Bilmek istediğin her şeye ulaş

İdeal karbonhidrat, yağ ve protein oranı nasıl olmalıdır?

Normal bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat ünite miktarı 70- 75 arasındadır. Her gün bu miktarda karbonhidrat alan kişi kilosunu dengede tutar ve şişmanlamaz. 70 ünitenin altında karbonhidrat alan kişi ise kilo verir. Bir muzun karbonhidrat değeri 22, portakalın 28 ve armutun 18dir. Bir dilim ekmek 12, bir şekerli çay 12 ve kola ise 23dür.

İdeal yağ oranı kadında % 21-24 arasında erkekte ise % 14-17 arasında olmalıdır.

Sağlıklı bir kadın ve erkekte ise günlük alması gereken protein oranı, kilogramı başına 0,8 gr olarak hesaplanmıştır. Normal olarak 45-60 gr protein almak gereklidir.

  • Paylaş
1

Ceyhun Özcan, burdaki 70 ünite derken birim ney gram mı?.. bunu okurken yediğim browni nin arkasında 55g varmışta :O

Kişinin günlük alması gereken karbonhidrat, yağ veya protein miktarının gram olarak net bir değer vermek mümkün değil bu değerler kişiden kişiye değişir yani kişiye özeldir. Bunun nedenleri arasında kişinin kilosunun, yaşının, fiziksel aktivitesinin farklı olması ve herhangi bir hastalığı varsa buna bağlı olarak değişebilir.Besin öğelerinden alınan enerji oranları sağlıklı bireyler için karbonhidrat %55-60, protein. %12-15, yağ %25-30 şeklinde olabilir.
  • Paylaş
Günlük aldığımız toplam enerjinin %55-60 'ı karbonhidratlardan, %25-30 u yağlardan, %12-15 i proteinlerden gelmelidir. Ancak bu oran, normal vücut ağırlığına sahip sağlıklı bireylerin alması gereken oranlardır. Bu oranlar hastalıklara, bireyin beden kitle indeksine ve hamilelik, ağır işlerde çalışmak gibi durumlarına göre farklılıklar gösterir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2137 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Vücuttaki ideal yağ oranı nasıl olmalıdır?

  • Vücuttaki ideal karbonhidrat oranı nasıl olmalıdır?

  • Vücuttaki ideal protein oranı nasıl olmalıdır?