Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu arkadaşlar için tavsiyem bu mesleğin ruhlarına ne kadar hitap ettiğini keşfetmeleridir. Zira sadece okumayı istemek asla yetmiyor. İş icraya gelince 'hangi kafada yazdım ben bu bölümü' gerçeğiyle karşılaşmanın verdiği acı paha biçilemez. Çünkü olay eskiz kağıtlarına döktürdüğünüz muhteşem sanat eserlerinizin ardı ardına hayat bulması değil, onu bir unutun.

Bir kere günün yarısından çoğunu bilgisayar başında software programları kullanarak geçireceksiniz (Nasıl eğlencelidir anlatamam). Uygulama takibi yapacaksanız eğer 'usta ile iletişim sanatları' adlı bir kitap varsa alıp okuyun zira akıl sağlığınız için çok mühim. Çevrenizdeki herkes entel dantel davranışlarla iç bayacağından ve doğal ortam arayışına gireceğinizden ötürü kendinize şimdiden habitat alanlar tasarlamaya başlayabilirsiniz...


Haydi başarılar:)

 • Paylaş
Ne olursan ol iyi ol !!! Hangi mesleği seçersek seçelim en iyisini olmaya çalışmalıyız. Bence iyi bir iç mimarın hem resim bilgisine ve yeteneğine, hem heykel bilgisine ve yeteneğine, malzemelerin içerik bilgisine, iyi bir teknik bilgiye, görme becerisine, tasarım gücüne, yeterli derecede kültüre, dönem ve üslup bilgisine, empati algısına vb..... bir çok yeteneğe ve donanıma sahip olan ya da olabilecek kişiler iç mimarlığı seçmelidir. Sonucunda da hepsini toplayarak iç mimarlık yapmalıdır. İç mimarlık çok saygın bir meslektir ancak ülkemizde ne yazık ki; ben her şeyi yaparım egosu olan insanlar sayesinde seviyesizleştirilmeye başlanmıştır. Her şeyden önce gelecek kaygısından ya da bir okula gidebilme isteğinden iç mimarlık tercih edilmemelidir. İç mimarlığın değerini en çok düşüren bu özel üniversitelerdir. Hem puan konusunda yetersiz hem de yetenek anlamında sıfır olan kişiler sırf paraları sayesinde mesleği seçmekte ve genelde de yarım bırakmaktadır. Meslek sanıldığı gibi kolay değildir aksine özel üniversiteleri saymazsak mezun sayısı her okuldan yılda en fazla 3 kişi kadar azdır. günlük 2 saatten fazla uyku uyuyamazsınız, jüri zamanları bu 2 saat haftada toplamda 4 saate kadar düşer ve jüride bayılanlar olur. Görünüşte çok zevkli gibi bilinen meslek öğrencilik dönmelerinde ne kadar sevseniz de sizin için bir zulümdür. Öncelikle bu bölüme gönül veren herkesin bu sürece dayanabilmeleri ve ona göre seçmeleri gerekir. Okul bitince de dekaratörlerle ve kendini iç mimar sanan bir çok insanla mücadele etmekle uğraşırsınız. İnsanlar sanar ki; 4 yıl boyunca o kadar sürünerek bitirdiğin bölümde sadece 2 tane koltuğu yerleştirmeyi öğrendin ... Bilmezler ki durum böyle olsa idi bu işi en iyi yapan ev hanımlarımızdır, iç mimarlara gerek neydi ? Yani hayatın anlaşılamamakla geçer. Yazık edersin kendine ülkeyi sen mi kurtaracaksın? bırak her şey dağınık kalsın kursak kavurgasını istermiş :)) Sen kavur ver insanlara yorma kendini :)
 • Paylaş
Sevgili Figen kızmasın ama, İç Mimarlık sadece Türkiye'de var. Bu mesleğin beynelmilel ismi Interior Designer'dır. Bu bölümü okumak isteyenlere de tavsiyem şudur: Öncelikle babanız yeterince zengin ve çevresi geniş mi, bunu bir kez daha düşünün. Çünkü okulu bitirdiğinizde size iş verecek aile dostları gerekecek. Ben bir büroya girip çalışırım diye düşünüyorsanız, Figen'in yazdıklarını bir kez daha okuyun.
 • Paylaş
Mimarlık candır. İç mimarlin onun koftisidir, meşakkatlidir ama çok eğlencelidir. İşinde başarıyı hedefledikten sonra para kendiliğinden gelir. En önemlisi ise malzeme bilgisi ve neyi nasıl ürettireceğini bilmektir. Tabii ki olmazsa olmazı Autocad ve 3d programlardır. Seviyorsan çek al bence.
 • Paylaş
Bence normal mimarlıktansa iç mimarlık daha mantıklı geliyo şuan için iç mimarlık ve özellikle çevre tasarımı bence çok güzel kardeş okuyabilirsin hatta oku :D ben bi yüksek çevre mühendisi olarak tavsiye ediyorum. Çok arkadaşıö var mimar olan ve piyasa çok kötü iç mimarlık daha avantajlı çoğu insna evimi mimara yaptırdım diye hava atmayı seviyo
 • Paylaş
Tavsiyem okumamandır. Yanlış anlaşılma olmasın, ben okudum da ne oldu, diyenlerdenim. Çok büyük sanatçı olduk vesselam.. Onca çaba.. Tertemiz Mimarlık oku.. Her durumda tasarımcı kimliğini öne çıkarabilirsin. Ayrıca "Mimar" unvanı altında dünya kadar olanaklara sahip olacak, bizim bölümün mezunlarına kıyasla daha itibarlı olacak, her durumda imzan daha değerli olacak, olacak da olacak.. Olacaklar listesi Mimar'lar için ne kadar uzunsa, olmayacaklar listesi de bizim için o kadar kısa olacak.. Böyledir işte İç Mimarlık okumak..
 • Paylaş
Bizim onlara ihtiyacımız vardır. gerçekten isteyen gençler okusun...
 • Paylaş
Hazırlanıyorum ama içimde korkular oluşmaya başladı hayal dünyama güveniyorum 3 yıldır resim yapıyorum. Hocalarım yetenekli olduğumu söylüyorlar. Hep ressam olmayı istedim ama Resim eğitmenlerim parasal anlamda iç mimarlığı savunuyor ve onu okumamı söylüyorlar. Ve kafam acayip karıştı hayal kırklığı yaşamaya başlıyorum lütfen yorum yapabilir misiniz? Resimemi yöneleyim o zaman. İç mimar olduktan sonra resimi hep yaparsın dedi eğitmenlerim. Gerçekten yorumlarınıza ihtiyacım var. Teşekkürler
 • Paylaş
İnsan algısı ile okumalara şimdiden başlamak ...
 • Paylaş
ArchiCAD ve 3dmax programlarını iyi anlamda kullanabilirsen hem okulda çok rahat edersin hem de aç kalmazsın. iç mimarlık çevre tasarımı vs. olarak düşünmeyin bunu. artık görsellik son derece önemli ve en küçük inşaatlara kadar iç dış render, mimari proje etüdü vs. artık ihtiyaç konumuna geldi. okul okumadan bile bu programları kullanarak iş yapan bir çok kişi var ki eğer bu konu hakkında üniversite okunduysa harika olur.

"iş bulamazsın" diyenlere çok aldırmayın. para kazanmayı sadece bir yere girerek maaşlı çalışma olarak düşünüyorsanız yanlış meslektesiniz. inşaat sektörü her an değişebilen, bir sürü yerden aynı anda para kazanabileceğiniz bir sektör. bir yerde çalışırken farklı bir yerden binanın dış render işini alablirsin. bunun için babanın zengin olmasına gerek yok. babanın çılgın gibi bir çevresi olmasına da gerek yok yazılanların aksine. inşaat firmalarına mesaj atsan arasan bile bir iş alma ihtimalin yüksek. internette ilan bile versen birileri iş yollar.

Ama "ben zora gelemem", "çok entelim ustalarla konuşamam", "iyi maaşlı bir iş ve düzgün çalışma saatleri isterim isterim yoksa çalışmam", "ben sanatçıyım yaptığım işi değiştirmem aynısını yaptırırım" diyorsanız bu mesleklere hatta inşaat sektörüne hiç bulaşmayın. çünkü o zaman evet iş bulamazsınız ve babanızın zengin olmamasına bağlarsınız.

 • Paylaş
1

Bozkurt Yurdakul, Yazdıklarıma atıfta bulunduğunuz için cevap verme ihtiyacı hissettim. Hem proje bürosu, hem de inşaat şirketinde çalışmış birisi olarak, yazdıklarınızın bir kısmına katılmadığımı ve üstteki mesajımda haklı olduğumu hala iddia edebilirim. İç mimarlık işi Türkiye'de lüks bir iştir. Bunun için de çevre mutlaka gereklidir. Kardeşim Endüstri Ürünleri Tasarımcısıdır ama maket, 3D modelleme ve animasyon işi yapıyor. Ne derece zorluklar çektiğini bir kendisi, bir de ben biliyorum. Keşke anlattığınız gibi toz pembe bir dünya olsa, ama maalesef yok. İşveren ve müteahhitler için bu tip hizmetlerin Türkiye'de maddi bir değeri yok.

1) render konusunda kendilerini geliştirmelidirler
2) çizdiği herhangi bir mekanın uygulaması için malzeme ve uygulama bilgisi olması gerekir
3) kendini renk konusunda geliştirmesi gerekir
4) okulu boyunca küçük dar mekanlarda çözümleme yapması gerekir
5) miar da olsa iç mimarda sermayesi yoksa bir büroda uzun bir süre çalışmaya mahkumdur
6) kendini mimar sanan müteahhitlerin, dekorasyoncuların ve müşterilerin her dediğine he demesi fakat bildiğini yapması gerekir.
7) mimarlıktaki gibi ruhsat vs imza mecburiyeti olmadığından projeyi teslim etmeden ücretini alması gerekir.
8) her mimar kendi bildiğini doğru sanar bunu unutmaması gerekir.
 • Paylaş
Çevrenize bakın, filmler izleyin , tabi film derken bazı yönetmenker öyle bir açıyla öyle bir bütünlük içerisinde film karesi sunuyorlar ki, yani bir göz oluşturmaya çalışın mimari sanatsal bir göz oluşturmaya çalışın
işin işlev/program kullanıcı kısmı daha ayrı bir dünya tabi
 • Paylaş
Devletteki is imkanları konusunda pek bilgi sahibi degilim ancak özelde is imkani oldukca genis. Ayrica cok zevkli bir meslek, kendini egitim ve bilgisayar programlari ile ic tasarim konusunda gelistirirsen severek yapacagin kendi isini de kurabilirsin. Ic mimarlik ile Mimarlik kiyaslamasi yapan ancak ikisinin farki hakkinda bilgi sahibi olmayan sektore uzak mahallenin insanlarinin yorumlarina takılma sen. Basarilar..
 • Paylaş
1

Diyar Çetin, Teşekkür ederim abi çok sağol

Kendinizi geliştirmeniz gerekmekte.
Genel kültür ve Kişisel gelişime önem vermelisin. Güncel konular ve dünya kültürünü takip etmeniz gerekmektedir. Araştırmacı ruhlu olman gerek.

Mezun olup dünyanın en saçma binasını tasarlayacaksanız okumayın :(
 • Paylaş
Altın Koza Üniversitesi tam sana göre o zaman (bugün ikidir reklamını yapmış oldum ama neyse)
 • Paylaş
18

Sorumsorumsak, kendin gitmiycen ya içinde kaldı demi :D

Betül, sayısalcı olunca olmuyor işte :/

Sorumsorumsak, sayısalcı demenin asaleti yanında ezikliği burukluğu öksüzlüğü biraz saçma oldu da neyse susayım bari :D

Betül, bu saatte uyanık olmak iyi gelmedi sana galiba baksana sürekli 'biraz saçma oldu da neyse susayım bari :D' diyorsun =) yok yok uykusuzluk yaramadı

Hakan, Inploid alemi bu kankalar burayı kopararır demedi demeyin hacı :)

Betül, 'herşey twitterda aişeyi takip etmenizle başladı..' falan diyormuşum =D

Sorumsorumsak, ayy teşekkür :D :D

Hakan, Twit olmasa iyiydi :)

Sorumsorumsak, yalnız bizden böyle 3 tane daha var da tatili bekliyolar :D :D

Betül, =D biz böyle bişeye tutulduk mu tüm sınıfa yayıyoruz öyle kötü bi özelliğimiz var yani .p

Hakan, Bu kötü can dır.

Sorumsorumsak, kötü can çabuk çıkar diycektim az daha :D :D

Betül, =D aişe Allah'ını seversen git uyu sen yaa

Sorumsorumsak, üfff önce uyu diyon sonra uyuma diyon .s .s ne diyon sen ya ?? .s :P

Isimsiz, beni unutmanız hiç hoşuma gitmedi gençler :P

Betül, hoşgeldin aramıza, unutmak diye bi'şey yok bu arada

Sorumsorumsak, :D töbeee 3 kişi diyom boru mu ??

İç mimarlık okumak istiyorum ama burada yapılan yorumlar hep karamsar. Şimdi ikilemde kaldım. Bu meslek gerçekten yapılabilir mi? Yoksa hiç bulaşmamak mı lazım.. İş bulmak kolay mı? Devlet işlerinde iş bulma imkanı nedir bunları merak ediyorum. Mümkünse bu bölümü okumuş olan abi ve ablalarımdan biri bu soruyu cevaplasın.
 • Paylaş
2

Zeynep Karaduman, Kesinlikle çok güzel bir meslek ve çok kazançlı

Zeynep Karaduman, Ben Gaziantep te bir halı fabrikasında tasarımcı olarak calisiyorum.en düşük 10000 tl maaş ile basliyorsunuz.inanılmaz açık var.hepinize öneririm.Aynı zamanda Gaziantep çok güzel ve büyük bir sehir hiç bir sıkıntı yasamazsiniz. Iş bulma konusunda asla aklınıza takılması. Ben çok memnunum.neden Gaziantep derseniz .Dünyada ki hali tezgahinin yüzde 60 ı bu şehirde.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

55069 Görüntülenme28 Takipçi16 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • İç Mimarlık nasıldır?

 • Çevre Tasarımı bölümü nasıldır?