Bilmek istediğin her şeye ulaş

İki koordinat arası mesafe nasıl hesaplanır?

Eğer Şaman Bayyurt (@chamacon) 'un yazdığı hesaplama doğru ise (ki doğrudur) C# ile bu hesaplama şöyle yapılır:

public static double CalculateDistance(double X1, double Y1, double X2, double Y2)
{ 
 //X2-X1 => Yatay uzaklığı bulmak için hesaplanır. 
 //Y2-Y1 => Düşey uzaklığı bulmak için hesaplanır. 
 //Yatay ve düşey mesafelerin karelerinin toplamının karekökü 
 //yani pisagor teoremiyle hipotenüs iki nokta arasındaki uzaklığı verecektir.
 return Math.Sqrt(Math.Pow(X2-X1, 2) + Math.Pow(Y2-Y1, 2));
} 

Kodu test etmedim ama zaten basit bir kod, hata olduğunu sanmıyorum.
  • Paylaş
12

Hakan, Bir fizik, birde inşaat mühendisi birgün muhabbet ediyormuş....:-):-):-):-)
@chamacon
@hakank

Şaman, Mühendis oldukları için virgülden sonraki bir kaçıncı hanede hassaslığı bozulan kullanılabilir bir çözüm bulmuşlar. Çözümleri bir binayı ya da şehri modellemeye yetermiş ama bir kıtayı yaniden şekillendirmek için bir de jeodezi mühendisine ihtiyaç duymuşlar :)

Hakan, :)) birde ülkede mühendis bolluğu var diyolar bak koca sitede bir jeodezi mühendisi yok :)

Şaman, Üstat onlardan da çok var da buraya henüz yolu düşmemiş. :)

Hakan, bizim üstadımız herşeye yeter :)

Şaman, Sağol üstat ama bazı konularda ben de aval aval bakarım. :)

Hakan, aman aga aval deme. aval kefil demek bizim literatürde :)

Şaman, Eeeemmmm yok aval maval, maval dedim ben, aval demedim, tek maval dedim. :)

Hakan, dedin dediiiin duydum :)

Şaman, Yok üstat ben kavas dedim tek din demedim :)

Hakan, hahhaa kesin vali olursun aga

Şaman, Valilik iyi üstat, milleti sulatır, joplatır, plastik mermilerle vurdururdum. Bu akşam saldırı olmayacak diye silahsiz gençleri kandırır üstlerine hükumetin güvenliğini sağlayan güçleri salardım :) Eğlenceli iş yahu.

X2-x1=? Yatay uzaklığı bulmak için hesaplanır. Y2-y1=? Düşey uzaklığı bulmak için hesaplanır. Yatay ve düşey mesafelerin karelerinin toplamının karekökü yani pisagor teoremiyle hipotenüs iki nokta arasındaki uzaklığı verecektir.

Yani jeodeziye falan girilmiş ama elinizdeki veri iki adet koordinatsa Pisagorla hesaplanır ve nokta.... Sonuç mühendislik için yeterli ama bilim adamı ve boş gezenin boş kalfası için yetersiz olacaktır. Sonuçta Mars'a roket göndermeyi başaranlar da mühendistir, bilim adamları verileri analiz eder...
  • Paylaş
Sorunun farklı detaylarda birçok cevabı var. Topoğrafik bir harita ile iki koordinat arasında mesafe nasıl hesaplanır şeklinde algılıyorum soruyu;

Dünya yüzeyinde (3D) iki nokta arasında en gerçekçi mesafeyi bulabilmek için kesit almalısınız.

Aldığınız kesitteki, -ki 2 boyutlu ölçekli bir grafiktir, mesafeyi ölçüp ölçekle çarpacaksınız. Haritacılıkta 3D dünyayı kağıt üzerinde gösterebilmek için değişik projeksiyon sistemleri kullanılıyor. Dolayısıyla sürekli bir hata faktörü söz konusu, hatta dünyada kıtaların kayması, yerkürenin hareketi nedeniyle zamanla haritalar daha da bozuluyor, bunun için konumların ölçülüp matematiksel düzeltme faktörleriyle düzeltilmesi de söz konusu, (karışık matematiksel işler)

Kesit(profil) alma,
Google Haritaları (Google Maps)
GPS programları ikiye ayrılıyor aslında, biri günlük hepimizin kullandığı, daha çok yol ve şehir içlerine angaje, diğeri genellikle askeri, outdoor spor, avcılık v. S. Amaçlı topoğrafik...

Topografik Türkiye verileri olan GPS programları var, dağcılar v. S. Kullanıyor, onlar malum hazır ölçüyor gerçek mesafeyi...
  • Paylaş
Google map desem :) tamam saçma oldu :)
  • Paylaş
1

Şaman, Hiç de saçma olmadı, o da bir yöntem ama programlama için çok da kullanılabilir bir yöntem değil. Tabii ki programa git Google maps'e bak oradan ölç denilebilir ama o şekilde program oldukça yavaşlayacak hatta hızı İnternet hızına bağımlı olacaktır.

Pisagor teoremi bu iş için yeterli değildir, çünkü dünya tam bir küre şeklinde değildir. Kutuplardan basılı bir küre için iki nokta arasındaki mesafeyi bulan formül yazılsa bile daha hassas ölçümler istendiğinde yetersiz kalacaktır. Çünkü bu sefer de işin içine biçimsiz yer şekilleri girer. Bu yüzden bu iş için her noktayı özel yöntemlerle ölçümleyen GPS firmalarının sunduğu imkanlardan faydalanmak gerekir.
  • Paylaş
Yakup arkadaşımıza katılıyorum. Hesaplanabilir fakat çıkan sonuç %100 doğru olmaz
ayrıca yeni başlayacağım bir proje için koordinat hesaplaması gerekliydi hakan arkadaşımızın yazdığ kodu deneyeceğim. Teşekkür ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1422 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt