Bilmek istediğin her şeye ulaş

İçimizdeki Da Vinci'yi çıkartmak için nereden başlamalıyız?

Sağlam bir eğitim almakla başlayabilirsin. Şu ayrıntıyı eklemek isterim, kendi adıma konuşayım, oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamam. Oyun oynarken aldığım zevki araştırma yapmada, sorgulamada ve ders çalışmada da alırsam alanımın en iyisi olurum. Sorduğun soruyla ilişkilendirelim; meraktan aldığın zevk çok önemli. Klişe gibi olacak, tutku derecesinde meraklı olmalısın bunu birinci şart olarak algıla. Leonardo'yu öne çıkaran etmenlerden birisi de adamımızın her şeye merak ve ilgi duyması. Yani; çok yönlülüğü, sanatla da bilimle de uğraşmıştır. Önemli detaylardan birisi de çok iyi araştırmacı olmalısın. İçindeki bu ateşi hep canlı tutmalısın.
  • Paylaş
2

Elif Zemzem, Cevabın beni büyük ölçüde tatmin etti, haklısın. :)

Öncelikle şunu diyeyim, içimizde bir Da Vinci varsa bile, bugün onu açığa çıkartmamız imkansızdır. Leonardo "bilim ve sanatın" birbirinden ayrı düşünülmediği bir dönemde yaşamıştı. Bizim gibi yaşamını devam ettirebilmek için günün sekiz saatini satmak zorunda değildi. Onun zamanında sanatçılar (burada "sanatçı" kelimesini sanatçı+bilim adamı anlamında kullanıyorum) , kral, kraliçe, vali vb. Gibi nüfuzlu ve zengin kişilerin himayeleri altına girerek çalışıyorlardı ve bunun için de yaşamlarını çalışmak için 8 saat ile kısıtlandırmıyorlardı, bütün hayatları hem yaşam hem de çalışma alanıydı. Dolayısıyla yaratıda bulunmak için daha özgür sayılırlardı. Ayrıca bildiğim kadarıyla Leonardo'nun farklı bir uyku düzeni vardı, 2 saatte bir 20 dakika uyur ve böylece tüm gün 6 saat uyumuş olurdu. Çalışmak, yazmak, okumak için kendisine 18 saat kalırdı. Ayrıca bu tür bir uyku sistemi zihni de açık tutarmış. Leonardo'nun zihnini canlı tutmak için yaptığı bir başka şey de tersten yazmak, ve tabiki bu yazdıklaını okumak -tersten okumak ve yazmak da beyin geliştirici bir antrenmandır. Bir diğer unsur da kendi alfabesini veya yazım işaretlerini oluşturmuş olmasıdır. Bu konuda yazılmış bir sürü kitap var, ben özellikle Da Vinci Gibi Düşünmek'i tavsiye ederim.
Elbette merak da önemli bir etken onun gibi olmak için, ama ilkokullarda yeşil yaptığımız nehirleri ısrarla maviye, veya kırmızı yaptığımız dağları yeşile boyamamız gerektiğini söyleyen eğitim sistemimiz olduğu sürece merakımız veya yaratıcılığımız da uzun süre canlı kalmaz. Zira bizdeki eğitim sistemi tamamen kişiyi/çocuklarımızı aptallaştıran, yaratıcılıklarını öldüren bir eğitim sistemidir.
Diğer taraftan ufak bir hesap yapalım, bir günde;
8 saat çalışıyoruz
8 saat (en iyi ihtimalle) uyuyoruz
2 saat (şehire göre 3 saat de olabilir bu) yol gidiyoruz
2 saat yemek yemeye ayırıyoruz
2 saat (gene en iyi ihtimalle) internet başında geçiriyoruz
2 saat de dışarda vakit geçirirsek,
içimizden çıksa çıksa bir sosyopat çıkar...
Velev ki 4 saatimizi boşalttık ve bunları kendimize ayırdık, resim, müzik vs. Türü bir kursa gitmek istiyoruz. Tabi ki bedava değil, maaşın yarısını bırakıyoruz her ay oraya ondan sonra. Sonra para yetmiyor, onun hesabı kitabıyla uğraşırken iyice ruh hastası oluyoruz...
Ha, hiç mi olmaz, hiç mi bir Da Vinci çıkmaz içimizden derseniz; çıkar elbette, ama bütün bunlardan vaz geçebilirsek... Ama geçemeyiz, çünkü en başta kapitalizm bize her şeyi satıyor... Ve bizim onları alabilmek için çalışmamız gerekiyor... .
  • Paylaş
1

Hakan, Konu konuyu açarmış:) uyku konusunda 20 dakikalık trans uyku hala çok kullanılan bir teknikmiş, 24 saatin yetmediği siyasiler, sanatçılar, bilim adamları kullanırmış. Hatta bir ara ismet inönü günlerce uyumayınca sormuşlar nasıl oluyor diye. Aynı cevabı vermiş 20 dakikalık uyku molaları veriyorum demiş. Bir psikiyatrist ev de bunun uyku değil trans hali olduğunu kolay bir teknik olduğunu ve gerçekten faydalı olabileceğini söylemişti.

Da Vinci göndermesi onun hangi özelliğine işaret ediyor pek anlaşılmasa da ben en bilindik tarafı olan resim olarak algıladım. Bu şekilde bakınca herkesin içinde bir Leonardo vardır diye düşünüyorum. Çöp adam çizebiliyorsan olay tamamdır. Çünkü Da Vinci'yi büyük kılan bizim bugünkü entellektüel algılarımız, adam 1519'da ölmüş yıl 2013 yani 2500 yılının insanları bugün çizeceğimiz çöp adamla bize de Da Vinci muamelesi yapıyor olabilir. E hadi çöp adam çizelim : )
  • Paylaş
2

Elif Zemzem, Sadece resim yapmasını kastetmedim. Da Vinci ressamlılıkla başlayıp mimarlık, mucitlik ve birçok şekilde kendini göstermiş biri. Ressamlık terimi oldukça yetersiz bence Da Vinci için. :)

Hakan, İçimizden, komple bir da vinci çıkarmak için oldukça ıkınmamız lazım o halde :))

İçimizde bir kaynak vardır, hemfikirim. Ama Da Vinci biraz fazla iddialı olmuş.
"İçindekini göremezsen sadece bir taştan ibaretsindir. " diyerek önce kendimizdeki değerleri öğrenmek gerekir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Elif Zemzem, Yine de ön yargılı da olmamak gerek bence. :)

Öncelikle işe içindeki da vinci'yi değil içindeki seni çıkarman gerektiğini anlayarak başlamalısın çünkü Da vinci'de içindeki başka birini çıkarmaya çalışsaydı bugün onun başarılarından söz edemezdik, da vinci de kimileri gibi sadece doğar yaşar ve ölürdü daha kendini keşfedemeden.
  • Paylaş
Kendini tanımaya çalışmalısın
  • Paylaş
Bence Da Vinci olunmaz Da Vinci doğulur.
  • Paylaş
2

Elif Zemzem, Yanıldığınızı düşünüyorum. :) Tesla da birçok kişisel özelliğini kardeşinin ölümünden sonra kazanmış, kendini eğitmiş. Da Vinci'den sonra gelmiş geçmiş en iyi bilim insanı Tesla'dır. :)

Serhat Ergüven, fikrinize saygı duyuyorum ama bence Tesla değil Einstein dır ayrıca Da Vinci sadece bilim adamı değildi ve bence Da Vinci ile Tesla yı veya Einstein ı karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmaya benzer.

Kendine inanman, yeteneğinin farkında olman, güdüye sahip olman, emek vermeye hazır olman vs. Bunların hepsi söylenebilir. Benim söylemek istediğim tek şey, bir kursa yazılarak başlama. Önce kısıtlama olmadan, aklına geldiği gibi, içinden geldiği gibi bir şey ortaya çıkarmaya çalış. Eğer sende bir şeyler uyandırıyorsa, eğitim alarak onu başkalarının da anlayabileceği ya da en azından başkalarına da zevk verebilecek bir hale getirebilirsin. Ama kuralsız başlamanı öneririm. Eğer işin bu kadar başındaysan tabii.
  • Paylaş
2

Elif Zemzem, Da Vincci serken onun sanatçı yönünü vurgulamak istememeiştim sadece, gelmiş geçmiş en büyük bilim insanı Da Vinci'dir; sonra da Tesla gelir. Çok yönlülüğü, beynini ve kendisini kullanmasını bilmesini hep takdir ettim. Bende potansiyel olduğunun farkındayım ama tam olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum doğrusu, fikirlerinizi almak istedim ben de. :)

Elif Zemzem, Bazı kelimeleri yanlış yazdığım için üzgünüm.

Eğer içinizde bir Da Vinci olsaydı çoktan dışarı çıkmış olurdu, yetenekler doğuştan gelir ve engel tanımazlar. Sonradan yapılabilecek tek şey o kendini zaten içinizden çıkartmış olan yetenekleri geliştirmektir. Leonardo küçük çocukluğundan itibaren iyi bir müzisyen ve ressamdı... .
  • Paylaş
Önce Gömlek düğmelerini aç sonra yavaş yavaş... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

978 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt