Bilmek istediğin her şeye ulaş

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Hangi hastalıklar idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyebilir?

İdrar yolunun herhangi bir bölümünde enfeksiyon çıkmasıdır. İdrarda normalde bakteri bulunmaz, dıştan gelen bakteriler böbreğe girer ve çoğalırsa bu hastalık oluşur.En başlıca belirtisi sık işeme ve çok az idrar çıkmasına rağmen, işeme ihtiyacı duyma ve idrar yolunda yanmadır. İdrarda kan, bulanık ve kötü kokulu idrar, idrarda irin gibi belirtileri olmasının yanında bazı hastalarda belirti görülmez.
İdrar Yolu Enfeksiyonu
Basil hücrelerinin yer aldığı bir idrar tahlili...

İdrar yolları enfeksiyonunun prostat, şeker hastalığı ve glukoz tolerans bozukluğu ile ilgisi vardır.

Bu hastalık günümüzde 2 haftalık bir sürede antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.
Evde bol su içmek, sık işemek, şeker ve şekerli gıdalardan kaçınmak, ve C vitamini almak, enfeksiyonun süresini kısaltır. Ancak bel ağrısı devam ederse bu böbrek enfeksiyonu olabileceğine işaret edebilir, işemede ağrı devam ederse, idrarda kan varsa, ateş varsa doktor görülmelidir.

Korunma Yöntemleri
  • Cinsel ilişki öncesi ve sonrasında cinsel bölgenin temizlenmesi.
  • Anal seks yapan erkekler prezervatif takarak bağırsakta bulunan bakterilerden korumalıdırlar. Benzer şekilde, anal seks yapan kadınlar, eşleri anüslerine girdikten sonra temizlenmeden vajinalarına girmemesine dikkat etmelidirler.
  • Cinsel ilişkiden sonraki 15 dakika içinde kadının işeyerek, bakterilerin idrar yoluna duvarlarına bağlanamadan dışarı atılmalarını sağlaması.
  • Yeterli sıvı, özellikle su almak.
  • İşeme ihtiyacına karşı gelmemek.
  • Tuvalette sıhhi şekilde temizlenmek, dışkı patojenlerinin idrar yoluna girmemesi için önden arkaya doğru silinmek.
  • Paylaş
Konunun uzmanı değilim ancak; idrar yolu enfeksiyonu adının hastalığıdır , mesanenin iltihaplanmasıdır.Annelerimizin zamanında tutma tuvaletini! demesinin asıl sebebidir.Şeker hastalığının tetikleyebileceğini biliyorum.
  • Paylaş
Çok yakın zamanda sık işeme şikayetinden dolayı doktora gittim.
Belli testler istedi , testler sonuçunda idrar yolumun enfeksiyon kaptığını öğrendim. Antibiyotik ve tek kullanımlık toz verdi. Bunları kullandıktan sonra enfeksiyon temizlenmiş oldu. Biraz olsun beni rahatlattı ve sonrasında ilaç tedavisine başladım doktor "vesicare" ilaçını yazdı 2 aydır kullanıyorum. İlaçlarım bitti ve tekrar bazı tahliller istedi. Onları yaptırdım sonuçlarını alıp Doktora vereceğim bakalım ne olacak.
  • Paylaş