Bilmek istediğin her şeye ulaş

Psikoloji öğrencisi birinin sosyal ağlarda aktif olması gerekli mi? Psikolog olacak birinin içe dönük ve asosyal olması mesleğine ne gibi dezavantajlar katar?

Bu "bir ressamın bohem takılması gerekir"düşüncesi kadar zorlama. Mesleklere göre kişinin kendini şekillendirmesinin manası yok. Kaldı ki sosyal ağlarda aktif olunması sosyal birisi olunduğu anlamına gelmemekte:)Herkes dışa dönük olmak zorunda olamayacağına göre, içe dönük olmanında bir sakıncası bulunmamakta. Denildiği gibi bu içe dönüklük kişinin mesleğine ve kendine zarar vermeyecek boyutta ise, dilediği tavrı sergilemekte özgürdür.
  • Paylaş
İnsanları gözlemlemeniz gerekli, heryerde, evde, sokakta, medyada... Buyuzden sosyal olmasanız da gözünüzün dışarıda olması gerek. Onun dışında karşınızdakine güven verebilmeniz için kendinizi doğru ifade edebilmeniz gerekli. Ve karşınızdakini doğru tanımanız için ilgiyle dinlemeli ve doğru soruları sorabilmelisiniz. Asosyalliğin sebebi 'insanları sevmemek' değil ise, bence bir sorun yok.
içe dönük olmanız da gözlem ve iletişim yeteneğinize engel olmuyorsa yine sorun yok. Belki de içe dönük olmanız danışanlarınızın ruh halini daha iyi içselleştirip onlara daha çok yardım etmenizi bile sağlayabilir.
  • Paylaş
Öncelikle sosyal ağlarda aktif olmamak asosyal olmak değildir. Bu bir seçimdir. Ben de sosyal ağ kullanmıyorum ama önüme gelen herhangi birisiyle saatlerce konuşabilirim. Diğer sorunuza gelirsek, psikolog değilim ama öğretmenim, her iki meslek de insanlarla iletişim gerektirir. İçe dönük olmanızın (aşırı boyutlarda olmadıkça) mesleğinize zarar vereceğini pek düşünmüyorum. Öğretmen olan arkadaşlarımın arasında da inanılmaz çekingen, utangaç, konuşkan olmayanlar var. Ama daha fazla hazırlık yapıp, mesleklerini gayet rahat bir şekilde yapabiliyorlar. Yine de bu özelliğinizden rahatsız oluyorsanız üzerine gidip aşmaya çalışmanızı öneririm. Başarılar. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

92 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt