Bilmek istediğin her şeye ulaş

İd ve Ego nedir? Ego neden kötü bir şeydir?

İd birşeyin hemen olmasını istediğinde, ego bunun olması için 'ancak gereken şartlar sağlandığında olur' diyerek id'i dizginliyorsa, ego neden kötü olabiliyor?Düzenle
İd freudun tanımıyla irade dışı arzular isteklerdir, inat söyleminin ortaya çıktığı kavramdır. İlkel benlik de denebilir. İnsan freuda göre çeşitli savunma mekanizmalarıyla idi dengeler. Ana kaynağı cinsellik ve açlık gibi kontrol edilemez dürtülerdir. Ego ise idin bu ihtiyaçları doyuma ulaştırabilmesi sonucu benliğin oluşum sürecini tamamlamasıdır. Günümüz dünyasının egoyu kötü bir şey olarak tanımlaması yersiz olsa da durumun özünde Benlik; Alt benliğimizin oluşumunu evresel bağlamda tamamlayamaması durumunda kontrol edilemez bir hal aldığından ve zaman zaman kişilik bozukluklarına yol açtığından kötü olarak nitelendirilebilir. Ego kötüye kullanılabilir ancak kötü değildir.
  • Paylaş
İd demek bilinç dışı en ilkel istek ve arzularımız demektir. İd şimdi ve burada ilkeleri ile çalışır. Dürtüler ile hareket eder. Adeta 0-2 yaşındaki bir çocuk gibi istediklerinin hemen gerçekleşmesini ister beklemeye tahammülü yoktur. Cinsellik ve saldırganlık dürtüsü ile çalışır. Etrafta gördüğümüz çok saldırgan, kendini kontrol edemeyen ya da cinsel olarak kontrolsüzce saldırıda bulunan kişil idleri ile yani dürtüden hareket etmektedir.bu 0-2 yaş çocuğunun sahip olduğu bir davranıştır. Ego ise 3 yaştan itibaren gelişmeye başlar bizim bekleme kapasitemiz, sabrımız, olayları sindirebilmemiz tamamen egonun maharetleridir. Yani şunu diyebiliriz ki ego kapasitesi gelişmiş olan kişiler daha sağlıklıdır ve daha sorunsuz ilişkiler yürütür. Aynı zamanda düşünme, karar verme, seçim yapma gibi birçok yaşamak faaliyetlerimizi de ego yapar. Yani ego birçok şeydir. Ego aynı zamanda savunma mekanizmalarımızın geliştiği yerdir. Savunma mekanizması en temel tanımı ile: idden gelen dürtülerin başka bir kılığa bürünerek ve gerçek hayata uyum sağlayarak oluşmuş şeklidir. Bunlar bazen kişinin yaşamında işlevsel olacağı gibi bazen kişiye zarar verir. Temel olarak idden gelen dürtülerin rahatlaması için oluşurlar. Örnek olarak aşırı şüpheci birinin polis, için saldırganlık dürtüleri yoğun olan birinin cerrah olmasını verebiliriz. Tabii ki bu teoriyi tüm polisler ve cerrahlar için genelleyemeyiz. Fakat genel olarak kullanan ego ve egoist tanımı kendini düşünmek, büyüklenmecilik ya da bencillikler eş anlamlı tutulmaktadır ki bu yanlış bir kullanımdır.
  • Paylaş
Şu şekilde özetlenebilir bence :

Ego
  • Paylaş
1
Egosu olmayan insan olabilir mi ki ya ? Ego kötü bir şey değildir, açıkça söylemek gerekirse ben de bir egoistim .
  • Paylaş
1

Dilan Naki, İşte aslında egosu olmayan insan yoktur zaten. Sadece bu ego dengelemesinde problemler yaşayıp yenik düşerek egosunun yönlendirmeleriyle hatalar yapar bazı insanlarsa çoğunlukla egolarını kontrol edebilir ve bu durumda yoğun bunalımlar yaşamaz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1612 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları