Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç mimarlık ve çevre tasarım için yetenek sınavı şart mı? Benim yeteneğim yok ve TM puanıyla direkt girmek istiyorum. Böyle bir ihtimal var mı? Varsa hangi devlet üniversitelerinde var?

Ben sana bir soru sorayım. Yeteneğinin olmadığını varsayıyorsan, bölümde başarılı olabilecek misin?

Üniversiteye giriş koşulları ile ilgili ne yazık ki sağlıklı güncel bilgilere sahip değilim, kısa bir araştırma yaptım, emin olmamak birlikte Ankara Hacettepe, Eskişehir Anadolu ve Antalya Akdeniz'in sınavsız aldığını öğrendim. Benim zamanımda iç mimarlık bölümleri için giriş sınavından alınan taban puan ve yetenek sınavı sonucu sıralama yapılıyordu. Bu mantıkla tercih kılavuzunda taban puanı olarak min puan belirten bölümler yetenek sınavı yapıyor sonucu çıkar. Taban puanı olarak min puandan yüksek puanla alan üniversiteler yetenek sınavı yapmıyor olabilirler.

Ortaokul yıllarımdan itibaren tıp okumak isterdim. Bu sebeple de iki kere sınava girdim ama gene istediğim puanı alamadım, mühendis olamam deyip mimarlık bölümü tercih ettiğimi hatırlıyorum.

Durum sadece alacağın puan ile ilişkili olsaydı iki kere hatta üç kere sınava gir derdim ama yetenek sınavı işi biraz karıştırıyor.

Yetenek sınavlarına yönelik olarak ders veren kurumlar var. Onlarla konuşarak kararını netleştirmen daha sağlıklı olacak diye düşünüyorum.

Okul yıllarından aklımda kaldığı kadarıyla özellikle iç mimarlık bölümleri için düzenlenen yetenek sınavlarında asıl önemli unsurun kusursuz bir obje kara kalemi yapmandan ziyade verilen soruya nasıl yaklaştığını ölçen bir değerlendirme yöntemlerinin olması.

Mesala cezve, cezve çizerken ucundaki damlalığı, sapın karşısına çizersen kalırsın. Veya balon, balon çizmeni istediklerinde parka, pazarda satılanlardan çizersen kalırsın. Veya mum, mumu elektrikler söndüğünde alelacele bulup buluşturduğumuz bir mum gibi çizersen kalırsın.Bu sorulara verilen cevapları tahmin edip neden kaldığını anladıysan belki de yeteneksiz değilsindir.

Yetenek sınavı ile almayan devlet üniversitesinin olmadığını ve hala iç mimar olmak istediğini düşünelim. O halde yetenek sınavlarına hazırlık yapan bir kursa gidilecek. Sınavdaki sorulara benzer dersler, denemeler yapmaya başladığın zaman olup olmayacağını anlamaya başlayacaksın demektir. Burada kritik nokta senin bu bölümü ne kadar okumak istemenle alakalı olacaktır. Ya devam edersin ya da bırakırsın. İşin içinde göreceli bir kavram olan "yetenek" devreye girdiği için bu kararını denemekten başka bir yöntem aklıma gelmiyor.


Deneme sınavlarında aldığın puandan dolayı böyle bir arayışına girdiysen eğer, iç mimarlığa hiç bulaşma derim. Üniversiteye hazırlanmadan çok daha fazla emek, zaman, para harcaman gereken bir bölümdür.
  • Paylaş
2

Hakan Satir, Ben cizimi universitede ogrenirim diye dusunmustum veya kazandiktan sonra yetenegimi gelistirirm diye dusunmustum. Cunku suan cizim kursuna gitmem cok riskli 4-5 bin kisiden 21 kisi aliyorlarmis. O yuzden tm puan turunden girmek daha mantikli geliyor bana ya iibf ya da ic mimarlik cevre tasarim ikisinden birisini istiyorum ama ic mimarliga nedense baya heves ettim işsiz kalirsin falan filan diyorlar ama cogu kisi deli para var o iste diyor.

Rasih Uğur Uyanık, Hacettepe, Anadolu ve Akdeniz Üniversitelerinin sınavsız alıp almadığını netleştirmen senin için çok iyi olacak demek ki. İibf ye oranla iş bulman çok daha kolaydır diye düşünüyorum. İnşaat sektöründe, eğer kendini de iyi yetiştirdiysen işsiz kalmazsın ama şu deli(!) para kısmında kırk yaşına kadar sabrederim diyorsan haklı olabilirler, tabiki onun da garantisi yok. Yirmi yıl neresinden bakarsan bak ömre bedel çilelerle dolu olacaktır.
Yeteneğini geliştirme noktasında sana tamamıyla katılıyorum ama bununda bir formülünün olmadığını unutma sakın. Daha önce verdiğim cevapları da okursan eğer ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum sanırım

inploid.com/t/mimarlik-nedir/32811/? Cus...
inploid.com/t/bana-mimarliktan-bahsedeb...
inploid.com/t/herhangi-bir-kursa-gitmed...
inploid.com/t/ilk-sene-mimarlik-ogrenci...
inploid.com/t/yaraticilik-nasil-kazanil...

Hacettepe, Akdeniz, Selçuk Üniversiteler(puana göre yüksekten düşüğe)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

251 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt