Bilmek istediğin her şeye ulaş

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi nasıl olur?

İdrarınızı yaparken ağrı ve sızı hissediyorsanız ve kasıklarız ağrıyorsa idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenmelisiniz. Bunun dışında sık sık idrara çıkma ve sıkışma hissi varsa yine enfeksiyon kaynaklı olabilir.

Böyle bir durumda öncelikle yapılması gereken doktora gitmektir. Doktor gerekli görürse antibiyotik tedavisine başlar. Kendi başınıza hekime danışmadan aldığınız antibiyotiğin idrar yoluna hiç bir etkisi olmayabilir. Hekim öncelikle tam idrar tahlili ve kültür testi yaptırır. Bunun sonucuna göre tedaviye başlanır.

Ayrıca çok etkili olduğunu bildiğim bir ilaç türü ( Uroday ) daha var. Ancak bunu yine doktorun tavsiyesi üzerine kullanmanızı öneririm. Bu ilaç tek kullanımlık bir ilaçtır, akşam yatmadan önce toz şeklindeki bu ilacı ılık bir bardak suya karıştırıp içiyorsunuz ve gece boyunca idrara çıkmıyorsunuz, bu ilaç tüm gece mesanede kalınca var olan enfeksiyona etki ediyor.

Genel olarak dikkat edilmesi gereken bir husus; yeterli su içmektir. Günlük olarak en az 2 lt su tüketmek gereklidir. Az su içmek idrarın mesanede daha çok kalmasına neden olur ve bekleyen idrar enfeksiyon nedeni olabilir. Üriner sistemin sağlığı için suyun önemi büyüktür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1081 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt