Bilmek istediğin her şeye ulaş

İdeal anne-baba nasıl olmalı?

İdeal anne-baba yoktur. İdeal olma yolunda her gün yol kateden ebeveynler vardır.
 • Paylaş
Sorup soruşturmalı, araştırmalı ama hiçbirşeyi mutlak dogru olarak kabul etmeden, her durumun kendi icinde ozel oldugunu, herseyin bir istinasi oldugunu fark etmeli.
Doğruları yapmaya çalışmalı ama çok da kasmamalı.
asla ve asla stresli olmamalı
başka çocuklarla yada anne babalarla kıyas yapmamalı, yarışa girmemeli
bebekliğinden itibaren ona birey olarak davranmali
karnının doymasi ve saglıktan sonraki ilk sırada sevgi ve sıcaklıgın geldigini unutmamali, temizlik, giyim, duzen vs. hepsi sonraki aşamalar.
askeriye degil yuva yaratmalı
eşyalara çocuktan daha fazla deger vermemeli (dagitma, kırma, dokme, oturma, elleme)
3. Şahıslara cocuktan daha fazla deger vermemeli (misafir gelecek diye cocugun uyku duzenini bozmak ya da ayıplarlar bizi diye cocugun daginigini - aslinda oyununu- bozmak gibi )
 • Paylaş
Ideal anne ve baba, ilk once çocuklarina yeteri kadar ilgi, sevgi, şefkat verenlerdir.

Boylelikle çocuklar başkalarindan ilgi, sevgi ve şefkat beklemek zorunda kalmazlar.

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde, mükemmel çocuk yetiştirmek adına pek çok yanlışlar yapiyoruz...

Çoğu zaman kendi yapamadıklarımızı çocuklarımız yapsın isteriz.
Bununla birlikte en mükemmel anne baba tipi nasıl olur bunun arayışına gireriz.

Çocuklarımızı disiplin altına almaya çalışır, kendi değerlerimizi onlara çok küçük yaşlardan itibaren empoze etmeye başlar ve sürekli onlara bir şeyler "öğretmeye" çabalarız.

Bunların hepsi onların iyiliği içindir. Ancak bu eylemlerimiz genellikle onların incinmelerine, özsaygılarını yitirmelerine, yaratıcılıklarını, öğrenme ve keşfetme arzularını kaybetmelerine neden olur.

Sonra bu sevgisiz ve iletişimsiz ilişkilerin nasıl olduğunu, neden davranış problemleri çıktığını oturup düşünmeye başlarız.

Mükemmel olmaya çalışmak yerine, yaşamda öğrenme ve deneyimi merkeze alarak, çocuklarımızla olumlu bir iletişimde olmak, onların bizden saklayacak şeyleri olması yerine, söyleyecek şeyleri olmasını sağlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğunuzu önemsemek, sizden çok farklı fikirleri olsa da onu dinleyip, kabul gösterebilmek ve ona değerli olduğunu hissettirmek onun benlik algısı için çok önemlidir.

Anne babalar mükemmel değildir, insandır.
Dolayısıyla sürekli doğru davranamaz, ama doğru iletişim kurma çabası içinde olabilir.

İdeal anne ve baba olmadan önce kendinize şu soruları sorun :

* Çocuğunuz sizin düşündüğünüz gibi düşünmek zorunda mı?

* Sizinkinden çok farklı bir görüşü anlamaya çalışabilir misiniz?

* Çocuklarınızın bu karmaşık dünyayı kendi gözleriyle görmesine izin veremez misiniz?

* Kendiniz çocukken hayat ile ilgili düşüncelerinizin neler olduğunu anımsayamaz mısınız?

* Onları isyana teşvik etmeden kendinizi ifade edebilir misiniz?

* Ebeveyn olmaktan kaynaklanan güç ve otorite olgusu yerine, bir bireyin hayatı anlamasına rehberlik etme fikrine alışabilir misiniz?

* Çocuklarınızla dürüst ve saydam bir ilişki kurabilir misiniz?
* Beyaz bile olsa yalanlarınızdan vazgeçebilir misiniz ?

* Onların sorumluluk alabilmeleri için, kontrol etmekten vazgeçebilir misiniz?

* Sizin isteklerinizi yapmaları yerine, yaşamlarında kendi seçimlerini yapmalarına izin verebilir misiniz?

* "Ben haklıyım" diye düşünmek yerine "Acaba ne hissediyor" diye düşünebilir misiniz?

* Çocuklarınızı değiştirmeye çalışmadan, onları keşfetmeyi ve içlerindeki zenginlikleri görmeyi deneyebilir misiniz?

* Çocuklarınızın kendi sorunlarını çözebileceklerine dair onlara güvenmeyi deneyebilir misiniz?

* Onları size bağımlı, bir uzantınız olarak görmek yerine, bağımsız ve özgür görebilir misiz?
 • Paylaş
Olması gereken, kendinden emin, çocuğun davranışlarına göre davranış değiştirmeyen kararlı ebeveyn modelidir.
1- Her şeyden önce iyi anne-baba olmanın yolu ebeveynlerin işbirliği halinde ve istikrarlı davranmalarından geçer.
2- İdeal ebeveynlik için okumaktan ve çeşitli eğitim çalışmaları ile kendinizi geliştirmekten geri durmayın.
3- Hayırlı evlat sahibi olmak istiyorsanız hayırlı ebeveyn olmak için çaba sarf etmeli ve dua etmelisiniz.
4- Ebeveynlik eğitimi evlilik öncesine dayanır.
5- Evlilik öncesi taraflar, birbirlerini değerlendirirlerken, kendilerine emanet edilecek çocukların anne-babaları olacaklarını düşünmelidirler. “Ben bu şahısla evlenmek istiyorum; ama acaba ebeveynliği nasıl olur? Asabiyetini ben kaldırabilirim; ama ya çocuklar” diye düşünebilmeli ve hassas bir şekilde irdelemelidir. Çünkü evliliğin yegâne amaçlarından biri Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamaktır. Bu nedenlerle muhatabın irdelenebilmesi için bireyin ebeveynliği bilmesi gerekir.
6- Evlenmeyi düşünen bireyler kuracakları Aile ve yetiştirecekleri çocuklar için evlilik öncesi çeşitli eğitimlere katılabilir, danışmanlık hizmeti alabilirler. Böylece evlilik öncesinde veya sonrasında karşılaşabilecekleri sorunlara hazırlıklı olabileceklerinden hata yapma ihtimalleri en aza inecektir.
7- Etkili ebeveynliğin sağlanabilmesi için bir diğer şart eşler arası münasebetin Pozitif olması gereğidir. Karı-koca arası tartışmaların yoğun olduğu bir ev ortamında çocukların da psikolojileri kendilerine Negatifdavranılmasa bile negatif bir biçimde etkilenir.
8- Kendisini tanımlayabilen birey zamanla kendisinde mevcut bulunan negatif, bir başka ifade ile değiştirebilecekleri hasletleri değiştirebilir, geliştirilmesi gerekenleri geliştirebilirler.
9- Nasıl bir insan olduğunuzun farkında mısınız? İyi anne-baba olmadan önce iyi bir birey olmalı, negatif özelliklerinizi terbiye etmelisiniz.
10- Nasıl bir evlat sahibi olacağımız bizim elimizde değil. Ama nasıl bir anne-baba olacağımız bizim elimizde. Ve tercih edilen anne-babalar olursak zamanla tercih ettiğimiz gibi çocuklar yetiştirir ve tercih edilen bireylerin oluşmasına vesile oluruz.
11- kadının, erkeğe oranla bedensel gücü daha zayıftır; ancak kadın duygusal anlamda erkekten daha güçlüdür ve devam eden sıkıntılara karşı daha sabırlıdır.
12- Kadının eve yaydığı enerji evi tesir altına alabilecek güçtedir. Bu nedenle denilebilir ki; annelerin evde pozitif oluşları evin diğer fertlerine yansıyacaktır. Yani annenin psikolojisi ve evde yaydığı enerjinin çocuğun ders çalışma performansına da, beyin stres atma sürecine de yansıyacağı anneler tarafından unutulmamalıdır.
13- Anne-babalık duygularını yaşamak için çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu duyguyu yaşatmaları dışında, evliliğinizi pozitif yansımaları olması veya ev içi hareket ve mutluluğunu sağlamaları açısından çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bunun dışında ebeveynlik bireyin olgunlaşma sürecini hızlandırır.
14- Gebelik dönemiyle birlikte çocuk eğitimi aktif bir biçimde başlar. Bu dönemde çocuk sahibi olacak çift, çeşitli kitaplar ve eğitim çalışmaları ile kendilerini geliştirmeli, anne karnındaki bebeği olumlu etkilemesi için çeşitli musiki vb. müzikler dinlettirmeli, anne adayını stresten uzak tutmaya çalışmalıdırlar.
15- Çocuklarınızın ilk pedagogu siz olmalısınız. Bu nedenle çocuğunuzu gözlemlemeli, gözlem yaparken de objektif ve önyargısız olmalısınız. Bir sorunla karşılaştığınızı düşündüğünüzde ise durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısınız.
16- Sabır olmadan asla!!! ... Ebeveynliğin birinci şartı sabırdır. Çocuğunuzla olumlu ilişkiler mi geliştirmek istiyorsunuz? İşte yapmanız gerekenler:
* Empati kurun. Yani kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak düşünün ve onu anlamaya çalışın.
* Karşılıklı saygıya önem verin.
* Her şeye rağmen sevin.
* Çocuğunuza zaman ayırın.
* Çocuğunuza değer verin ve bunu hissettirin.
17- Bir ebeveyn mütebessim olmalıdır. Aynaya bakın ve söyleyin lüften; çocuğunuza karşı genelde mütebessim misiniz?
18- Etkili bir ebeveynlik için olmazsa olmaz şartlardan biri ise çocuğunuzu her şeye rağmen sevmeniz ve ona saygı duymanızdır. Çocuklarınıza karşı iyi kalpli ve kararlı olun.
19- Önce anlayın sonra davranın. Önce ruhunu ve bilinçaltını çözmeye çalışın sonra çocuklarınıza tepkilerinizi şekillendirin. Lütfen dinleyip anlamadan, çocuklarınızın amaçları ve düşünceleri konusunda fikir sahibi olmadan çocuklarınıza tepki vermeyin.
20- Zayıf yönlerinizi göstermeyin. Duygusallığını veya katı otoriteyi amacına ulaşmada kullanan ebeveyn zayıf ebeveyndir.
 • Paylaş
Tek kelimeyle "bilinçli" olmalıdır.
 • Paylaş
-Cocugunun bir birey oldugunu goz ardi etmeden onunla iletisim kurmalidir.
-Onun yerine karar vermemeli, istek ve dusuncelerini daima dinlemeli/saygi duymali.
-Surekli cocugunun pesinde dolanip onun her istedigini yapmamali.
-Kendi basina bir seyler yapmasini ogretmeli.
-Siddet kismini soylemiyorum zaten.

Yuzeysel olarak bu sekilde diyebilirim.
 • Paylaş
İdeal anne baba, bebek sahibi olmayı planlamadan önce alması gereken sorumlulukların farkında olmalı, çocuğun bakımından eğitimine, ebeveynin hayatını değiştireceği gerçeğine hazırlıklı olmalı. Kendisini nelerin beklediğini öngören, bunları kabullenme bilincine varmış bayan ve erkekler ideal anne baba adayı olurlar bence. Evli olmadığımdan birinci dereceden bilemiyorum tabi ama özveri ve sabır anahtar kelimeler olmalı sanırım. Anne baba olan herkes, bilmediği mesleği yapan insanlar gibi sürekli araştırma öğrenme sürecinde olmalı, okumalı. Çocuklarına iyi şeyler katabilmek için önce onlara doğru model olmaları gerektiğini bilmeliler. Yalan söylemek yanlış bir davranışsa çocuklara yalan söyleyerek tam tersi şekilde egitmemek gerekir onları mesela. Dikkatli gözlemciler olmalılar çocukları ve çevresinde olan her şey ve herkes için. Onun dışında bence en önemlisi ; çocuklara birey olduğunu hissettiren değerli yaklaşımlar içerisinde olmak gerekir. Çocuğun yapabileceği şeyler konusunda onun gelişim düzeyi ölçüsünde beklentide olmak, bununla beraber sorduğu sorulara içtenlikle, küçümsemeden, saygıyla, anlayabileceği cümlelerle, mantıklı açıklamalar getirmek, seçimlerini önemsemek, onlara yapılabilecek şeylerin hangi şartlarda yapılabileceğini güzelce açıklayarak onları istekleri karşısında seçeneksiz kalmaktan kurtarmak gerekli. Ayrıca çocukları şımartmak bence bir anne babanın kendi evladına yapacağı en büyük kötülük. Elbette çocukları seveceğiz, ilgileneceğiz, kendilerini her anlamda güven ve huzur içinde hissetmelerini sağlayacağız. Yine de bunu yaparken çocukları gerçek hayattan koparmamak gerek. Olabildiğince hayatta karşılaşacağı yaklaşımları tanımasını sağlamalıyız. Biz çocuklarımızı el bebek gül bebek nazlarız, her istediğini veririz de arkadaşlarıyla oyun kurmada sorun yaşadığında hiç bir şey yapmadan çözümün istediği gibi gelmesini beklerse oyun dışı kalır ve yaşadığı duygu durumunun tek sorumlusu, onu gerçek hayattan uzak tutan, kendi korumamıza seçimlerimize muhtaç bırakan bizler oluruz diye düşünüyorum.
Bu sorunun cevabı daha da uzatılabilir tabi, bunlar belki önemli bir kaç noktasından ibaret...
 • Paylaş
Ödülcü olmamalı 1kere ya hayvanlar gibi okul gectiğinde hediye almalar falan bunlarla büyütmemeli tektipleştirmemeli o burayı kazan sana bunu alcam olayı cok absürd snki parkuru gecen köpeğe mamasını vermek gibi bence önce burdan başlamalı
 • Paylaş
İdeal anne baba çocuklarının önünde tartışmamalı
 • Paylaş
İdeal anne baba çocuğunun da birey olduğunu (olacağını) bilmeli. Tek fark ebeveynler başta daha yetişkin oluyorlar. (Malumunuz) Büyüklük dediğin çocuk konuşana kadar geçerli. Bir bebek yetişkinlerden daha çok "gözlem" yaptığından, onlardan öğrenebileceği çok farkındalıklar olduğunu da unutmamalı. Ama her şeyden önemlisi sevmeli. Çok sevmeli.
 • Paylaş
2013 yılının Mart ayında blogumda "Baba olmak" üzerine şunları yazmıştım. En azından sorunun yarısının cevabını içerebilir.

Eh hepimiz baba olmayı öğreniyoruz, bazılarımız daha iyi, bazılarımız daha kötü öğrenciler olsak da sonuçta bir şekilde “baba olmak” nedir kavrıyoruz.
Bu konuda oğlum için okuduğum ne kadar ıvır zıvır varsa hep belirli temellerden bahsediyor. Bunları da not almıştım zamanında, şimdi çıkaralım kara kaplı defteri notları burada paylaşalım istedim.
 • Çocuğunuzla vakit geçirmenin tadını çıkarın…
  İnanın bana aslında çok da vaktiniz yok. Hele benim gibi boşanmış ve çocuğunu sadece haftada 2 gün gören bir baba iseniz. Bu durumda da elinizdeki vakti onunla mutlu olmak için değerlendirin.
 • Başta zor gelen her olgu zamanla kolaylaşacaktır…
  Oğlum dünyaya geldikten sonra ilk bir kaç ay çok zor geçmişti. Bezini değiştirirken bir yeri kırtladı mı geçirdiğim panik ataklardan tutun da, doğumunun haftası olmamışken sarılıktan hastaneye götürmemize kadar. Ama zaman içinde bunların hepsini kolaylıkla aşacak hale gelebiliyorsunuz. Yeter ki pes etmeyin.
 • Annenin görevi ayrımı yapmayın, sorumluluklarınızı paylaşın…
  Bekar bir baba olunca bu maddeye pek ihtiyacınız kalmıyor haliyle ama evliliğiniz devam ediyorsa eşinizle görev ayrımı yapmayın. Nasıl çocuğunuzu ayıramayacaksanız, sorumlulukları da ayıramazsınız. Bez değiştirmek, yemek yedirmek gibi yüzlerce yükümlülüğü kaçmadan, severek yapmayı öğrenin.
 • Sevginizi göstermeyi öğrenin…
  Çocuklar imalarla vakit geçirmeyi sevmiyorlar, uzaktan sevmek de anlamsız inanın bana. Ona sarılmayı, onu kucaklamayı ve öpmeyi asla ihmal etmeyin. Bu hem sizi, hem de onu daha çok mutlu edecektir.
 • Çocuğunuzun seçimler yapmasına imkan verin…
  Çocuklar büyüklerin yaptığı şeyleri taklit etmeyi sever. Büyük olmak ise temelde seçim yapma özgürlüğüdür. Bırakın kendi seçimlerini yapsın, siz devamlı yön vermeyin. Giyeceği ayakkabıdan, mayosuna kadar olabilir mesela. Kendine güvenen bir çocuk yetiştirmeyi kim istemez?
 • Sabır her daim gerekli şart…
  Evet, çok sevdiğiniz DVD setiniz çizikler içinde kalacak, o özenerek aldığınız takım elbiseniz de lekelenecek. Bunlar sadece başlangıç ve dahası da gelecek. Önemli olan çocuğunuza karşı metanet ve sabır içinde yaklaşmanızdır.
 • Espri anlayışınız olsun biraz…
  Gülmek ve güldürmek keyifli, hele gülen çocuğunuzsa. Onun eğleneceği şeyleri yapmayı, güleceği esprilere odaklanmayı öğrenin.
 • Onlara kitap ve hikayeler okuyun…
  Ona kitaplar almak yetmiyor, ona bir baba olarak okuyun o kitaplardaki hikayeleri, masalları. Hatta biraz da canlandırın bu hikayeleri. Görün bakın, nasıl mutlu olacak.
 • Ortalıktan kaybolmayın…
  Evli veya bekar olmanız farketmez. Çocuğunuza ayırabileceğiniz bir vaktiniz varsa çocuğunuza ayırın. Elinde telefonu, çocuğunun yüzüne bakmadan vakit geçiren tiplerden olmanız bugün çocuğunuzu üzecektir, ama yarın ibre sizin aleyhinize de döner.
 • Bırakın oyun oynasın…
  Çocuğunuz oynamak istiyorsa oynasın. Yok yorulurmuş, yok üstü kirlenirmiş hikaye… Eğer oyun vaktindeyse kısıtlamayın çocuğunuzu. Bırakın oynasın.
 • Hayal gücüne hitap edin…
  İster bulutları şekillere benzetin, ister başka yollar bulun. Ama zaten fıldır fıldır çalışan o taze hayal gücünü baltalamayın, aksine destekleyin. Çocuğunuzun yaratıcılığını kuvvetlendirmekten kimseye zarar gelmez.
 • Televizyon ve bilgisayar oyunlarını kontrol edin…
  Eğer çocuğunuzun hayatı bilgisayar oyunu veya televizyon başında geçiyorsa siz ne yaparsınız? Evet, bilgisayar oyunu da oynayacak, televizyon da izleyecek ama diğer aktivitelerini aksatmadan. Burada da kontrol görevi sizde.
 • Kırmadan HAYIR demeyi öğrenin…
  Terslemek sadece çocuğunuzu üzmeye yarar, ama çocuğunuzun da her isteğine evet dememeniz gerektiği aşikar. Bu yüzden çocuğunuza hayır diyecekseniz ya neden hayır dediğinizi izah edin, veya hayır dediğiniz olguyu telafi edecek başka bir olguyla karşılık verin.
 • Annesine saygılı olun…
  Benim gibi boşanmış olabilirsiniz. Hatta yüzünü görmek bile istemeyebilirsiniz eski eşinizin. Ama o çocuğunuzun annesidir ve ona karşı çocuğunuzun yanında daima nazik ve saygılı olun.
  Evliyseniz zaten bu öğüt değil bir şart. Evli olduğunuz eşinize de saygılı olamıyorsanız, hele de çocuğunuzun yanında o zaman boşanma olayını ciddi ciddi düşünebilirsiniz.

  Zira aşk, sevgi bitebilir, evlilik ise sadece SAYGI bittiği zaman sonlanır.

Sonuçta tüm saydıklarımın temeli belli.
Çocuğunuzla ilgilenecek ve onu anlamaya çalışacaksınız. Eğer bunu başarabiliyorsanız gerisi kendiliğinden gelecektir.

Yazının orjinal adresi :bekarbaba.wordpress.com/2013/03/26/iyi-b. . .
 • Paylaş
Örnekle açıklayayım :

Kızını yada oğlunu salondaki üçlü kanepeye oturtur.

Arkadaşlarından biri salon kapısından bağırır : ta ta taaaa taaa kırmızı başlıklı kız..

Anne , kırmızı başlıklı kız kostümü ile girer ve oyun başlar.. Baba kurt olur , arkadaşlardan biri avcı biri de büyükanne..
Amatörce tasarlanmış kostümler , minik mesajlar içeren şarkılar vs..

fakat masal başkadır ;
Kurt ölmez, büyükanne ölmez ; öyle bir kurgu yapılır ki kimse ölmez . Karnı yarılıp içine taş doldurulmaz.
Kurt ikna edilir , hatta karnı doysun diye bir takım yiyecekler paylaşılır ve doğal hayata dönmesi yönünde öğütlenir. Avcıya da abuk sabuk avlanma , doğada her canlının yaşam hakkına saygı duy vb ifadelerle , samimi ve içten öğütlerde bulunulur. Şarkılar söylenir finalde minik kızı da içeren bir halka yapılır ve dans edilir.

Kırmızı başlıklı kızın sepetindeki ev yapımı pasta börekler yenir. Büyükanne sap gibi klübesinde tek bırakılmaz ; yalnız ve ölüme terkedilmiş bir yaşlı değildir artık.Gerekirse evin yanına küçük bir klübe yapılır ve büyükanne o klübeye taşınır ; onun klübesi de ihtiyacı olan bir aileye verilir.

Bu vb öğretilerle eğlenerek , oynayarak verilen mesajların daha akılda kalıcı olduğunu düşünüyorum.

Hört hürt yerine , gülmek ve güldürmek , bir şeyi anlatırken ona saygı duyarak (aklına) ve ilerde aynı şekilde insanlara saygı duymasının temellerini atarak ilerleyen ebeveynler olmak..

Benim hayalim bu..

Selamlar
 • Paylaş
İdeal insan yoktur. Bu nedenle ideal anne baba da olamaz. İdeale yakın olabilir. Çevreye bakıp yapılan yanlışları yapmamak gerekir. Bu konuda eğitim almak, yazılan kitapları okumak ve büyüklerden öneriler almak başlangıç olabilir.
 • Paylaş
1

Nafiye Doğru, Ideal anne baba kime göre çocuğa mı anne babaya göremi biz yetişkinler kendimizin idal oldunu sanıp bir çok hata yapıyoruz ne yazık ki yapmamız gereken artık bir anne yada baba oldunuzun bilincine varmak ve çocuğumuzla her anının tadını çıkarmak onun seviyesine inmek en önemlisi empati

Çocuklarını anlamalı , çok sıkmamalı .
 • Paylaş
 • Etkili ebeveynliğin sağlanabilmesi için bir diğer şart eşler arası münasebetin pozitif olması gereğidir. Karı-koca arası tartışmaların yoğun olduğu bir ev ortamında çocukların da psikolojileri kendilerine negatif davranılmasa bile negatif bir biçimde etkilenir.
 • Kendisini tanımlayabilen birey zamanla kendisinde mevcut bulunan negatif, bir başka ifade ile değiştirebilecekleri hasletleri değiştirebilir, geliştirilmesi gerekenleri geliştirebilirler.
 • ,Nasıl bir insan olduğunuzun farkında mısınız? İyi anne-baba olmadan önce iyi bir birey olmalı, negatif özelliklerinizi terbiye etmelisiniz. ,
 • Nasıl bir evlat sahibi olacağımız bizim elimizde değil. Ama nasıl bir anne-baba olacağımız bizim elimizde. Ve tercih edilen anne-babalar olursak zamanla tercih ettiğimiz gibi çocuklar yetiştirir ve tercih edilen bireylerin oluşmasına vesile oluruz.
 • Kadının, erkeğe oranla bedensel gücü daha zayıftır; ancak kadın duygusal anlamda erkekten daha güçlüdür ve devam eden sıkıntılara karşı daha sabırlıdır.
 • Kadının eve yaydığı enerji evi tesir altına alabilecek güçtedir. Bu nedenle denilebilir ki; annelerin evde pozitif oluşları evin diğer fertlerine yansıyacaktır. Yani annenin psikolojisi ve evde yaydığı enerjinin çocuğun ders çalışma performansına da, beyin stres atma sürecine de yansıyacağı anneler tarafından unutulmamalıdır.
 • Anne-babalık duygularını yaşamak için çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu duyguyu yaşatmaları dışında, evliliğinizi pozitif yansımaları olması veya ev içi hareket ve mutluluğunu sağlamaları açısından çocuklarınıza ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bunun dışında ebeveynlik bireyin olgunlaşma sürecini hızlandırır.
 • Gebelik dönemiyle birlikte çocuk eğitimi aktif bir biçimde başlar. Bu dönemde çocuk sahibi olacak çift, çeşitli kitaplar ve eğitim çalışmaları ile kendilerini geliştirmeli, anne karnındaki bebeği olumlu etkilemesi için çeşitli musiki vb. müzikler dinlettirmeli, anne adayını stresten uzak tutmaya çalışmalıdırlar.
 • Çocuklarınızın ilk pedagogu siz olmalısınız. Bu nedenle çocuğunuzu gözlemlemeli, gözlem yaparken de objektif ve önyargısız olmalısınız. Bir sorunla karşılaştığınızı düşündüğünüzde ise durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısınız.
* Karşılıklı saygıya önem verin.
* Her şeye rağmen sevin.
* Çocuğunuza zaman ayırın.
* Çocuğunuza değer verin ve bunu hissettirin.
 • Bir ebeveyn mütebessim olmalıdır. Aynaya bakın ve söyleyin lüften; çocuğunuza karşı genelde mütebessim misiniz?
 • Etkili bir ebeveynlik için olmazsa olmaz şartlardan biri ise çocuğunuzu her şeye rağmen sevmeniz ve ona saygı duymanızdır. Çocuklarınıza karşı iyi kalpli ve kararlı olun.
 • Önce anlayın sonra davranın. Önce ruhunu ve bilinçaltını çözmeye çalışın sonra çocuklarınıza tepkilerinizi şekillendirin. Lütfen dinleyip anlamadan, çocuklarınızın amaçları ve düşünceleri konusunda fikir sahibi olmadan çocuklarınıza tepki vermeyin.
 • Zayıf yönlerinizi göstermeyin. Duygusallığını veya katı otoriteyi amacına ulaşmada kullanan ebeveyn zayıf ebeveyndir.
 • Paylaş