Bilmek istediğin her şeye ulaş

II. Dünya Savaşı'nın bilimsel çalışmalara nasıl etkileri olmuştur?

Soru süper, yalnız cevabı çok kapsamlı.

Büyük bir tehlike karşısında, ülkelerin ekonomisi, savaş ekonomisine dönüşünce araştırma, geliştirmeye ayrılan maddi kaynaklar, personel politikalarının sertleşmesi, daha fedakar ve düşük insan gücünün yaratılması, ve bütün milli güç unsurlarının aynı istikamete yöneltilmesi, maalesef insanlık tarihinde büyük olarak nitelendirilebilecek hamlelerin yapılmasını sağlar.

Böyle bir ortak tehdit algısının olmadığı ortamlarda, halk, kamuoyu ve dolayısıyla temsili demokrasi hiç bir zaman, kaynaklarını böylesine büyük paydalarla araştırmalara ayırmaz, daha sosyal tabanlı düşünerek, refaha, rahata göre şekillendirdiği algısıyla bütçe yapar.

Günlük yaşamda aslında insan muhafazakardır, var olanı korumaya meyillidir. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin ivmesi çok düşüktür. Her şey o dönemdeki piyasa şartlarında, insan/toplum ihtiyaçlarına göre ekonomik olmak zorundadır.

Mesela savaş koşulları dışında ''Radar'' a toplum ihtiyaç duymaz, şayet bu icat meteorolojik hava tahmini açısından öngörülürse o zaman ortaya çıkma şansı kazanır.

Şu an günümüzde mevcut teknolojinin pekala yapabileceği icatlar ekonomik ve verimli olmadığından gün yüzüne çıkmaz. Ne gibi, meşhur faciayla sonlanan ''Zeplin'' aracı, günümüz şartlarında, pekala, yanmaz, yansa bile söndürülebilir, düşmez, emniyetli bir şekilde üretilebilir. Mevcut sabit hava akımları tarih, saat ve yol haritaları çıkartılıp, kullanışlı bir alan yaratılıp, ulaşım aracı olarak, turistik maksatlarla v.s. kullanılabilir. Ya da elektrikli otomobil teknolojisi. 40 yıldır olan bu teknoloji mevcut petrol piyasasında dengeleri sarsacak bir açılım sağlayacağından baskı altında tutulmaktadır, bunun başka açıklaması yoktur.

Tek kişilik uçan makinalar sürekli ütopik bir dünyaya aitmiş gibi sunulmakta ve amatör şeylerden öte gitmemektedir. Ancak youtube da Hiller's Flying Platform şeklinde aratılırsa, 2 nci Dünya Savaşında firmalarca çoktan istenen şartları sağlar özellikte üretilip, seri üretim aşamasında getirildiği görülebilir. Muhtemelen yine bazı çekincelerle üretilmemiştir, -oldukça düşük üretim maliyeti, düşük teknoloji gerekliliği, mevcut dengeleri sarsıcı. (Mesela mayın tarlalarının üzerinden uçup gitmek, doğal tabi engellik vasfından yararlanılan nehirlerin bu manada boşa çıkışı, Terör eylemlerinde kestirilemez şekilde kullanılışlı oluşu, sınır kaçakçılığında alçak irtifa uçusu nedeniyle kontrol dışılığı...)

Yani büyükler, dengeyi sarsıcı teknolojik gelişmeleri sahiplenip, içlerinde hapsediyorlar.

2 nci Dünya Savaşı ve Hitler tehlikesi olmasaydı, insanlık Manhattan projesi adı altında, 6000 kişilik bilimadamı ordusu ile 50 kg uranyum, 50 kg plutonyum zenginleştireceğim diye aylarca milyonlarca dolar (o zamanın milyon doları ile, evet ABD de de enflasyon var.) harcamazdı. Tabi bu esnada matematik, kimya, fizik alanında muazzam keşifler yapılıyor, bunun başka sonuçları hayata dair alanlarda ortaya çıkıyor. Nükleer santraller, su yüzüne çıkmadan 1 yıl kalabilen denizaltılar, röntgen filmleri...

Hitler den kaçan ve Hitler sonrası ABD güdümüne giren bilim adamlarının füze teknolojisini önce kıtalararası balistik taşıyıcıya, sonra Aya giden rokete evriltmeleri. Uzay teknolojisi, uydular, kameralar, teleskoplar, astronomi ...

Uçak ve helikopterlerde, gemi ve denizaltılarda, muazzam atılımlar. Telsiz, kripto teknolojileri, v.s.

Sonra tekrar el atmak lazım bu cevaba, uzayacak.
  • Paylaş
1
Bence bu konuda üzerine konuşulması gereken isimlerden birisi Josef Mengele denilen doktor. Çoğu yerde inkar edilmesine rağmen genetik biliminin kuruularından biri olduğu ve katkısının büyük olduğu çoğu kaynakta üstü örtülü bir şekilde kabul ediliyor.

Özellikle savaş sonrası kaçtığı Arjantin'de ve sonrasında Brezilya'da yaptıkları hayret uyandırıcı cinsten. Şurada daha da merak uyandırıcı bilgiler bulunmakta: natgeotv.com/tr/nazi-ikizlerinin-esrari/...

ekleme: bu arada Slayer'in "Angel of Death" isimli sarkisinda bahsedilen kisi Josef Mengele'dir.
  • Paylaş
Nazilerin binlerce Yahudi üzerinde yaptığı deneyler, bilime kökü kirli birçok bilimsel bulgular bırakmıştır. Sadece bu bile farklı bir çalışma alanı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

852 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • 2. Dünya Savaşı'nın bilim üzerindeki etkileri nelerdir?