Bilmek istediğin her şeye ulaş

Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu karında huzursuzluk meydana getiren bir hastalıktır. Karında ağrı, şişkinlik ve dışkılama değişikliği meydana gelir. Bu hastalık yaşam boyu devam edebilir. Psikolojik durum buna etkilidir. İnsanın yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Zamanla geçmeyebilir çünkü kişilik yapısı ve psikolojik durumla bağlantılıdır. Beynin kendini rahatlatmak için bağırsağı seçip spazm yaratması olarak kabaca tarif edebiliriz.

Neden oluştuğu tam olarak bilinmez ancak bu hastalık benzer kişilik özelliği gösterenlerde görüldüğü anlaşılmıştır. Bu insanların çoğu; mükemmeliyetçi, ayrıntılara takılan, duyarlı, her şeyi kontrol altına almaya çalışan, deşarj olamayan ve sürekli yüklenen, yapmak istediği şeyleri yapmayan, diğer insanlara çok fazla güvenmeyen, ancak kendine güvenen insanlar, duygusal ve hassas insanlarda görüldüğü tespit edilmiştir.

Belirtileri nelerdir?
  • Kramp tarzında karın ağrıları
  • Şişkinlik
  • Dışkılama süresinin uzaması
  • Dışkılama değişikliği ; kabızlık, ishal ya da her ikisi görülebilir.
  • Mukusun dışkıya fazla olması
Bu hastalığın tedavisi altında yatan nedenlerin araştırılıp buna göre yapılması gerekir. Ancak altında yatan nedenler tam olarak bilinmediği için hastalığın klinik belirtilerini ortadan kaldıracak şekilde tedavi yapılır. Karın ağrısı için ağrı kesiciler, şişkinlik için hazım kolaylaştırıcı ilaçlarla, kabızlıkta ve ishalde dışkıyı normale çevirecek ilaçlar kullanılır. Kişilik yapısının neden olduğu bilinirse antidepresanlar kullanılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

442 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt