Bilmek istediğin her şeye ulaş

İki dosyanın karşılaştırılmasını sağlayan hazır algoritmalar nelerdir? Karşılaştırma işlemi neler temel alınarak yapılır?

Linux ve git'in ayrı ayrı diff komutları var. Bu komut karşılaştırma sonucunu içeren ama pek göze hitap etmeyen bir çıktı üretiyor. Eğer metin karşılaştırılıyorsa ilk dosyada olmayıp ikincide olanlar +, tersi olan satırlarsa - ile başlatılıyor.

Bununla beraber ben daha göze hitap eden sonuçlar için freeware olarak Meld (meldmerge.org/), daha iyi ama ücretli olarak Beyond Compare'i (scootersoftware.com) öneririm. Grafiksel karşılaştırma benim için kod geliştirmenin olmazsa olmazıdır.
  • Paylaş
1

Birkan Aydin, Meld gerçekten mükemmel bir şeymiş. Css dosyalarında çok çok işime yarayacağı kesin. Teşekkürler.

Lise yıllarımda bu tarz bir program yazmıştım, dosyalar aynı ise birisini silmek üzere kodlamıştım. Kullanmış olduğum kriterler sırasıyla: Dosya isimleri, (dosya boyutları ve uzantıları) olmuştu. Aynı isimde, aynı boyutta ve aynı uzantıya sahip ise birisini sil. Aynı isime sahip ama boyutları farklı ise silinecek olanı seçmem için bana sor.. İsimleri farklı ama boyutları ve uzantıları aynı ise seçmem için bana sor şeklindeydi. Yalnız o zaman ki harddisk (40GB) tarama yöntemim bilgisayarımın bir kaç dakikalığına kilitlenmesine sebep oluyordu. VB6 'da thread işlemini kullanmayı halen bilmiyorum :)
  • Paylaş
En mantıklısı dosyaların hash kodlarını karşılaştırmak. Aradaki farklara göre yapılması gereken işlemler varsa dosyalar program içinde okunur, herhangi bir işlem yapılmayacaksa dosyaları okumaya gerek kalmadan hash kodu karşılaştırmasıyla aynı olup olmadıkları anlaşılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

109 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt