konuda gerçek bir araştırma yapıp paylaşacağım .Ama şunu soyleyeyim ki bu virüsün bazı şusları için aşı varmış ve bu aşı 13-26 yaş araliğında yapılabiliyormuş.Amerian aşı programına alınmıs .Bizde ise devlet karşılamıyormuş.Üç doz 800 lirayı geçiyormuş.Bunlar aklımda kalanlar.Bu arada devletimiz tüp bebek masrafını bile karşılıyor parantez içinde belirteyim.

Unluckypod, pahalıymış ama beni asıl ilgilendiren, umarım bu aşıların yan etkileri yoktur...mesela grip aşısının ciddi immune kaynaklı yan etkileri varmış sonradan ortaya çıktı...

Fat Ma, hiçbir ilaç hiçbir aşı masum değil.bunu kesin bilelim.

Unluckypod, kesinlikle aynı fikirdeyim.

Çiğdem Çelik, İlaç veya genel olarak sağlıkta dönen oyular çok mide bulandırıcı.Human Papilloma virüsü kadınlarda kanser ölümlerinin ikinci sıradaki sorumlusu.Kartellerin bu ölümlerden faydalanmak için yapmadıkları yo.Bu aşı da oyunun bir parçası ise tabiiki kuşkulu yaklaşıyorsun.

Siğilden rahim ağzi kanserine kadar bir çok duruma neden olabilen HPV virüsü için aşılama ihtiyacı birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşayanlar için özellikle önemlidir. Aşılama bu virüsün kanser yapan formuna karşı etkilidir.Cinsel aktif değilseniz ya da tek eşli iseniz (eşinizin de öyle olduğundan emin olmalısınız) aşı olmaniza gerek yoktur denilebilir
  • Paylaş
2

Çiğdem Çelik, Ayak altında siğil yapan nasıl bulaşır acaba ?

Dr Tempus, Ayni şekilde; deriden deriye temas ile..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

135 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt