Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç organların ağrısını hissetmek nasıl gerçekleşir?

Ağrılar kaynaklandıkları bölgelere göre farklılık gösterirler. Tutulan sinirler veya organ sistemlerine göre ağrı değerlendirilir.
  • Somatik ağrı: Sinir lifleriyle taşınan ağrıdır. Ani olarak başlar ve batma, sızlama ve zonklama gibi durumlar ortaya çıkarır. Genellikle travma, kırık, çıkık gibi durumlarda görülen ağrı somatik ağrı olarak isimlendirilir. Somatik ağrılara genellikle diğer ruhsal bozukluklar da eşlik edebilir.Bu kişilerde depresyon ve anksiyete bozuklukları birlikte görülür. Ağrıya neden olan psikososyal nedenlerin bulunması ve giderilmesi gerekir.
  • Visseral ağrı: İç organlardan kaynaklanan ağrıdır. İç organlardaki ağrılar somatik ağrılar gibi hemen saptanamaz. Birden ağrımaya başlamaz. Yavaş yavaş ağrı oluşturur. Genellikle iç organ ağrıları, yayılma gösterir. Başka bölgelere ağrılarını yansıtır. Örneğin apandisit ağrısı göbeğe yayılır. Kalp rahatsızlıklarında sol kolun etkilenmesi gibi belirtiler oluştururlar. Bazı organların diğerlerinden daha visseral ağrı duyarlıdır.
Visseral ağrı; mide, böbrek kanalları, safra taşı nedeniyle safra kanalları, üreter taşı nedeniyle mesane, bağırsak, oksijen azlığı nedeniyle kalp ağrıları gibi olayları haber vermek amacıyla nosiseptörler ile donatılmıştır.

Organ
  • Sempatik ağrı: Sempatik kökenli ağrılar, diğer ağrılara göre daha farklı özellikler taşır. Asıl hastalık geçtikten bir süre sonra, haftalar hatta aylar sonra başlar, şiddeti gittikçe artar. Sempatik ağrıların en önemli özelliklerinden birisi yanma tarzında olmasıdır. Hasta, karda uzun süre çıplak kalındığındaki gibi yanma ile üşüme arasında bir his tanımlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4626 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt