Bilmek istediğin her şeye ulaş

İkinci el bilgisayar alırken neleri kontrol etmeliyim?

Sayın Gündüz Ayar ve Turan Söylemez yanıtları haricinde;

Satın almış olduğunuz bilgisayarı minimum 8-24 saat açık tutun eğer bekleme sonrası hata almıyorsanız, bilgisayarda ağırlık ve programları çalıştırmama gibi bir sıkıntı yoksa sorun olmayacaktır. Ayrıca Özelliklere uygun bir oyun çalıştırarak uzun süreli oynayın 1-2 saat gibi, Bilgisayarda sistemsel problem olmadığını anlamanız için format atmanız da uygun olur.
  • Paylaş
İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında işlemci gelmektedir. İşlemci sizin ihtiyacınızı görüyor mu buna bakın. İkinci olarak ana kart önemli. Ana kartın, hangi işlemcileri desteklediğini bilmeniz önemlidir. Daha sonra RAM yükseltmek istediğinizde, alacağınız ikinci el bilgisayarın ana kartı, sizin RAM yükseltmenize izin verecek midir? Alacağınız ikinci el bilgisayara ekran kartı takabileceğiniz bir slot var mı? Bu soruların yanıtları, ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun da yanıtlarını sizlere vermektedir.

İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, bilgisayarın içerisinde bulunan sabit sürücünün durumu da yer almaktadır. Sabit sürücünün boyutu ne kadardır, bu sabit sürücünün hızı sizin için yeterli olacak mıdır, herhangi bir yerinde hasar söz konusu mudur? Bu sabit sürücüsü çalışırken gürültü yapar mı?
  • Paylaş
Ağırlık: Daha önce hiç dizüstü bilgisayar kullanmadıysanız, yarım ya da bir kiloluk bir ağırlık farkının zaman zaman ne kadar önemli olabileceğini tam olarak fark edemeyebilirsiniz. Özellikle yoğun günlerde, ya da bir yerden yere yürüyerek gitmek durumunda kaldığınız günlerde, ağırlık ciddi bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle bütçeniz el verdiği ölçüde hafif bir modeli tercih etmeye çalışın.
Pil ömrü: Dizüstü bilgisayarlar hem elektriğe bağlanarak çalıştırılabilirler, hem de içlerindeki şarj edilebilir pil sayesinde birkaç saate kadar bir elektrik kaynağına bağlanmadan da çalıştırılabilirler. Çalışmalarınız esnasında pille çalışmanızı gerektirecek en yüksek süreleri tespit edebilirseniz, gereksinimize uygun pil ömrü olan bir model tercih etme şansınız olur. Pil ömrünün uzaması maliyeti arttıran bir faktördür, ve ihtiyacınızdan daha uzun pil ömrüne sahip bir dizüstü bilgisayarla bütçenizi sıkıştırmak istemeyebilirsiniz.
Sabit sürücü boyutu: Çalışmalarınız esnasında ne büyüklükte bir sabit sürücünün size yeteceğini kestirebilirseniz, gereğinden büyük bir sabit sürücü alarak bütçenizi sıkıştırmaktan kaçınabilirsiniz. Sabit sürücü büyüklüğü, dizüstü bilgisayarda maliyet yaratan başlıca unsurlardandır.
Ekran boyu: Ne büyüklükte bir ekranın sizin için iyi bir çalışma ortamı olacağını mutlaka düşünün. Eğer ekran rahat çalışmanıza olanak verecek kadar büyük olmazsa, dizüstü bilgisayar yatırımınız boşa gidebilir, bu nedenle bu nokta üzerine düşünmeniz çok önemlidir.
  • Paylaş
Neye ihtiyacım olduğunu biliyordum. Mesela ekran kartı gerektirmeyecek oyunlar arada oynayabilirdim. Mesela Facebook üzerinden Poker gibi veya İnternet üzerinden oynanan basit flash oyunlar gibi... Sonra sadece yazı yazmak, İnternet'te sörf yapmak istiyordum almayı planladığım bilgisayarımda. Bu yüzden sistem özelliklerinin de çok yüksek olması gerekmiyordu. Ve sahibinden.com gibi sitelerden başladım araştırmaya. İşimi görecek Pentium veya Dual Core işlemcili 2gb ram'li dizüstü bilgisayarlar 250-300lira arasındaydı. Birini seçeyim derken karşıma Toshiba U400 çıktı. Fiyatı 500 liraydı.

Bilgisayar

Özellikleri beklentilerimden çok çok iyiydi. P8600 2. 4GHz 3MB Cash Bellek, 3GB Ram Max. 8GB, 320GB HDD, Intel 4500MHD Max. 1340 MB Ekran Kartı ve 13. 3" Ekran. Tabii ki 500 liraya pazarlıksız gittim ve cihazı kontrol ettim. --Öncelikle;
  • Bilgisayarın açılırken ki hızına dikkat ettim. Şipşak kadar hızlı geldi menü.
  • Sonra donanım özelliklerinden sistemi kontrol ettim, çalışıp çalışmayan bir parça var mı diye.
  • Peşinden ekran çözünürlüğünü değiştirerek ekranda bir titreme, aksama, renk farklılığı var mı diye kontrol ettim.
  • DVD sürücüsünü, Usb girişlerini, Jak girişleriyle birlikte Sd kart yuvasınında kontrollerini yaptıktan sonra Son Aşama olarak
  • Movie Maker programını açarak videolardan, resimlerden ve ses dosyalarından oluşan 5dk. Lık bir işlemi konvert ettirdim.
Hiç bir sıkıntı yaşatmadığını gördüğüm makineyi çayımı içerken 15dk. Sı sohbet olmak üzere 30 dakikanın sonunda satın almış ve kapıdan çıkarken buldum kendimi.
-1. 5 yıldır kullanmaktayım. Ne aradığınızı bildiğinizde sürprizlerle karşılaşabileceğinize emin olun. Ve tabii nakit paranız olmasına önem verin.
  • Paylaş
Eğer düşündüğünüz laptopsa ikinci el laptopların pil ömrü genelde tükenmiş oluyor. Laptobumu 5, 5 yıl önce 1. 600 TL'ye almıştım ki o zamanın iyisiydi. Şimdi satmaya kalksam 1 TL etmez. Bu sebeple 2. El almanızı kesinlikle tavsiye etmem.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1606 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları