Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Hz Muhammed: Ümmetimden bir grup insan muhakkak surette Kur'an'ı okuyacak ancak bunlar, okun avı süratla gelip geçtiği gibi dinden çıkaçaklardır." ve ben bu platformda bu gibi insanları çok görüyorum ve tartışıyorum. Acaba onlar bu söz hakkında ne düşünüyorlar?

Hic bisey dusunmuyorlar. cunku bunu farkinda bile degil hic biri...goz gordukce, gonul alismis..
  • Paylaş
Sen dinden çıkmış insanları nereden görüp, biliyorsun da bu kanıya varıp bir de bunun üzerine soru soruyorsun?
  • Paylaş
Hocam burdaki dinsiz arkadaşlarla her tartışmamızda onlar kuranı okuduklarını sölüyorlar dı da (ondan olsa herhalde )
  • Paylaş
Öncelikle sen kimsenin inancını yargılayıp, sorgulayamazsın! Ve senin kimseye dinsiz demeye hakkın yok, çünkü; bundan hiçbir zaman emin olamazsın. Sen de Allah'ın yarattığı aciz kullardan sadece birisin ve haddini bilmek zorundasın. Ve kaldı ki, Kur'an'ı indiren de sen değilsin, onu insanlara ulaştıran da... o yüzden kimin Kur'an'ı okuyup, okuyamayacağına sen karar veremezsin. Bence hal ve hareketlerine dikkat edecek birisi varsa, öncelikle o sen olmalısın.
  • Paylaş
9

Binnur Adıgüzel, Neden hemen kisisel bir saldiri gibi algiliyorsunuz olayi? Burada bir mesaj var,bu durumda olan kisilerin genellikle bunun farkinda olmadigindan bahsediyor, ve bu dogru bir tani.bir cok insan kendini manevi olarak cok iyi gorurken gercekte asla islama dair bir hayat yasamiyor..

Berk, Ama yaşayıp yaşamaması beni, seni, onu; bizleri hiç ilgilendirmez! Ben bunu kişisel olarak algılamıyorum. Sadece, bu varılan kanının bizlere düşmeyeceğini belirtiyorum ve bunda da kendimi haklı görüyorum. Şayet bir insanoğlu, başka bir insanoğlunun dinden çıkıp çıkmadığını sorgulayıp, yargılıyorsa; o insanoğlu olmaktan çıkar. İnanç, insanın içinde yaşadığı bir maneviyattır; ve bu maneviyata başka hiçbir kul dahil olamaz. Allah, zamanında insanoğlu arasında seçtiği peygamberleriyle diğer insanoğlunu bilgilendirmiş ve sonrasında insanları kendi düşünceleriyle, kendi maneviyatına bırakmıştır. Artık Allah ile kul arasına hiç kimse dahil olamaz. Eğer bir kul dinden çıkarılmışsa, bunu insanoğlu bilemez! Bu yalnızca Allah'ın takdiridir...

Binnur Adıgüzel, Dinden cikani Allah'tan baska kimse bilemez demissiniz, ancak bu dogru degil birkismini insanogluda bilebilir, cunku asikar dinden cikacak laflar eden kisiler vardir bunun icinde halada biz bilemeyiz denemez, islamda bazi sozler ve hatta dusunceler insani dinden cikarabilir bunlari bir cok yerden ogrenmek mumkundur ben sadece birini koplyaladim.
http://l4u.me/4ocg2

Baran Can Ateş, bir töbe haşa sölediklerine dikkat et ben diyorum ki arklar kendi diyor ben dinsizim ben demiyorum ki iki benim anlatmak istediğim peygamberin 1400 yıl önce sölediği sözle zamanımızda ne kadar doğru bir tespit yaptığıdır anlamıyom sen lafları nerden algılıyon

Berk, O verdiğin 99 kuralı kim yazmış, söylemiş? :) Eğer ki onlar geçerliyse, vay insanoğlunun haline! İslam dini siz ve sizin gibi insanlar sayesinde böyle korkunç bir din gibi gözüküyor! İslam dini, yaşanması en güzel, en rahat ve en hoşgörülü din. Ama bu 99 kurala göre aldığımız nefese bile dikkat etmemiz gerekiyor. Ne kadar da saçmasınız! Bakın işte benim demek istediğim buydu. Ben dinimi kendime göre yaşarım, kendi içimde yaşarım, bana ait maneviyatta yaşarım. Ve buna siz değil, kralınız gelse karışamaz. Çünkü; bu Allah ile benim aramdadır ve yalnızca ben ona hesap veririm. Sizin ve benim gibi aciz insanoğulları, ne benim dinden çıktığıma karar verebilir, ne de böyle bir düşüncede olabilir. Siz takılın kafanıza göre, ben takılıyım kafama göre... yorum yapacaksınız, görebiliyorsanız bakın bakıyım; ben dinden çıktım mı şimdi, çıkmadım mı? Yoksa cennete mi gideceğim, cehenneme mi? Komiksiniz, komik!

Binnur Adıgüzel, Sizin manevi makaminiz beni hicmi hicc ilgilendirmez, ancak islam kisilerin kendi islerine geldigi gibi yasayabilecekleri bir din degildir, kesin kurallari vardir elbette, kolaylik dinidir derken istedigini yaparsin anlaminda bir yorum getirilemez.Tabi siz ve sizin gibilerin yasayacaginiz islam sanirim Yasar Nuri' ve benzerlerinin fetvalarina gore yasanan islamdir muhtemelen..(isinize gelen)

Binnur Adıgüzel, Ben dinimi kendime gore yasarim diyemezsiniz.(istediginizi yapabilirsiniz ancak bunlar islama uygun olmus olmaz) Ne demek Allah her kisiye gore ayri kurallar mi koymustur? mazaret sahibi olanlar icin elbetteki bir takim konularda kolayliklar taninmistir. Ancak onu haricinde her insan ayni kurallara tabi olmasi gerekmektedir. Aldigimiz nefese bile dikkat etmemiz gerekiyor demissiniz. Elbetteki musluman insan attigi her adimi, ifade edecegi her sozu dusunerek,ifade etmeli, o anki nefsi duygulariyla hareket etmemelidir.

Berk, Öncelikle Yaşar Nuri falan, kimse benim Allah ile arama giremez. Ama demek istediğim bu, evet. Herkes kendine göre yaşasın dinini; ve bu yaşadıklarından sonra bırakılsın akibetimiz Allah'a. Kimse girmesin aramıza; bu böyledir, şu şöyle diye. Kur'an indirilmiş bize... rehber olarak. Herkes istediğini istediği gibi yapar, yaşar. Bu sana, bana kalacak değil. Ondardır, cennet-cehennem. Sen nasıl bilemiyorsan hala nereye gideceğini, bu insan olmandan kaynaklıdır ve bir insan olarak sen bilemezsin kim çıkmış dinden, kim girmiş dine... Son olarak; üst yorumumda da dediğim gibi, eğer ki o 99 madde ile İslam dininden çıkılıyorsa(!) -kim söylemiş, nerden uydurmuş; meçhul...- sen bile İslam dinine ait olmayabilirsin! Herkes okur, bilgilenir, inanır, inancını yaşar ve karşılığı ne ise onu alır.

Binnur Adıgüzel, Iyi istediginiz gibi yasayin siz dininizi,ancak sizin yasadiginiz din mutlak surette islam olmus olmayacaktir. Yani sizin kisisel yasantiniz islami kurallari belirlemez..

Hz. Muhammed Halife Ali'ye "Günaydın Ali, Nasılsın?" demiş.
Ali'de "Teşekkür ederim, iyiyim, ya sen nasılsın demiş"....
İnsan olduğumuzu hatırlamak, hatırlatmak gerekiyor bazen birbirimize :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

900 Görüntülenme5 Takipçi5 Yanıt