Bilmek istediğin her şeye ulaş

İki gündür gündemimizde olduğundan beğeni konusunu biraz daha irdelemek istiyorum. Beğeni ve beğenmemeler kademeli olsun mu? Puanlar nasıl olsun?

Ben tek bir Beğeni tuşu olmasının taraftarıyım. Tuşun üstüne gittiğinizde aşağıdaki seçenekler açılmalı. Basit bir puanlama sistemi de düşündüm. Burada tabii caydırıcılık açısından da beğenmeme seçeneklerine puan kırdığımızdan beğenmeyene Beğenme=-1, Nefret et=-3 olsun derim. İsimler tamamen açık olsun, beğenmeme durumunda sadece rumuzla bu platformda olanların tam isimleri de açıklansın. Neyse bu sonuncuya kızacaksınız, rumuz arkasına saklananlar rumuza devam etsinler tabii ki :) ama hiç değilse rumuzları yazsın. Zaten bu sayede ufak bir problem de çözülmüş olur. Şu anda bir beğeni bir de nefret alan yanıtlarda kimin beğendiğini de göremiyoruz...
inploid

Bir de puanları konuşurken, çok yanıt veya yorum alan sorular da ekstra puanlansın.
  • Paylaş
19

Belgi Saygı, Bu puanlama da anlamsız geliyor tabii ki ama madem bir puanlama sistemi var. Böyle de kalabilir. Ama rumuz konusuna katılmıyorum. O sebeple yazınızı az beğendim :)

Şaman, Rumuz konusunun neresine katılmıyorsun? Bence rumuz olmasın dersek site kullanıcı kaybeder, herkes ettiği lafın arkasında durmak zorunda değil, İnternet kokak insanlara da böyle bir özgürlük sunuyor...

Şaman, Puan konusuna gelince, o kısım beni fazlaca ilgilendirmiyor, benim için verdiğim yanıtların mümkün mertebe üstte çıkıp bol okunması önemli, bunu beğeni başına aldığı 1 puanla sağlıyorsa 1 puana da razıyım :) Puanlama başka türlü de yapılabilir...

Belgi Saygı, Rumuz konusunda ki eleştirilere istinaden yazdım. Kişinin kendini ismen gizlemesi düşüncelerini de gizlemesi anlamına gelmez. Öte yandan ismini cismini yazıp, fikrini sunmayanlar da var. Rumuz konusuna verdiğim yanıt latifeden öte değil. Puanlama kısmına gelince; sitede puanlama önemsiz olduğu kadar önemli de. Puanlanan her yazı bir daha yazmayı beraberinde getiriyor. Bu durumda puanlamaları gözden geçirilip dediğiniz gibi bir puanlama yapılabilir. Karşı değilim ama olmasa da olur bence, demek istiyorum. Amma uzattım. Aynı şeyi söylüyoruz nispeten. :)

Şaman, Az puan alan kullanıcıların puanlamayı aşağılamaları çok hoşuma gidiyor. Okunmak istemeyen yazmaz, bir kişi buraya yazıyorsa okunmak istiyor ki yazıyor, yoksa gider bloguna ya da bir word dosyasına yazar :) Hangi yanıtın puanı yüksekse sayfanın üstüne o çıkar ve en çok o okunur... Benim puandan kastım, yazım en üste çıksın, puanının benim için önemi yok hatta benim puanım artık gizlenecek bir seviyeye geldi, benimki tamamen gizlensin ama yazılarım yine de aldığı beğeniye göre yerini bulsun.

Belgi Saygı, Ama blog yazılarında bu kadar okuyucu bulamayabilir kişi. Burası o bakımdan daha iyi ;)

Şaman, Ben de onu diyorum, yalnız beğeni almayan yazılar burada da hiç okuyucu bulamayabilir :)

Belgi Saygı, Yoo bence yanlışınız var. Okuyucu buluyor, yorum almıyorlar. :)

Semih Cengiz, Alternatif olarak şu şekilde de olabilir beğeni arttıkça puan katlanarak gitse 1. beğeni +5 puan 2.beğeni +10 puan 3.beğeni +20 şeklinde,negatifte aynı şekilde

Belgi Saygı, yalnız "beğen" yazan kişiye olumlu ekleniyor ve "beğenme" de yorumu yapan kişiden almıyor mu sadece?

Şaman, Yani Bilge Hanım ben mesela ilgimi çeken bir soruya rastlayınca genellikle ilk üç yanıtı okuyorum, siz tümünü okuyor olabilirsiniz ama benim gibi az okuyan başka kullanıcılar da mutlaka olacaktır.

Şaman, Beğenme puanı verenden 1 puan alıyor, beğenilmeyenden 2...

Belgi Saygı, İlk üç yanıtı okuyanlar için yazıyorum; bir bakmışız herkes aynı cevapları yazmış. O zaman da kişiye göre mi beğeneceğiz?

Şaman, Şimdi durum çatallanıyor, eğer herkes aynı şeyi yazmışsa sorunun yanıtı 3-5 sözcüğü geçemez, o durumlarda tümü okunabiliyor ama o zaman da mesela hangi rengi seversiniz gibi saçma bir soru sorulmuş oluyor. Tabii ki kırmızı yanıtını beğenmişsem, gidip sarı ve yeşil yanıtlarını da beğeniyorum, hatta tüm renk yanıtlarını. Arada bir adet mutlaka "sana ne" oluyor, ona da basıyorum eksiyi.

Şaman, Ahhhaaa arada bir de beğenmediğim insanlar oluyor, onlar gök kuşağının tüm renklerini yazsa bile beğenmiyorum...

Belgi Saygı, hmm bu durumda "beğen" butonu anlam değiştiriyor. Yani onu puanlandırmak anlamsız olabilir diyorum ben de. Ama şu mantıklı geldi beğeni sayısı arttıkça kat sayı da artabilir.

Belgi Saygı, Beğenme içinde geçerli olabilir bu katlanma durumu. Mesela Beğenx5=> 1.10 + 2.11 +3.12 +4.13 +5.14 =190 gibi...beğeni sayısı 10'ları geçtiğinde de ona göre +puan olabilir

Şaman, Katsayı arttırmanın mantığını çözemedim. İlk sıradaki yine ilk sırada olacak. Şimdiki sistemden tek farkı insanlar daha çok puan alacak. Hmm öyle bir durumda zaten puanlarımın tekrar hesaplanmasını talep ederdim :)

Şaman, Bilge Hanım sizin hesap zaten biraz abartılı olmuş hani 1 beğeni 10p iki beğeni 22p. üç beğeni 36p, 4 beğeni 52 p, 5 beğeni 70 puan gibi olsa neyse ama ben bu kademeye karşıyım. Çok kişinin beğenmesi zaten çok puan ediyor. Beğeninin seviyesine göre kademelerdeyim hala.

Kademeli beğenme veya beğenmeme durumundan yana değilim. Neticede bunlar sayesinde beyin fırtınaları oluyor. Aksi halde sıkıcı olur. Birbirimize bakamayız, hakkında düşünemeyiz. Ama eğer burada nihai başka hedefler varsa iş değişir. Ne gibi? Mutlak doğrulara ulaşmak gibi... ( Bu pazar pek iyi değilim sanırım)
  • Paylaş
1

Şaman, Kademeli beğeni olunca beyin fırtınası neden olmasın, hatta daha fazla bile olabilir...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

64 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları