Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hyper-V Server 2012 üzerinde Powershell ile sanal makine nasıl oluşturulur ve çalıştırılır?

 1. Default olarak gelen Hyper-V Server 2012 kurulumu sonrası karşılama ekranlarından komut satırı ekranında Powershell komutu ile Powershell alanına geçiyoruz.
 2. Şimdi C: sürücümüzde Hyper-V klasörü içinde SQL isimli 1024MB hafıza ayrılmış bir sanal makine oluşturacak Powershell komutunu girelim: New-VM -Name SQL -MemoryStartupBytes 1024MB -Path C:\HyperHyper-V
 3. SQL isimli sanal makinemiz oluşturuldu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sanal makineye verdiğimiz isimle bir dizin oluşturularak (C:\Hyper-V\SQL) altında virtual machine klasörü ve atanan tekil bir guid ismiyle bir dizin ve aynı isimli sanal makinemize ait XML konfigürasyon dosyamız oluştu.
  Hyper-V
 4. Şimdi oluşturduğumuz sanal makinemiz için bir dinamik genişleyen 60GB boyutunda bir sanal disk oluşturalım. Oluşturacağımız sanal disk c:\Hyper-V\SQL klasörü içinde SQL.vhdx isminde olacak. Powershell komutumuz şöyle:
  New-VHD -Path c:\Hyper-V\SQL\SQL.vhdx -SizeBytes 60GB –Dynamic
  Hyper-V
 5. Şimdi sıra oluşturduğumuz sanal diski sanal makinemize bağlamaya geldi. Powershell komutumuz: Add-VMHardDiskDrive -VMName SQL -Path C:\Hyper-V\SQL\sql.vhdx
  Hyper-V
 6. Hiçbir hata almadık, sanal diskimiz sanal makinemize bağlanmış oldu. Bir uyarı çıkmadı diyerek 2. kez aynı komutu verirseniz zaten bağlandığınız söyleyen aşağıdaki hata ekranı alırsınız.
  Hyper-V
 7. SQL isimli sanal makinemiz çalışmaya hazır. Powershel komutumuz : Start-VM –Name SQL
  Hyper-V
 8. Sanal makinemiz bir hata almadan çalıştı. Durumu başka bir Powershell komutuyla görelim : Get-VM SQL
  Hyper-V
 9. State kısmında running ifadesini ve status kısmında ise operasyon durumunun normalolduğunu görebilirsiniz.
  Şimdi sanal makinemizi durduralım. Powershell komutumuz : Stop-VM SQL
  Hyper-V
Komutu uyguladığımızda bize bir doğrulama uyarısı çıkar. Hyper-V hostunun sanal makineyi kapatamayabileceğini sanal makineyle iletişim kurduğu entegrasyon servislerine ulaşamadığı bilgisini verir. Bu durumun da data kaybına neden olacağını belirterek olası seçenekleri sunar. Sanal makinemizi yeni oluşturduğumuzdan biz ” Y ” tuşuyla onaylayıp makinemizi kapatıyoruz. State kısmı Off durumuna dönüşerek kapalı olduğunu göstermekte ve yine status durumu operasyonun normal olduğunu belirtmektedir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

184 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları