Bilmek istediğin her şeye ulaş

İdeolojiye göre mi oy verilmeli hizmete göre mi?

Tabii ki hizmete göre oy verilmelidir. İdeoloji karın doyurmaz, sırtınıza bir hırka almaz, hastahane, okul yapmaz. Uygar ülkelerin bazılarında hükumet değişir ve eski hükumetin bazı bakanları değiştirilmez bile. Adam altındaki kadroyla iyi çalışıyordur, onu değiştirmek sadece iş gücü kaybına neden olacaktır. Tabii uygar ülkelerde de rüşvet falan gibi şeyler ufak tefek olsa da kimse 4 milyar TL kadar örtülü ödenekten harcayıp hesabını vermeden bir de bir üst basamağa çıkamaz.

Alınan hizmet iyi değerlendirilmelidir. Kaç kilometre yol, kaç hava alanı, kaç imam hatip okulu, kaç cami yapıldığı, kaç ton kömür ve makarna dağıtıldığı hizmetin ölçütü olamaz. Bir hükumetin vermesi gereken hizmet halkın genel refah seviyesini arttırmaktır. Bunun içine asgari ücret de girer, emekli maaşları da, atanamayan öğretmenler de, batan firmalar da, iş güvenliği de, mal, can, ırz güvenliği de, çiftçinin subvansiyonları da, demokratik hakların kullanılma özgürlüğü de, bağımsız yargı da, bağımsız basın da, kaliteli şehircilik de, tüketici fiyatları da enflasyon da... Gibi örnekler çoğaltılabilir.

Bilinçli, az biraz eğitimli bir halk da bakar; bu hükumet döneminde refahım ne kadar arttı? Artık kamyonlardan kafama atılan kömüre muhtaç değil miyim? İyi bir iş sahibi mi oldum ya da onu buldum mu? İşime, evime giderken kullandığım araçlar/yollar güvenli mi, insan gibi mi gidip geliyorum yoksa balık istifi mi. Annem babam emekli maaşlarıyla geçinebiliyorlar mı? Çocuğumun geleceği için duyduğum kaygı azaldı mı? Sokaktaki dilenciler azaldı mı? Yaşadığım çevre güzel mi, yeşilliği yeterli mi? Gibi bir çok kriteri değerlendirir ve toplanan vergiler karşılığı verilmiş olan hizmeti notlar. Tam işte onu da sandıkta belirtir. 600 yıl imparatorlukla güdülmüş bir halktan tabii ki bunları bekleyemeyiz ama oy hepimizin refah seviyesini arttırana verilmeli gayrısı vurdumduymazlıktır.
  • Paylaş
1

Halil Ipci, Akparti neden 12 yil iktidar sonunda oylarini %50 civarda artirabildigini bu yorumda mevcut.

"... Toplum zıvanadan çıkmış. Cinayet cinayeti kovalıyor. Akıl susmuş ve mefhumlar (kavramlar) cehennemi bir raks içinde tepinip duruyor. Sloganlar yönetiyor insanları. İdeolojiler yol gösteren birer harita değil, idrake giydirilen deli gömlekleri. Aydın dilini yutmuş; namlular konuşuyor.'' (C.MERİÇ, Bir Facianın Hikâyesi, Umran Yay., Ank. 1981, s. 1)


Cemil MERİÇ sağcı-solcu çatışmalarının olduğu dönemini anlatırken usta kalemiyle döktürüvermiş en öz ifadelerini. İdeolojiler toplumların vazgeçilmezleridir ve güçlenerek de ilerleyecektir lakin ideoloji, insanlarını bir çok şeye ''kör'' de yapabilir. İşin özü yerelde(belediye seçimi, muhtarlık vs.) hizmete, toplum yönetiminde(başbakan, cumhurbaşkanlığı, parti vs.) ideolojilere önem vermek gerekir kanaatimce. İdeolojilerin öneminin olmadığı bir Türkiye hayali ise tabi ki ütopya olacaktır.
  • Paylaş
E zor soru açıkçası. Yani gönül ideolojiden yana. Ama amacın hizmet edecek adamın seçilmesi olunca, hizmete verilmeli. Yani ikisi birden olsa ideoloji ve hizmet. Yalnız bizim ülkemizde sözüm ona ideolojilerin hizmetlerini görememekteyiz.
  • Paylaş
4

Erdi Gündüz, ideoloji kalıbına sıkışıp yanlışa sürüklenirsek peki? yani ideolojimiz ne ise doğruyu yapacak olan o ideolojinin lideridir diyebilir miyiz?

Belgi Saygı, Zaten lider olmayı başaran, malı kapıp götürüyor . .

Erdi Gündüz, orası da çok ayrı bi konu tabi

Halil Ipci, Istanbul susuzluktan kivranirken, sokaklar delik desik, toz, toprak, camurlu ve cöp yiginlari ile donatilmis halini, CHP döneminde ekmek, sigara, sivi ve kati yag karne ile dagitildigini bilmeyebilir yada görmezden gelebilirsiniz.

Akpartiye en fazla yarisi ideolojik nedenlerle oy veriyor.
Yani %25i anca. Gerisi hizmete verdigi asikar.
Iktidar süresince oylarin artmasi da bundan.

Bunu görmek icin cok zeki olmaya da gerek yok aslinda ...

Hizmet yapanın ideolojisi hizmettir... Yani ister hizmet de ister ideoloji de ama ideolojisi hizmet olanın ideolojisini de
  • Paylaş
Bana kalırsa belediye seçimlerinde hizmete, genel seçimlerde ise hem hizmet hem de ideolojiye göre seçim yapılmalıdır. Esas olan ise tahta çıkacak olanın (taht diyorum çünkü ülkemizde böyle bir algı oluşmuş durumda) ülkeyi, illeri yükseklere taşıyıp taşımadığı ve ülke yükseklere taşınırken sadece rakamlarla değil, halkın da bu yükselişten yararlanmasını sağlayabilmektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

207 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları