Bilmek istediğin her şeye ulaş

IKEA'da yassı kutu sistemi maliyeti nasıl düşürüyor?

ambalaj sektörü esasen integral hesaplarını sonuna kadar kullanan bir sektör. amaç en az hacime en çok ürünü sığdırabimek, tabi bu amaç için yola çıkınca taa ürünün tasarım ve üretim aşamalarına da girmiş oluyorsunuz.


bir ana parçadan elde edilen mamüllerin paketlenirken tıpkı puzzle gibi ana parçaya en yakın şekilde ve en düşük hacimle paketlenmesi hem hammade hem de ambalajlama, montaj, taşıma gibi maliyetleri düşürüyor. IKEA nın bu projesindeki ikincil faydalardan birisi de hafifliği sağlamak için iki tahta levha arasına basınca ve bükülmeye elverişli kağıt malzeme kullanarak ürünü hafifletmek v müşterinin kendisine taşıtmak oldu.

  • Paylaş
“Yassı kutu” içinde demonte mobilya tasarımı
IKEA’nın demonte tasarım fikri, rakiplerinin IKEA’yı boykot etmeleri için IKEA’ya mal verenlere yaptıkları baskılar sonucu doğdu. Yassı kutu buluşu ise IKEA’nın ilk çalışanlarından birisinin bir LÖVET masanın bacaklarını sökmesiyle başladı. Böylece masa araca kolay sığacak ve taşıma sırasında hasar görmeyecekti. Bu buluştan sonra yassı kutu ve demonte fikirleri, konseptin bir parçası olur.


Aslında fiyatın düşüklüğü tamamen montajın ve taşımanın müşterilere bırakmasından kaynaklanır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

753 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları