Bilmek istediğin her şeye ulaş

Marquez'in Kolera Günleri'nde Aşk kitabındaki Florentino Aruza hakkında ne düşünüyorsunuz?

Filmi de yapıldı.Düzenle
Filmi izleme fırsatım olmadı ama çok ilgi alanımda bir kitap olmamasına rağmen Marquez imzası olunca okudum. Marquez'in masalsı anlatımı bu kitapta da hakimdi.

Siz, kitap hakkında değil karakter hakkındaki düşünceleri merak ettiğinize göre gelelim Florentino'ya: Yarım yüzyıl yaşanan aşk, bu aşk uğruna verdiği mücadele, zengin olma çabaları. Ama 51 yıl kavuşmak için beklediği aşkına rağmen sayısız kadınla girdiği ilişki. Ve bu ilişkileri yine aşk diye tanımlaması. Hatta torunu yaşındaki öğrencisiyle yaşadıkları. Hiç bir ilişkisini bitirmeyip sürekli diyalog halinde bulunması ve bunları sürekli yazması. Sonunda asıl aşkına (!) kavuşma olanağının doğması... Bütün bunların ışığında aslında söylenecek çok şey var da kısaca ben Florentino'nun kalbinden daha fahişe bir kalp görmedim.
  • Paylaş
1

Okan Akçay, Kitabı okuduysan filmi izleme derim... Film basit kalmış

1

Gökhan Biçer, itaba ilgi duydum, ilgi duymamı, filmi sağladı. Marquez her ne kadar eserlerinin orijinal dili dışında bir dilde filmleri çekilmemesini arzu etmiş olsa da, benim ilgim bu -yazara göre- aykırı film sayesinde oldu. (Film, kitabın bir özeti ama iyi bir özeti, tavsiye ederim) Bu sayede kitabın İngilizce baskısını edindim ama okumakta epey zorlanmaya başladım. İlk önce sözlük kullansam mı diye düşündüm ama mesele bir sözcük meselesi olmaktan çok (dil meselesi olmaktan çok) bir edebiyat meselesi. Ne yapayım ben de, gittim kitabın bir de Türkçe baskısını aldım. Bir elimde İngilizce baskı, diğerinde Türkçe baskı. İyi oluyor ama. İlk önce İngilizce olandan bir paragraf okuyorum. Ne kadar anlayıp anlamadığımı Türkçe olandan sınıyorum.

Soruyu düzenleme imkanı bulamadım, zira romanın başkahramanının soyadı eserde Aruza değil Ariza olarak geçiyor.

Ariza aslında bir yönden birçok erkeği temsil eden bir karakter, o yön de eski aşkların unutulmaması konusunda. Bunu söylememin sebebi, Google ile ilgili okuduğum bir metinde, erkeklerin birçoğunun eski aşklarını arattıkları yazıyordu.

Ariza, tabir yerindeyse arap atı gibi sonradan açılıyor ama biricik aşkını da asla unutmuyor. Telgrafhanedeki amiri onu geneleve götürdüğünde ve kadınlarla yatmasını teklif ettiğinde, bakirliğini aşkına sakladığını söylüyordu. Gelin görün ki biricik aşkı evlenince ve bir başka kadın ona zorla sahip olunca işler değişiyor.

Genç Ariza aşkına o kadar bağlı ki, sevgilisinin babası, eğer kızını bırakmazsa onu tabancayla vuracağını söyledeğinde; Ariza, hemen kalbini gösteriyor ve 'buradan vurun' diyor.

Ariza, aşkı konusunda son derece sabırlı, emek veren bir insan. Hiç bir şey yapmamış gibi görünebilir yıllarca ama sırf sevdiği kadının mutluluğu için o kadının evlendiği adamla ters düşmemek için gayret etmeye çalışması bile bir emek sarfıdır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1373 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları