Bilmek istediğin her şeye ulaş

İçerisinde 30.000 TL'lik demirbaş, 40 adet öğrencisi ve aylık ortalama 10.000 TL cirosu olan bir işletmeyi 100.000 TL'ye satın almak mantıklı mıdır?

Demirbaşların yıpranma payı, binanın kira kontratı, 2 öncesine ait vergisel geçmişi, takip edecek dönemlere ait borç doğuracak sözleşmeler, işletmenin kurumsal yapısı gibi sorgulanması gereken o kadar çok detay varki, verdiğiniz bu bilgiler ile alın yada almayın demek fal açmak olur.
  • Paylaş
Bu kadarcık bilgiyle mantıklı mı değil mi bilinmezki
  • Paylaş
10 bini aylık ne kadar dönen masrafla ciro yapio. Karlı bi işletme midir? Aylık 5 bin civarında net kar oluyorsa normal fiyat.
  • Paylaş
Söylediklerinize göre alınır gibi duruyor fakat şartlar ne getirir bilemezsiniz. Aynı gelir her zaman olabilir mi riskleri var bulunduğu yer ve geleceği ile ilgili fizibilite çalışması yapmak lazım
  • Paylaş
Ciro 10000TL oldukça düşük duruyor, genel giderler, yıpranma payı, bina giderleri, personel giderleri gibi veriler de lazım. Tüm giderler düşüldükten sonra elinize 2000TL kadar bir kar kalıyorsa 3 yıl kadar bir sürede yatırımınızı çıkartır ki bence o kadar küçük bir kazanç için yatırım çok büyük olur.
  • Paylaş
Derslerden en az birini siz vermeyecekseniz çok iyi düşünün derim. Belli ki küçük bir kurs, bir de hocalara para vereceğinizi düşünürsek çok zorlanabilirsiniz, sabit giderlerden bahsetmedim bile. Kursun yeri de çok önemli. Ne kursu bilmiyorum ama öğrenci sayısı az gibi geldi bana, sebebi nedir öğrenmeniz lazım. Ayrıca kurs türündeki işletmelerde yaz aylarında sinek avlarsınız aklınızda olsun.

Param var, bana da bir meşgale lazım diyor da olabilirsiniz. O zaman durum değişir tabi.

Soru Mart ayında sorulmuş, olsun. Aklında kurs işi olanlar bu cevaplardan yararlanır belki.
  • Paylaş
Ticarette kar varsa zarar kapıda bekler senin hatalarını bekler. Sende cumhurbaşkanımız gibi istişare yap kaybetmezsin en azından karar verirken acele etmezsin acele işe şeytan ortak olur.istişare edersen ALLAH inşallah emelini niyetini hayırlı kılar
  • Paylaş
1

Hakan, Evet ticaret konusunda tayyip bey cidden örnek alınacak bir insandır. Ne ilgisi var demeyin. 12 yılda milli olan herşeyi sattı hamdolsun. Çok doğru bir tespit tüccar kafası ile ülkeyi yi yönetmek dahice bir buluş. Bencede bu yazıdaki örneğe uyun mesela ailenizde ki tüm malı sattırın, sonra bankalardan kredi alın borçlanmaktan korkmayın aileden hop sen ne yapıyorsun diyen olursa satılan maldan gelen paradan düzenli para verin onlar herşey yolunda sanacaktır. Siz kredi Çekerek yatırım yapın çok borçlusun diyene kredi kartını kapattık ya diyin ama bankalara olan borcunuzu söylemeyin. Uyanırlarsa benden önce iş yapan varmıydı Eyyy ailem diyin. İnanın sizi çok severler aslında canlarının sonradan nasıl yanacağını anlamazlar ama olsun siz satın ne kadar mal varsa. Tayyip bey güzel örnek. Çuvaladıkça dedenize çamur atın o sizi ekmekle besliyordu ben pasta yediriyorum deyin. Onlarda aslında bunun sattığınız tüm ailenin malı olduğunu görmeyecekler sizi el üstünde tutacaklardır. Tayyip bey iyi örnek.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

519 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları