Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç mimar olmak istiyorum. 10. Sınıfa geçtim. Ve şimdiden kendimi sayısalım pek iyi olmasa da hazırlamaya çalışıyorum. Eğer TM den girersem yetenek sınavında sıkıntı çekmem çünkü çizim konusunda iyi olduğum söyleniyor. Ben yeteneğimi kullanmak istiyorum ve bu meslekte kullanabileceğini düşünüyorum ama çoğu kişinin cevapları beni ürküttü. Sizce ne yapmalıyım?

Zamanında aynen senin gibi düşündüm. 11. Sınıfın sonuna kadar sayısalda bir şeyler yapmaya çalıştım ama olmayınca olmuyor. Ayrıca tmden de yerleşebilirim diye düşündüm. 12. Sınıfta tm ye geçtim ve YGS de çok da güzel bir puan yaptım. LYS'den hazırlanabilirdim ama yeteneğime güvendim. Direk kendimi bu yönde hazırladım üstelik puanım ortalamanın baya üstünde olduğu için kendimi riske atmak istemedim. Şuan okuduğum okulu 2.likle kazandım ve okuyorum. Mesleğime aşığım. Yıllardır bunun hayalini kurmuştum. Bu eğitim zor olsa da zevkle yapıyorum.Ama şuan ne kadar mutluyum ?
pek de sayılmaz. Çünkü bir vakıf üniversitesinde bu bölümü bu kadar severek okuyan biri için bazı durumlar gerçekten zor oluyor. Etrafındaki insanlar bu mesleği sırf diploma için seçiyorlar ve parayı basıp giriyorlar. Şimdi pişmanım. Keşke LYS'ye girseydim de en azından biraz olsun emek nedir bilen insanların yanında devlet üniversitesinde okusaydım. Üstelik yeteneğim benim altın bileziğim olurdu. Bunu yapmanı tavsiye ediyorum. Bu iş sadece yetenek işi değil. O burjuva kesime bu mesleği seviyorsan, zor tahammül edersin. Ha tabiki bu konuya ciddiyetle bakanlar da oluyor. Ama iki elimin parmağını geçmiyor maalesef... Kısacası hem yetenek hem de dersler önemli. Sana tavsiyem bu sene bir çizim kursuna git. Sonra da eskiz yapmayı asla bırakma ama senin için önemli olan sınavlar olsun.
  • Paylaş
BENCE SAYISALINI BİR YANDAN GELİŞTİR ÇÜNKÜ NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ SAYISALDA BİRÇOK ALAN VAR LİSE HAYATIN BOYUNCA VE AYRICA İÇ MİMARLIKLA İLGİLİ YERLERDEN BİLGİ ALIP , ÇİZİMİNİ DE GELİŞTİR . YAVAŞ YAVAŞ İKİ YÖNDEN DE GELİŞTİR YANİ . SENİN İÇİN ÇOK İYİ OLACAKTIR. 3-4 YIL SONRA GENEL YETENEK SINAVINDA SIKINTI ÇEKMEZSİN.
  • Paylaş
1

Ebru Aybüke Çaylı, Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

İç mimarlıkta evet çizim yeteneği ve hayal dünyası çok önemli kendini geliştirebilirsin.
Sayısalda şöyleki lisedeki gibi sayısal dersler olmuyor, sayısaldaki kasıt sayısal hesaplamalar ölçü vs.
Ve de seversen yapabileceğin fakat sevmezsen asla barındırmayacak bir alan olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Çok güzel bir şekilde kafana hedeflerini yerleştirmişsin. Yerinde olsaydım eğitim sistemine çok güvenmez iki seçeneği de değerlendirirdim. Çizim kurslarına da şimdiden gitmeni tavsiye ederim. Sayısal açısından da okulda dersleri iyi takip et, ondan da yardım alabilirsen al. Umarım başarırsın ^^
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

141 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt