Bilmek istediğin her şeye ulaş

İçimizdeki demir oksijenle birleştiğinde neden paslanmaz?

Oksitlenme kalpte değil akciğerler de gerçekleşir.
Hemoglobin üzerindeki demir, Fe2+ halindeki bir iyondur. Bunu metalik demir gibi düsünmeyin. Bu Hemoglobin-Fe2+ kompleksi O2 ile birlesip, Hem Fe-O2 kompleksini olusturur. Burada da demirin yükseltgenme basamagi Fe3+ olur. Fe3+ ile O2 arasindaki bag zayif bir bagdir. Kolaylikla O2 ayrilabilir ki zaten bu sayede, kanimiz oksijen tasinmasinda kullanilabilir.

Yani hemoglobin üzerindeki demir, oksijen ile tepkime vererek pas OLUSTURMUYOR. Pas, demirin oksitlerine verilen isimdir. FeO ve Fe2O3 karisimidir.

Kisaca, hemoglobin üzerindeki demir iyonu, O2 ile zayif bir koordinasyon bagi olusturup kompleks olusturur, bunun pas ile bir ilgisi yoktur.
  • Paylaş
Arkadaşlar gerekli yanıtları vermişler. Bende mecazi bir yaklaşımda bulunup Hakan Günday'ın "Piç" adlı kitabından ufak bir sahneyi alıntı yapıyorum:

“Oksijenden. Oksijen yüzünden paslanıyoruz. Oksijen yüzünden yaşlanıyoruz. Oksijenle işimiz olmasaydı eskimezdik. Açıkta kalmış elma gibi çürüyoruz. Sen de o yüzden paslanıyorsundur. Oksijenden. ”
  • Paylaş
SayınSelim Ayaydın (@selimayaydin) arkadaşımızın açıklamasına göre demir paslanmıyormuş. Oluşan ilginç görünümlü oluşuma (Hem grubu) baktığımızda demirin çevresi zaten bir yığın atomla çevrili görünüyor. Acaba çevresi sarıldığı için mi paslanmıyor?

Kimya

  • Paylaş
5

Şaman, Ahanda demir ciğerde oksijenle bağlanınca okside olmuş olmuyormuş. O zaman soru devam ediyor, peki neden paslanmıyor :)

Aytaç Dicleli, Çünkü Fe 3+ olunca küresel simetri özelliğini kazanıyor yani kararlı oluyor ve Oksijenle bileşik yapma gereğini duymuyor. Kararsız elementlerin tek derdi vardır kararlı olup düşük enerjiye sahip olmak. Demirde bunu sağlamış

Şaman, Teşekkürler Aytaç hocam, kendine yetiyor diyorsunuz yani.

Aytaç Dicleli, Evet aynen öyle

Selim Ayaydın, Aytaç hocam yine yaptın seklini

Hadi buyur :)) evet yaw paslanması lazım :)
  • Paylaş
Hemoglobin, akciğerlerdeki kılcal damarlardan geçerken etrafındaki milyonlarca molekül içinden oksijeni seçer. Yöntemi ise son derece akılcı, bir o kadar da şaşırtıcıdır. Hemoglobin, oksijen atomlarını kendine has yöntemi ile adeta "yakalar". Ancak bu işlemin çok hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir, çünkü oksijen bağlandığı molekülleri okside etme özelliğine sahiptir.

Hemoglobin, oksijenin beraberinde getireceği bu tehlikeye karşı mükemmel bir sistemle var edilmiştir: Hemoglobin oksijeni taşırken ona tam olarak bağlanmaz, oksijeni tıpkı bir maşa ile tutar gibi bir ucundan yakalar ve götüreceği yere kadar bu şekilde taşır.
  • Paylaş