Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç mimarlık bölümü okumak istiyorum. Özel üniversitede yüzde elli burslu okumak veya burssuz ne gibi etkileri olur?

Üniversiteden mezun olduktan sonra diplomanda burslu, %50, %75 burslu şeklinde açıklamalar olmaz. O yüzden iç mimarlık ya da başka bir bölümü yüzde 50 okumak ücretli okumaya göre sadece cebine kazanç sağlar. Fazla para ödememiş olursun. Önemli olan iyi bir eğitimi veren okulu yazman olur. İyi eğitimli bir üniversite de hiç burs alamazken başka üniversitelerde burs alabilirsin. Ancak ücretli okuma şansınız varsa iyi eğitim veren bir mimarlık fakültesini seçmek kazanç sağlar.
  • Paylaş
İç mimarlık... Bu bölümün pek de bir iş alanının olduğunu söyleyemem çünkü daha çok özel sektöre bağlı çalışma ortamı var. Bu bölümü bitirdikten sonrayı da iyi düşünmen gerekir. Özel üniversitede okumak ile devlet üniversitesinde okumak arasında pek de bir fark olduğunu söyleyemeyeceğim, diploma aynı diploma. Sonuç yine KPSS'dir. Özel üniversite dediğimiz aynı diplomayı verir, yine KPSS sınavına girersin. Özel üniversitenin kendine has avantajı vardır, bu hangi özel üniversiteyi seçtiğine de bağlıdır. Burs şansı da üniversitenin o sene aldığı öğrencilerin başarısına göre değişir yani bu şansa bağlı ve muhtemel bir konudur buna %100 burslu girerim %50 burslu girerim diye bir garantin yok. Kılavuz tabii ki baz alınır ama sonuçta seninle birlikte sınava giren öğrencileri ve yıl kaç puan yaptığını aynı bölümü kaç öğrenci seçtiğini bilemezsin, bunlar üniversite yerleşme durumunu etkileyen faktörlerdir asla göz ardı etme. Önü açık sektörleri seç ve kendini tanıdıktan ve analiz ettikten sonra hangi bölümü yapabilirsin, başarabilirsin bunlara mutlaka dikkat et. Önü açık bir mesleği seçip mutsuz olmaktansa istediğin ve içine sinen bir mesleği ya da bölümü okuyup mutlu ol derim. Burslu veya burssuz okuma konusunda özel üniversiteler kesin kayda her zaman burslu indirim yaparlar. Başarılar...
  • Paylaş
1

Enes Dirier, Cok teşekkür ederim

Arkadaşlarımdan edindiğim bilgi kadarıyla özel okulda iç mimarlık okumanı kesinlikle tavsiye etmem. İş analı gerçekten kısıtlı mimarlık okuyanlara göre tabii ve hemen hemene benzer dersleri alacaksın benzer sıkıntıları yaşayacaksın ve zoralanacaksın o sebeple neden mimarlık okumayasın ki? İyi düşün ki pişman olma derim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

910 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt